Із 1 по 8 червня у столиці Білорусії відбудеться чемпіонат Європи з боксу серед любителів. Збірна України, навіть позбувшись більшості своїх лідерів, зберегла статус одного з головних фаворитів турніру. Континентальна першість стане першою серйозною перевіркою для оновленої команди.
Нині в це важко повірити, але на останньому чемпіонаті Європи 2011 року в турецькій Анкарі наша команда здобула лише дві “бронзи” зусиллями Володимира Матвійчука (вагова категорія до 60 кг) та Дмитра Митрофанова (до 75 кг). Щоправда, тоді в Туреччину поїхав зовсім експериментальний склад. Вже через кілька місяців на першості планети 2011 року в Баку українці завоювали п’ять медалей у десяти вагових категоріях. Завдяки перемогам у фінальних поєдинках Василя Ломаченка (до 60 кг), Тараса Шелестюка (до 69 кг), Євгена Хитрова (до 75 кг) та Олександра Усика (до 91 кг), а також завдяки “сріблу” Дениса Берінчика (до 64 кг) українці впевнено посіли перше місце в загальному медальному заліку. Кращими вони були і на лондонських Іграх-2012, де Ломаченко та Усик стали олімпійськими чемпіонами, Берінчик отримав срібну нагороду, а Шелестюк та Олександр Гвоздик (до 81 кг) – бронзові.
Після Олімпіади більшість провідних боксерів країни залишили національну команду. Шелестюк пішов у професіонали і вже встиг виграти свій дебютний бій. Усик, Ломаченко, Берінчик та Гвоздик у 2012–2013 роках виступали за клуб “Українські отамани” в іншому турнірі під егідою Міжнародної федерації любительського боксу (AIBA) – Всесвітньої серії боксу (WSB). У WSB “Отамани” дійшли до фіналу і поступилися в ньому лише через упереджені рішення суддів, які не приховували симпатії до суперників українців із казахстанської “Астани Арланс”. Незважаючи на відсутність лідерів, головний тренер збірної України Дмитро Сосновський зазначив, що у його команди є чудові шанси повернутися додому з медалями.
“На чемпіонаті Європи ми представимо потужний склад. Всі наші хлопці досвідчені, обстріляні і мають відмінну форму”, – підкреслив фахівець. Щоправда, надвисоких результатів від всіх наших бійців очікувати не варто. Той же Сосновський близько півроку тому попереджав: на створення нової команди – такої ж потужної, якою вона виглядає на чемпіонаті світу і Олімпіаді, – не вистачить і олімпійського циклу. Та й сам мінський чемпіонат Європи буде швидше перевіркою сил перед більш статусним турніром – чемпіонатом світу, який у серпні поточного року відбудеться в Астані.
Але все одно перемагати у Білорусії є кому. У збірній залишився чинний чемпіон світу Євген Хитров, який вирішив продовжити кар’єру як любитель. Євген хоче довести усім, що лондонська невдача (на Іграх у зустрічі з британцем Ентоні Огого йому не допомогли навіть два нокдауни) ніяк не позначилася на його психологічному стані і йому є ще чого досягати як любителю.
Окрім Євгена Хитрова, в Білорусію боксувати за Україну поїхав ще один переможець великого міжнародного турніру – Денис Пояцика, який виграв “золото” континентальної першості–2006 у болгарському Пловдиві (у категорії до 91 кг), а через чотири роки на аналогічному турнірі в Москві отримав бронзову медаль. При цьому досвідчений 28-річний боксер приєднався до національної команди лише на заключному етапі підготовки. Пояцика був у розташуванні “Українських отаманів”, вигравши у WSB два бої за однієї поразки роздільним рішенням суддів.
Досвід поєдинків у WSB також мають Микола Буценко (до 56 кг), Павло Іщенко (до 60 кг) і В’ячеслав Кислицин (до 64 кг). Буценку вдалося добре себе зарекомендувати у WSB. 21-річний українець, продемонструвавши вміння діяти і як “перший номер”, і на контратаках, завершив на свою користь три бої поспіль, лише у фіналі поступившись суперникові у рівній боротьбі. За останні півроку значно додав у майстерності Кислицин – напевно, не останню роль у цьому відіграло те, що на тренуваннях “Українських отаманів” він регулярно спарингував із такими зірками, як Ломаченко та Берінчик. Як наслідок, у вирішальній сутичці турніру він перевершив за всіма показниками ірландця Еріка Донована. Поступився у Всесвітній серії Кислицин всього одного разу – чемпіону світу–2009 Доменіко Валентіно. А ось Іщенко в WSB провів лише один поєдинок на початку групового етапу, який програв. Не зміг він виграти і свій стартовий матч на Іграх-2012. А в Лондоні Іщенко, враховуючи наявність у збірній непереможного в категорії до 60 кг Василя Ломаченка, був змушений скидати вагу для участі серед боксерів вагової категорії до 56 кг.
Серед решти боксерів збірної України досвід виступів на змаганнях найвищого рівня також мають Денис Шкарубо (до 52 кг) та Дмитро Булгаков (до 81 кг). Супертяж Єгор Плевако торік став переможцем молодіжного чемпіонату Європи в Калінінграді. У категорії до 69 кг замість Тараса Шелестюка, який пішов у професіонали, буде виступати його рідний брат – Богдан Шелестюк. А в найлегшій вазі – до 49 кг – Україну представить 19-річний Вадим Кудряков. Своїх суперників у перших боях українські боксери дізнаються сьогодні під час жеребкування.