У вівторок у Санкт-Петербурзі президент Національного олімпійського комітету (НОК) України Сергій Бубка заявив про висунення своєї кандидатури на пост президента Міжнародного олімпійського комітету (МОК), який після закінчення нинішнього терміну повноважень покине бельгієць Жак Рогге. Конкуренцію Сергію Бубці складуть ще п’ятеро претендентів.
Погляд на Олімп
Про намір стати наступником 71-річного бельгійця Жака Рогге на посту глави Міжнародного олімпійського комітету Сергій Бубка заявив під час засідання організації Sport Accord, в якому брали участь представники найвпливовіших спортивних організацій світу, а сам українець був переобраний у виконком Асоціації літніх олімпійських міжнародних федерацій (ASOIF).
“Я почав свою міжнародну кар’єру саме тут, у Петербурзі, коли кваліфікувався на чемпіонат світу 1983 року в Гельсінкі, і тому саме тут я хотів оголосити про висунення своєї кандидатури на посаду президента МОК”, – заявив голова Національного олімпійського комітету України (НОК) Сергій Бубка.
До виборів глави МОК, які відбудуться 10 вересня під час 125-го конгресу цієї організації в Буенос-Айресі, Сергій Бубка підійде, маючи серйозну репутацію в спортивному світі. Її він заслужив як під час своєї легкоатлетичної кар’єри, так і в період роботи спортивним функціонером. У 1988 році на Олімпійських іграх в Сеулі Сергій Бубка виграв “золото” в змаганнях зі стрибків з жердиною. Крім того, він десять разів ставав чемпіоном світу і встановив 35 світових рекордів у своєму виді спорту. Саме Бубці, який завершив спортивну кар’єру ще 13 років тому, до цього часу належать світові досягнення зі стрибків з жердиною – 6,15 м у закритому приміщенні і 6,14 м – на повітрі.
Після відходу з великого спорту Сергій Бубка зробив стрімку кар’єру спортивного функціонера. З 2005 року він очолює НОК України. Членом МОК він став ще в 1999-му, а через рік увійшов до складу виконкому цієї організації. Також протягом восьми років українець очолював комісію атлетів МОК.
Крім того, 49-річний Сергій Бубка займає посаду віце-президента Міжнародної федерації легкої атлетики (IAAF) – наймасовішого виду спорту в світі. При цьому саме він вважався головним претендентом на посаду президента IAAF, яку в найближчому майбутньому залишить її нинішній голова – Ламін Дяк із Сенегалу (у червні йому виповниться 80 років). Однак Сергій Бубка вирішив, що ця висота для нього замала і зважився підняти планку та балотуватися на вищий пост.
Потенційний електорат
У виборах нового президента МОК, що будуть проводитися 10 вересня шляхом таємного голосування, візьмуть участь 115 членів організації з різних країн світу. Переможець буде обраний на восьмирічний термін. При цьому другий і останній термін повноважень президента МОК становить за регламентом чотири роки.
Щоб зайняти головну керівну посаду у світовому спорті українцю доведеться витримати серйозну конкуренцію з боку п’яти кандидатів. Крім Сергія Бубки на пост глави МОК претендують керівник Олімпійського комітету Німеччини Томас Бах, віце-президент МОК з Сінгапуру Нг Сер Мьянг, президент Міжнародної асоціації любительського боксу (AIBA) Чінг-Куо Ву з Тайваню, глава фінансового комітету МОК пуерториканець Річард Карріон і президент Міжнародної федерації веслування (IRF) Денис Освальд.
З усіх кандидатів Бубка є наймолодшим. Йому 49 років, у той час як найближчому за віком Баху – 59. Саме німець вважається найбільш серйозним конкурентом Сергія Бубки.
Він, як і український претендент, має в послужному списку олімпійське “золото” – на Іграх-1976 у Монреалі німець завоював його в командній першості з фехтування на рапірі. Крім того, Томас Бах володіє набагато більшим досвідом роботи в структурах МОК: він є членом організації з 1991 року і за цей час очолював безліч комісій. Очікується, що Томаса Баха на виборах будуть підтримувати представники Європи та Північної Америки.
Не менш впливовий і голова фінансової комісії МОК пуерториканець Річард Карріон. Завдяки йому фінансові активи МОК за останні десять років зросли з 100 млн доларів США до 900 млн. Фінансовий капітал самого Карріона, який займається банківською діяльністю, оцінюється в 45 млрд доларів. Його поле голосів на виборах глави МОК – це країни Латинської Америки.
Одночасно два конкуренти з Азії можуть нашкодити один одному і зіграти на руку іншим кандидатам. Швидше всього вони поділять між собою голоси представників свого регіону. При цьому шанси Нг Сера Мьянга виглядають переконливіше, ніж Чінг-Куо Ву, який очолює AIBA, організацію, яку останнім часом більше згадують у світі суддівських скандалів.
Шанси Дениса Освальда, хоча він і керує з 1989 року Міжнародною федерацією веслування, здаються найбільш низькими.
Сам Сергій Бубка теж не залишиться без підтримки під час вересневих виборів в Аргентині. “За його плечима – велика робота, і він не новачок у спорті. Маститий спортсмен і організатор – безумовно, це серйозна заявка”, – прокоментував ініціативу Сергія Бубки міністр спорту Росії Віталій Мутко. А крім представників країн пострадянського простору, за українця у Буенос-Айресі напевно можуть проголосувати Олімпійські комітети африканських держав, де спортом номер один є легка атлетика. Голова НОК України, безумовно, може отримати підтримку і в інших регіонах завдяки саме легкоатлетичному профілю.
Нинішній глава МОК Жак Рогге очолив організацію у 2001 році і протягом 12-річного перебування на посту президента організації приділяв особливу увагу введенню в олімпійську програму нових видів спорту, а також відстоював право країн проводити найбільші міжнародні змагання поряд з економічно розвиненими державами.
Плюси для... Львова
Якщо Бубка очолить МОК, то стане першим олімпійським чемпіоном, який керуватиме організацією. Раніше зі спортсменів-учасників Ігор цього домагалися Евері Брендедж і чинний поки президент МОК Жак Рогге. В історії МОК ще не було і жодного президента з країн колишнього СРСР. Керівниками олімпійського руху були сім представників Західної Європи, Греції та США.
Не можна не відзначити, що можливе обрання Бубки зможе позитивно позначитися на шансах Львова прийняти у себе Зимові олімпійські ігри 2022 року, місце проведення яких буде визначено через два роки.
Так свого часу Хуан Антоніо Самаранч допоміг рідній Барселоні роздобути Олімпіаду-1992. Чому б і Бубці не посприяти обранню міста столицею чергової Білої олімпіади? Якщо, звичайно, за нього проголосує достатня кількість членів МОК на виборах у вересні.
Термін прийняття заявок на участь у виборах закінчується 10 червня, за три місяці до підсумкового голосування. Цілком можливо, що до того часу з’явиться ще кілька кандидатур на пост президента.