У суботу в столиці Казахстану Астані завершився третій сезон Всесвітньої серії боксу (WSB). На жаль, дебютантам цього турніру команді “Українські отамани” не вдалося відразу завоювати титул. У фінальному протистоянні наші хлопці лише у додатковому бою поступилися місцевому клубу “Астани Арланси”. Стати чемпіонами за підсумками основних десяти зустрічей нашому клубу завадили судді, які за рахунку 5:4 на користь українців, позбавили заслуженої перемоги супертяжа Ростислава Архипенка. Тим часом необ’єктивне суддівство змусило керівників “Отаманів” задуматися про доцільність подальшої участі українського клубу в WSB.
Дебютувавши в WSB у третьому сезоні існування ліги, “Українські отамани” сходу добилися права виступити у фіналі. У групі В українці фінішували четвертими серед шести команд. Потім в 1/4 наші боксери здолали переможця іншої групи – “Баку Файерс”, а в 1/2 – чинного чемпіона Всесвітньої серії – “Італійський грім”. Завоювати титул “Отаманам” не дозволили. Право на проведення дводенного фіналу ще в лютому отримала Астана, а у вирішальному протистоянні судді були надмірно прихильні до казахстанського клубу. Та й загалом склалося враження, що організаторам WSB аж ніяк не була вигідна перемога українських боксерів.
Згідно з новим форматом фінального турніру WSB, боксерам “Українських отаманів” та “Астани Арланса” протягом двох днів слід було провести десять обов’язкових боїв. У разі нічийного результату після цих зустрічей мав відсудитися додатковий поєдинок. Так склалося, що згідно “сліпого жеребу” цей, можливо вирішальний, поєдинок мав пройти у категорії до 54 кг, у тій самій категорії, де боксери української команди були найслабшими. Тож для українців бажано було вигравати фінальну серію в “основний час”.
На жаль, задіяти всіх своїх кращих бійців в Астані клуб з України не зумів. Срібний призер попередніх чемпіонату світу і Олімпіади Денис Берінчик позбувся шансів вийти в ринг, маючи надмірну вагу і не вписуючись у категорію до 61 кг. Середньоваговик Іван Голуб (до 73 кг), який виграв усі чотири матчі в WSB, не встиг відновитися після перелому руки. А чемпіон Європи Денис Пояцика (до 85 кг) вирішив повернутися до складу збірної України. Відсутність цих боксерів послабила українців і перший день змагань залишився за господарями.
У першому бою Віктор Гоголєв довго не міг пристосуватися до лівосторонньої стійки Меірболата Тоітова. Більше того, у другому раунді боксери зіткнулися головами, внаслідок чого Гоголєв отримав глибоке розсічення. Його праве око постійно запливало кров’ю, і він став легкою мішенню для казаха.
У 19-річного чемпіона України Євгена Барабанова взагалі не було шансів на перемогу, оскільки він бився з іншим нашим співвітчизником Сергієм Дерев’янченком, який раніше сам тричі вигравав “золото” національної першості, а в самій WSB вважається легендою. Дерев’янченко вже два рази ставав переможцем цих змагань і мав послужний список у Всесвітній серії з 17 перемог при 1 поразці спірним рішенням суддів. Український легіонер “Арланса” з досвіду впевнено перебоксував Барабанова, використавши фактично всі його помилки.
Сергій Лапін бій проти Хрвое Сепа повністю провалив. Маючи перевагу в зрості над хорватом майже на голову, український боксер так і не зміг утримати противника на безпечній дальній дистанції.
Натомість чергові перемоги здобули Василь Ломаченко (до 61 кг) та Олександр Усик (понад 91 кг). Ломаченко ще наприкінці першого раунду підловив Самата Башенова на контратаці і найсильнішим лівим прямим відправив того в нокдаун і спокійно довів зустріч до звитяги.
Олександр Усик теж був швидшим за свого суперника – Міхая Ністора. Однак невисокий кремезний супертяж з Румунії, який в нинішньому сезоні WSB вже перемагав іншого фіналіста Ігор-2012, італійця Клементе Руссо, кілька разів серйозно струсонув голову Усика потужнішими лівими джебами. Більше того, у третьому раунді Ністор одним з таких влучень навіть розсік брову українця, одноголосно вигравши цю трихвилинку. Втім, і до цього, в двох заключних раундах, Усик завдавав набагато більше точних ударів, аніж румун. Свій непростий бій він виграв, скоротивши відставання “Українських отаманів” у командній зустрічі до 2:3.
А ось у другий день протистояння, головними дійовими особами стали аж ніяк не боксери, а судді. Вже в першому ж поєдинку вечора, в якому зустрічалися суперлегковаговики Микола Буценко та Мирас Жакупов, робота рефері викликала питання. Противники діяли на рівних: у першому і третьому раунді трохи частіше потрапляв казах, у другому і четвертому – наш боксер. Однак після закінчення четвертої трихвилинки, в ході якої Буценко розсік брову супернику, двоє суддів віддали перевагу Жакупову. Таким чином, українцю для перемоги за час, що залишився, вимагалося нокаутувати суперника. Зробити це 21-літній боксер не зміг.
Незрозуміле суддівство спостерігалося і в окремих моментах двох наступних поєдинків. В’ячеслав Кислицин у категорії до 61 кг відразу захопив ініціативу в протистоянні з ірландцем Еріком Донованом, а після двох раундів рахунок у записках усіх рефері був нічийним. Щоправда, Кислицин продовжував нарощувати свою перевагу, а незадовго до фінального гонга і зовсім відправив Донована в нокдаун.
Дмитро Митрофанов у стартовій трихвилинці бою проти ізраїльського легіонера “Арланса” Костянтина Снігура придивлявся до свого суперника. Снігур за раунд жодного разу (!) не влучив в українського боксера, проте саме він повів у рахунку. Надалі Митрофанов ризикувати не став. Він накрутив швидкість і буквально зім’яв противника регулярними попаданнями поодинокими і серійними ударами.
Програв перший раунд і Олександр Гвоздик (до 85 кг). Але бронзовий призер Ігор-2012 справді спочатку не справлявся з натиском іранця Ехсана Рузбахані. Однак згодом перевага Олександра була беззаперечною. У третьому раунді Гвоздик відправив суперника у глибокий нокдаун. Та тільки став насилу зводитись іранський боєць –Гвоздик моментально кинувся його добивати. Зупинив українця рушник, викинутий тренерами казахстанської команди.
Після перемоги Олександра Гвоздика “Українські отамани” повели в командній зустрічі з рахунком 5:4. Таким чином, у разі успіху супертяжа Ростислава Архипенка, якому протистояв Руслан Мірсатаєв, що мав 11 перемог у своєму послужному списку в WSB, наш клуб став би чемпіоном. Виграти Архипенку не дали.
У першому раунді суперники діяли на рівних, проте судді одноголосно були на боці господаря рингу. Надалі казах успішно проводив лише брудні прийоми – наприклад, удари головою, за один з яких з нього зняли одне очко, а Архипенко регулярно вбивав в суперника свої удари. При оголошенні підсумкового результату лише один суддя зауважив перевагу українця – 48:46. У іншого з таким же рахунком переміг Мірсатаєв. Третій суддя зафіксував нічию. Перемогу за незрозумілими додатковими показниками чомусь присудили казахстанському боксерові.
Таким чином, звання переможця сезону WSB довелося розігрувати в додатковому поєдинку. У ньому виступав за “Українських отаманів” Олександр Ріскан і беззастережно програв Багдаду Алімбекову.
Отже можна констатувати, що чиновники Міжнародної федерації любительського боксу (AIBA) вкотре зробили усе можливе, аби не дати перемогти українській команді. Підводячи підсумки виступу “Українських отаманів” у першості WSB, генеральний директор клубу Дмитро Гайструк підкреслив: “Всі ж і так розуміють, хто насправді чемпіон”. Боксери і тренери нашої команди в суботу навіть планували бойкотувати церемонію нагородження фіналістів ліги. На ній вони таки з’явилися, отримавши малий кубок. За словами Дмитра Гайструка, “Отамани” остаточно не відмовилися від ідеї опротестувати результат фіналу в Астані, але він додав: “Шанси домогтися правди гранично малі”.