У суботу в Києві пройшла сьома урочиста церемонія “Герої спортивного року”, організована Національним олімпійським комітетом України. На ній оголосили лауреатів 2012 року в українському спорті. Вибирали номінантів академіки, а до визначення переможців залучили ще й українських журналістів.
Експертам та представникам ЗМІ довелося зробити нелегкий вибір у 10 номінаціях, найпрестижнішими з яких традиційно вважаються “Кращий спортсмен” і “Найкраща спортсменка” року. Крім головного призу, симпатичної статуетки, переможці в цих номінаціях отримали ще й грошові винагороди – 50 тис. гривень. Додамо, що такої ж суми удостоївся і кращий тренер року.
Кращим спортсменом року став чемпіон Лондона боксер Василь Ломаченко, який у 2012-му став дворазовим олімпійським чемпіоном. Конкурентами Ломаченка в цій номінації були тріумфатори Лондона – партнер по боксерській команді і друг Олександр Усик, а також каноїст Юрій Чебан.
Найкращою спортсменкою академіки визнали львів’янку Яну Шемякіну, олімпійську чемпіонку Лондона у фехтуванні на шпагах. Нагадаємо, ця її нагорода стала першим олімпійським “золотом” для українських фехтувальників в індивідуальних змаганнях за всі п’ять Олімпіад, в яких брала участь незалежна Україна. Конкурентками Шемякіної у цій номінації були Олена Костевич (кульова стрільба) та Інна Осипенко-Радомська (веслування на байдарках та каное).
Переможцем у номінації “Кращий тренер року” став Володимир Морозов, наставник парної четвірки в академічному веслуванні. Номінантами були Андрій Орликовський (особистий тренер Яни Шемякіної) та Дмитро Сосновський (наставник боксерської збірної).
Найкращою командою року визнали парну четвірку у складі Яни Дементьєвої, Анастасії Коженкової, Наталії Довгодько та Катерини Тарасенко. Конкурентками власниць першого українського “золота” в Лондоні були естафетна жіноча команда з біатлону (в 2012-му чемпіонки Європи), а також чемпіонки Європи та бронзові призерки Лондона в естафеті 4х100 м.
Переможцем у номінації “Сенсація року”, і це цілком очікувано, став олімпійський чемпіон штангіст Олексій Торохтій. Його конкурентами були легкоатлет Олександр П’ятниця та борець Валерій Андрійцев.
У номінації “За волю до перемоги” академіки віддали перевагу Юрію Чебану, хоча за звання кращого з ним змагалися не менш вольові спортсмени – боксер Денис Берінчик та шаблістка Ольга Харлан.
“Олімпійською надією України” визнали біатлоністок Анастасію Меркушину, Юлію Бригинець та Юлію Журавок, чемпіонок світу серед юніорів в естафеті 3х6 км. Їх конкурентками були велосипедистка Яна Беломоїна, віце-чемпіонка світу серед юніорів (маунтинбайк), а також срібні призери перших юнацьких Зимових Олімпійських ігор у змаганнях спортивних дуетів (фігурне катання) Олександра Назарова та Максим Нікітін.
У номінації “Сильні духом”, а це представники параолімпійського руху, Наталія Прологаєва випередила Євгена Бородайка та Максима Вераксу.
У спеціальній номінації “Разом з олімпійцями”, мета якої – відзначити досягнення українців в неолімпійських видах спорту, переможницею стала шахістка Ганна Ушеніна. Її конкурентами були акробати Катерина Ситнікова та Анастасія Мельниченко, а також сумоїст Костянтин Єрмаков.
Найкращим спортивним організатором року став президент федерації боксу, бос команди “Українські отамани” Володимир Продивус. За нагороду з ним посперечалися глава спортклубу “Епіцентр” Галина Герега, а також “начальник спорту” Дніпропетровської області Олександр Пшеничников. Відзначимо, що Володимир Продивус, який одержав приз з рук олігарха та мецената Віктора Пінчука, піднімався на сцену двічі – вдруге він віддувався за Василя Ломаченка, котрий, як відомо, в той урочистий момент представляв український бокс на змаганнях WSB.
І, нарешті, переможцем у номінації “Народний вибір” (тріумфатор у ній, за словами організаторів, визначався за допомогою інтернет-голосування уболівальників в соцмережах) став боксер Олександр Усик.