Цими днями у столиці Грузії Тбілісі триває чемпіонат Європи з вільної, греко-римської та жіночої боротьби. Шість днів на килимах Палацу спорту імені Гіві Картозія, який уміщує майже 10 тисяч глядачів, спортсмени боротимуться за 21 комплект нагород. Турнір перейшов екватор, а в скарбничці нашої команди вже сім медалей, серед яких дві золоті.
У перший день змагань були розіграні три комплекти нагород – у вагових категоріях до 66 і 96 кг у вільній боротьбі, а також серед жінок у вазі до 48 кг. На жаль, не змогли здобути медалей львів’яни Марія Лівач (48 кг) та Андрій Квятковський (66 кг).
Квятковському не пощастило із жеребкуванням. У першому ж поєдинку на стадії 1/16 фіналу він зустрівся із сильним дагестанцем Ільясом Бекбулатовим, який цього року вже встиг виграти престижний Голден Гран-Прі Івана Яригіна, і поступився йому (1:0, 0:4, 1:4).
Марія Лівач (до 48 кг) стартувала в 1/8 фіналу перемогою над француженкою Мелані Лесафр (3:1, 1:0), а потім програла Патімат Багомедовій з Азербайджану (0:4), посівши в підсумку 9-те місце.
Павло Олійник став чемпіоном Європи у ваговій категорії до 66 кг. На шляху до фіналу він виграв по черзі у болгарина Любена Ілієва (3:0, 2:1), словака Йозефа Яловара (0:1, 6:0, 6:0) і албанця Ігзона Шали (2:8, 3:0, 8:0).
У вирішальному поєдинку суперником 24-річного борця з Хмельницького став поляк Станіслав Скаскевич. Українець майже без проблем здолав свого суперника (1:0, 4:0).
На другий день збірна України здобула дві “бронзи”. Їх нашій команді принесли Юлія Благиня, яку вважали однією з фавориток у категорії до 51 кг, і Тетяна Лавренчук у категорії до 59 кг. А ось у чоловічих змаганнях українці розчарували: Микола Айвазян програв сутичку за бронзову нагороду, а Юрій Леденьов покинув турнір вже після першого поєдинку.
Юлія Благиня була на чемпіонаті Європи однією з головних претенденток на “золото” у категорії до 51 кг. Минулого разу, в 2011 році, беручи участь у європейській першості, вона його виборола.
Українка почала виправдовувати свій статус уже з перших поєдинків: у 1/8 фіналу поклала на лопатки Кіті Короші з Угорщини – 7:0, а потім перемогла на туше Бурч Кебіч із Туреччини – 6:1. За право виступити у фіналі Юлія Благиня боролася з досвідченою румункою Естер Добре, яка п’ять разів ставала срібною призеркою європейської першості. (Одну зі своїх вирішальних сутичок Добре програла в 2011-му саме Благині). Свій намір узяти реванш румунка продемонструвала українці в першому ж періоді, який виграла з рахунком 3:0. У другій двохвилинці Благині вдалося вирівняти становище і виграти – 2:1. У третій суперниці спробували звести ризик до мінімуму. Схожа тактика принесла успіх Естер Добре, яка заробила переможний бал і вийшла у фінал. Але чемпіонкою Європи знову не стала, бо програла Роксані Засіне з Польщі.
Юлія Благиня здобула право виступити в поєдинку за “бронзу” з фінкою Тіні Ілін, яку поклала на лопатки на 75-й секунді сутички – 5:0.
І якщо ця спортсменка на здобуття “бронзи” реагувала прохолодно, то дебютантка чемпіонату Європи Тетяна Лавренчук була у захваті від кожного свого успіху на турнірі. Українка у ваговій категорії до 59 кг стартувала чудовою перемогою на туше над австрійкою Мартіною Ріглер – 1:0; 5:1, а в чвертьфіналі здобула принципову перемогу над вихованкою української школи боротьби Іриною Нетребою – 0:1, 3:1,1:0. За право вийти до фіналу Тетяна Лавренчук боролася з чемпіонкою світу серед юніорок Анастасією Гучок з Білорусі. Та їй вона нічого не змогла протиставити і програла з рахунком 1:4, 0:3. Проте без першої медалі на дорослому рівні Тетяна Лавренчук не залишилася: у поєдинку за бронзову нагороду перемогла Габріеллу Слеш з Угорщини – 1:0, 2:0.
Серед чоловіків Микола Айвазян, виступаючи у категорії до 60 кг через відсутність лідера нашої команди Василя Федоришина, стартував на турнірі перемогою над Нареком Санояном з Вірменії – 1:0, 3:1. Але вже у другому поєдинку в Тбілісі представник України зазнав поразки від Володимира Дубова з Болгарії – 0:3, 1:4. Переможець цієї сутички потім пробився у фінал, що дало Айвазяну право виступити у втішному турнірі. Там український борець спочатку переміг Максиміліана Аузерляйтнера з Австрії – 6:0, 7:0, а потім вихованця української школи боротьби Миколу Болотнюка, який тепер виступає за Сербію – 2:0, 1:1, 4:0.
У поєдинку за “бронзу” Микола Айвазян спершу мав помітну перевагу над Тімом Шляйхером з Німеччини. Перший заробив бал, а в кінці стартового періоду здійснив ефектний прийом. Головний тренер збірної України Руслан Савлохов вимагав від суддів присудити нашому борцеві дострокову перемогу, але вони не зреагували… Тренер немов передбачав подальший розвиток подій: у другій двохвилинці на килимі домінував уже Шляйхер і завдяки блискучому кидку закінчив період достроково – 6:1. Айвазян був деморалізований і в третьому періоді перехопити ініціативу вже не зміг – 1:2. Бронзову медаль здобув німецький борець.
Головним розчаруванням дня у збірній України став виступ у категорії до 55 кг Юрія Леденьова. Першу ж свою сутичку з Олександром Кіртоаке він завершив достроковою поразкою – 0:1, 0:7.
Третій день виявився надзвичайно успішним для збірної України, представники якої вибороли нагороди у всіх чотирьох категоріях змагань.
Найбільші надії покладали на Аліну Стадник-Махиню, що виступала у категорії до 67 кг. Два роки тому на чемпіонаті Європи вона вже домоглася успіху, посівши друге місце. Незважаючи на це, перший поєдинок видався для українки непростим. У сутичці проти росіянки Світлани Бабушкіної їй довелося відіграватися після невдалого першого періоду (1:2). В наступній двохвилинці українка була сильнішою – 2:0. А свій справжній рівень показала у вирішальному періоді, коли поклала суперницю на лопатки з рахунком 4:0. У чвертьфіналі Стадник-Махиня обійшлася без зайвого нервування і перемогла білоруску Галину Левченко – 2:1, 3:0. А в півфіналі упоралася на туше з Дарією Осокою з Польщі в другій двохвилинці – 3:0, 4:0. Проте найбільш блискучу перемогу Аліна Стадник-Махиня здобула у фіналі, де ізраїльтянка Ілана Кратиш опинилася на лопатках вже у першому періоді, а українка заслужено отримала “золото”.
На відміну від Стадник-Махиної львів’янка Ірина Гусяк у категорії до 55 кг на дорослому рівні до тбіліського чемпіонату досягнень не мала. Почала змагання з упевненої перемоги над француженкою Аурелі Баса – 2:1, 6:0, а потім створила сенсацію, не менш переконливо вигравши у срібної медалістки чемпіонату світу 2012 року Заліни Сідакової з Білорусі – 1:0, 5:0. У фінал українку не пустила бронзова призерка минулорічного світової першості Марія Преволаракі з Греції – 2:0, 0:1, 0:1. Зате в сутичці за “бронзу” Ірина Гусяк не залишила шансів Катаржині Кравчук з Польщі – 3:1, 6:0.
У категорії до 120 кг свою першу в кар’єрі медаль Україні приніс колишній росіянин Ален Засєєв, який з 2011-го виступає за нашу збірну. Відбір на Олімпіаду-2012 він програв Олександру Хоцянівському, тому в Тбілісі намагався довести, що заслуговує місця в першій команді. Засєєв постарався раціонально розподілити сили на турнірній дистанції і досяг бажаного. Дорогою до фіналу він не “віддав” суперникам жодного періоду, але в той же час вигравав без зайвої ефектності. В 1/8 фіналу український борець переміг Олександра Романова з Молдавії – 2:1, 4:0. В 1/4 виявився сильнішим за Ніка Матюхіна з Німеччини – 1:0, 2:0, а в півфіналі упорався з господарем килима Жінко Петріашвілі – 1:0, 3:0.
У вирішальному поєдинку Засєєв зійшовся з чинним чемпіоном Європи Тахоєм Акгулем з Туреччини і буквально приголомшив суперника в достроково закінченому першому періоді – 6:0. Але замість того щоб розвинути перевагу, представник України став обережним і віддав ініціативу суперникові. Тахой Акгуль спочатку заробив один бал і, вигравши другий період – 1:0, зрівняв рахунок у сутичці. У вирішальному періоді турок був більш активний і, перемігши – 2:1, здобув “золото”.
У категорії до 74 кг Гія Чіхладзе пробився до першого складу збірної України лише після того, як у 2009-му перейти в більш важку вагу вирішив чемпіон світу 2006 року Ібрагім Алдатов. Турнір він розпочав з перемоги над Георгом Хартом з Німеччини – 2:1, 2:0. У чвертьфіналі борець з України провів нелегкий поєдинок з Алі Шабановим із Білорусі. Перший період він програв – 0:1, але в другому вирівняв становище – 3:0. У вирішальній двохвилинці суперники обмінялися результативними прийомами, та перемогу присудили Чіхладзе тільки завдяки тому, що він заробив бал останнім. За подібним сценарієм розвивалася і півфінальна сутичка українського борця з бронзовим медалістом Олімпіади-2012 Габором Хатошем з Угорщини. Тільки цього разу ініціативу захопив Чіхладзе, перемігши в першому періоді з рахунком 1:0. Досвідчений суперник був сильніший у другому періоді – 2:0, а в третьому просто декласував нашого спортсмена, закінчивши зустріч достроково – 8:0. Згодом саме Хатош став чемпіоном Європи.
Однак Гія Чіхладзе без медалі не залишився – у поєдинку за “бронзу” переміг Заура Ефендієва із Сербії (перший період виграв – 1:0, у другому поступився – 0:3 і, зібравшись на силі, збентежив суперника у третій двохвилинці, яка скінчилася достроково – 6:0).