Нова шахова вершина

Українська жіноча збірна вперше в історії перемогла на командній першості світу

Українська жіноча збірна вперше в історії перемогла на командній першості світу

Услід за успіхом Ганни Ушеніної, яка в грудні 2012-го отримала світову шахову корону, свій клас продемонструвала і жіноча шахова збірна. На командному чемпіонаті світу з шахів серед жінок, який завершився в столиці Казахстану Астані, наша команда у складі Катерини Лагно, Ганни Ушеніної, Марії Музичук, Наталії Жукової та Інни Яновської вперше в історії здобула титул найкращої команди світу. 

На командний чемпіонат жіноча збірна України їхала в статусі одного з фаворитів. Дівчата вже не перший рік виступають разом, і раніше вони досягали помітних успіхів. Наприклад, минулого року на Всесвітній шаховій олімпіаді в Стамбулі (Туреччина) українська збірна у такому ж складі завоювала “бронзу”. А в 2006 році Лагно, Жукова та Ушеніна разом з Інною Гапоненко досягли найзначущішого в історії нашої жіночої національної команди успіху, ставши олімпійськими чемпіонками в Турині (Італія).

Хоча Всесвітня шахова олімпіада є більш престижним змаганням, вважається, що командний чемпіонат світу виграти складніше. У ньому беруть участь десять найсильніших збірних планети, тоді як на олімпіаді поряд зі світовими лідерами виступають слабкі команди, там наявний елемент везіння під час жеребкування, через що деякі матчі є відверто прохідними, а ймовірність втратити очки там, де цього можна було уникнути, є більшою. Опосередковано це підтверджували і результати української збірної на чемпіонатах світу, які проводяться з 2007 року. Так, виступаючи на дебютному турнірі в статусі переможниць Всесвітньої шахової олімпіади, українки в Єкатеринбурзі (Росія) завоювали тільки “бронзу”. Третіми вони стали і через два роки в Нінбо (Китай), а на світовій першості–2011 в Мардіні (Туреччина) взагалі залишилися без нагород, фінішувавши четвертими. Чемпіонками світу незмінно ставали китаянки.

Цього разу шанси збірної України на перемогу в чемпіонаті світу в Астані вважалися як ніколи високими. По-перше, одна з лідерів нашої команди Ганна Ушеніна приїхала до Казахстану в статусі чинної власниці особистого жіночого світового шахового титулу. По-друге, українки мали найвищий середній рейтинг серед усіх учасниць турніру – 2 494 бали. Нашій команді під керівництвом головного тренера Михайла Бродського за цим показником поступалися інші фаворити – Грузія (2 489), Росія (2 484) та Китай (2 472). Останні дві команди трохи полегшили завдання конкуренткам, не взявши на турнір своїх кращих шахісток. Так, китаянки приїхали в Астану без Хоу Іфань та Чжао Сюе, які у світовому рейтингу посідають відповідно друге і п’яте місця. Росіянки не могли розраховувати на допомогу дев’ятої та дванадцятої шахісток світу – Надії й Тетяни Косинцевих.

Проте відсутність лідерів не завадила збірним Китаю та Росії впродовж трьох стартових турів випереджати українок. Сталося це через несподівану нічию наших шахісток у другому турі в матчі проти румунок. Щоправда, в четвертому турі росіянки і китаянки теж розписали мир, що дозволило українкам наздогнати суперниць, які випереджали нашу команду лише за додатковими показниками. 

Ключовим для українських шахісток став п’ятий тур, де вони обіграли чинних чемпіонок світу, китаянок, (3:1) і стали першими. Дві партії між Катериною Лагно і Жу Веньюнь, а також Анною Музичук і Тан Жонг завершилися нічиєю. Ганна Ушеніна виграла в Хуан Цинь, а Наталія Жукова – у Жуо Ци.

А вже в наступному, шостому турі українки одноосібно очолили турнірну таблицю завдяки впевненій перемозі над Францією (4:0) та нічиїй росіянок із грузинками. У сьомому турі українки спокійно перемогли кавказьких дівчат з рахунком 3:1. Лагно зіграла внічию з Наною Дзагнідзе, а Жукова – з Саломе Мелія. Ушеніна виграла у Бели Хотенашвілі, а Музичук – у Ніно Хурцидзе. У той же час росіянки несподівано поступилися збірній США. Це відкрило нашій команді шлях до “золота”. Головним було не програти у двох останніх зустрічах. У восьмому турі українки, незважаючи на поразку Ушеніної в зустрічі з Іриною Круш, впоралися з командою США (2,5:1,5). 

А в останньому турі нашим шахісткам протистояв один із найнебезпечніших суперників на турнірі – команда Росії. У цій зустрічі українок влаштовувала нічия. Тож не дивно, що дівчата не ризикували, і в підсумку партії Лагно з Валентиною Гуніною, Ушеніної з Наталією Погоніною, Музичук з Алісою Галямовою і Жукової з Ольгою Гірей завершилися нічиїми.

Збірна України набрала 16 очок і завоювала золоті медалі. “Срібло” вибороли китаянки, котрі набрали 15 пунктів. “Бронзу” отримали росіянки, у яких в активі нараховувалося 13 балів. Найбільше очок, по шість, українській команді принесли Ганна Ушеніна та Наталія Жукова, які грали відповідно на другій і четвертій дошках. Проте найбільше для перемоги зробили, мабуть, не вони, а Катерина Лагно, яка грала проти всіх лідерів суперниць і набрала 5,5 очок. Стільки ж очок додала нашій збірній за третьою дошкою львів’янка Марія Музичук. Ще 1,5 пункти українки здобули завдяки резервістці Інні Яновській.

Перемога в командному чемпіонаті світу стала знаковою для українських жіночих шахів. Завоювавши “золото” в Астані, наші шахістки зібрали два з трьох найпрестижніших титулів. Лише звання переможниць Всесвітньої шахової олімпіади належить росіянкам. 

ДО ТЕМИ

Сьогодні у Лондоні офіційно відкриється турнір претендентів на світову шахову корону, який триватиме до 1 квітня. Вісім гросмейстерів зіграють у два кола, аби визначити переможця, котрий згодом зустрінеться у матчі за звання чемпіона світу з нинішнім королем шахів індусом Віші Анандом. У цьому турнірі візьме участь і львів’янин Василь Іванчук (Україна, 2 758), який посперечається з Магнусом Карлсеном (Норвегія, 2 872), Володимиром Крамником (Росія, 2 810), Левоном Ароняном (Вірменія, 2 809), Теймуром Раджабовим (Азербайджан, 2 793), Олександром Грищуком (Росія, 

2 764), Петром Свідлером (Росія, 2 747) та Борисом Гельфандом (Ізраїль, 2 740).

Іванчук розпочне змагання 15 березня поєдинком білими проти росіянина Олександра Грищука, чинного чемпіона світу з бліцу. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9123 / 1.6MB / SQL:{query_count}