У суботу в Україні вперше в історії були проведені змагання найвищого рівня в одному iз зимових видів спорту. Вже кілька років Україна намагалася провести змагання високого рівня з фристайлу і навіть отримувала це право, але через проблеми з фінансуванням змагання скасовувалися. І ось нарешті наша країна таки провела етап Кубка світу. Спершу планувалося, що змагання пройдуть у Києві, але потім, за ініціативою Федерації лижного спорту України, вони були перенесені в Івано-Франківську область, де необхідною інфраструктурою володіє курортний Буковель.
Український старт у календарі Кубка світу з лижної акробатики був заключним і міг претендувати на участь усіх кращих представників у цій дисципліні. Однак цього не трапилося. Китайці Цзунян Цзя і Ментао Сюй достроково гарантували собі завоювання Кришталевих глобусів за перемогу в загальних заліках у чоловіків і жінок відповідно. Тому вони вважали за краще не їхати в Буковель, а залишитися вдома для підготовки до чемпіонату світу в норвезькому Воссі (медалі серед акробатів там будуть розіграні 7 березня). З цієї ж причини в Буковель не приїхали Ханна Керні та Лідія Лассіла. Проте досить великою була делегація українських фристайлерів, які виставили чимало і юних талантів. У жінок у стартовому протоколі значилися відразу семеро українок, з яких особливо виділялася досвідчена Надія Діденко, яка замовила до того ж собі стрибок з найвищим коефіцієнтом складності. Також участь у змаганнях взяла Ольга Полюк, яка в минулому році потрапила в десятку заліку Кубка світу з лижної акробатики. На жаль, не взяла участь у змаганнях Ольга Волкова, яка минулий сезон завершила із третім показником серед колег-акробаток, а у поточному сезоні не виступає через травму.
Пристойна кількість українців зібралася і в чоловічій сітці, але набагато більше уваги привертали білорус Дмитро Дашинський і канадець Тревіс Геррітсен, які входять у топ-5 нинішнього розіграшу Кубка світу. Крім них у стартлист потрапили ще три представники з топ-10 заліку акробатів.
Через деякі проблеми з погодними умовами (у Буковелі вдень була нульова температура), кваліфікаційні змагання стали випробуванням для спортсменів. Чимала кількість учасників при приземленні падала. Але в цих умовах доволі непогано виступили українські представники. У жінок Надя Діденко та Ольга Полюк відразу вписали свої імена в число фавориток, бездоганно виконавши перші залікові стрибки, набравши 81.27 і 81.58 балів відповідно. Проскочили в число 12 кращих і Надя Мохнатська (66.56 бала) та Анастасія Новосад (71.51). А на перших сходинках розмістилися американки. Емілі Кук і Кайлі Маккіннон відсунули Полюк на третє місце.
Чоловіча кваліфікація була більш насиченою. Не в останню чергу через те, що учасників у ній було більше та й складність стрибків була вищою, аніж у жінок, що значно підвищило видовищність. Список фаворитів тут несподівано очолили Олексій Гришин з Білорусі і китаєць Чао Ву. Одним із сюрпризів став непереконливий виступ білоруса Дмитра Дашинського, який мав найвищу позицію у заліку Кубка світу серед усіх учасників. Дашинський серйозно помилився при приземленні, ледь не прокотившись на спині, в результаті чого показав лише дев’ятий результат. Поруч з ним на десятій позиції опинився ще один представник Білорусі Максим Густік. З господарів же в число 12-ти найсильніших пробився лише Олександр Абраменко, причому зробив це з четвертим результатом, лише вісім сотих бала поступившись Тревісу Геррітсену.
Фінальні стадії змагань були винесені на вечір, і це мало свій позитивний ефект. Погодні умови значно покращилися, плюс помітно збільшилася кількість глядачів. У цій ситуації очевидно обережнішими були стрибки учасників, які стали частіше уникати падінь.
Відкривали фінальну програму жінки. З 12 учасниць, які вийшли до фіналу, четверо найсильніших повинні були розіграти між собою місця на подіумі. На відверту авантюру пішли китаянка Сю Жічунь, а також Ольга Полюк, які взяли високий коефіцієнт складності стрибка і виконували свої елементи з потрійного трампліна. Для обох це завершилося провалом. Тріумфували ж ті, хто вирішив, що синиця в руках краща за журавля в небі. З кращого боку проявила себе Надія Діденко, яка завершила фінал з оцінкою 91.65 бала і тимчасово захопила лідерство. Слідом за нею розташувалися швейцарка Шерер і американки Маккіннон і Кук. Неймовірно напружений фінал чотирьох почався з невеликої помилки якраз Кук при приземленні, проте свої 83.89 бала вона впевнено взяла, тоді як решта дівчат, хоч і стрибали чисто, але цю планку подолати просто не могли. Ближче всіх до американки наблизилася Діденко, яка виконувала свою спробу останньою, але їй забракло зовсім трішки, щоб претендувати на “золото”. І тим не менше, радість українки була відчутною. Третьою фінішувала Шерер.
Не напружено пройшли змагання і в чоловічій частині програми. Особливо відзначився Девід Морріс. Австралієць встановив рекорд етапу, заробивши 119.91 бала на елементі. Компанію в суперфіналі йому склали Ділан Ферґюсон (США), Томас Ламберт (Швейцарія) і Максим Густік (Білорусь). Проте завершальний стрибок представника Зеленого континенту, який був оцінений на 112.67 приніс австралійцю першу в кар’єрі перемогу. Друге місце посів Ферґюсон, а замкнув трійку Густік. Щодо українця Авраменка, то він у підсумку фінішував на сьомій сходинці.
“Я просто на вершині щастя! Нічого ще не розумію, це перша моя перемога на етапі Кубка світу і вперше я піднімаюся на другий рядок у заліку Кубка світу. Подивіться тільки, у мене трусяться руки!”, – розповів після змагань Девід Морріс.
Але для нас найголовніше, що на українській землі нарешті розпочали проводити зимові змагання найвищого рівня і цілком можливо, що в найближчий час окрім фристайлерів до нас завітають і представники інших зимових видів спорту.