![]() |
Ствітлина з першого офіційного матчу "Карпат", який відбувся 21 квітня 1963 року проти гомельського "Локомотива" |
Вчора, 18-го січня 2013 року, виповнилося 50 років з дня заснування футбольної команди “Карпати” – флагмана футболу всієї Західної України та одного з найпопулярніших клубів не лише регіону, а й усієї нашої держави.
У 1962 році львівська команда “Сільмаш”, вигравши чемпіонат і Кубок Львівської області, здобула право грати у класі “Б”. Проте у 1963 р. Федерація футболу СРСР провела чергову реорганізацію радянського футболу – створено другу групу класу “А” (перехідну лігу між класом “Б” і класом “А”), де було передбачено місце для команди зі Львова. До того в місті була лише армійська команда СКА Львів, тож було вирішено створити новий, цивільний, профспілковий колектив.
18-го січня 1963 року жителі Західної України готувалися до йорданської Вечері напередодні одного з найбільших християнських свят – Богоявлення. Втім, в одній із львівських квартир група солідних чоловіків була зайнята виключно земною справою – обирали назву для новоствореного футбольного клубу. Обговорювали довго, варіантів було чимало. Врешті-решт зупинилися на назві “Карпати”. Чому? Все дуже просто – вона насправді вказувала на цілий регіон, який мав презентувати футбольний колектив міста Лева на зелених полях у той час Радянського Союзу.
У січні 1963 р. журналіст Олег Матов на сторінках “Спортивної газети” писав: “Львів’яни з нетерпінням чекають нового сезону. Вперше наші футболісти виступатимуть у класі “А” серед 38 кращих команд країни. Новачок дістав назву “Карпати”. Це профспілкова команда, складена з вихованців львівських спортивних клубів. Створення команди – складний процес. Старший тренер Олег Жуков залучив до команди 20 гравців... У добру путь, “Карпати”!
За спогадами ветеранів, топонім “Карпати” для назви команди запропонував тодішній голова профспілок Львівщини і екс-голова обласної федерації футболу Гліб Васильович Клімов. Оскільки колективи тоді були “прив’язані” до певних виробничих об’єднань чи спортивних товариств, то команда увійшла до товариства “Авангард”, а патроном і спонсором “Карпат” став Львівський телевізійний завод “Електрон”. Із “Сільмашу” в новоствореній команді опинилося тільки двоє: Ігор Кульчицький (майбутній капітан у кінці 1960-х) і Йосип Фалес, зате новостворений клуб перебрав смугасті зелено-білі кольори “Сільмашу”. Команду підсилили гравцями львівського СКА і приїжджими футболістами. Перед львівськими вболівальниками колектив уперше постав 14 квітня 1963 року, коли у товариській грі на стадіоні “Динамо” (зараз на його місці височить будівля Львівської обласної ДПА) “Карпати” приймали “Зеніт” (Іжевськ) – перемога 1:0. Єдиний м’яч забив капітан команди Олександр Філяєв.
І ось минуло 50 років... Напевно ініціатори створення “Карпат” й гадки не мали, чим усе обернеться. Вони навіть не могли уявити, що нова команда незабаром збиратиме повні стадіони, що у місті зародиться “карпатівський” дух. “Зелено-білим левам” судилося дуже швидко стати провідною командою в регіоні й улюбленою для багатьох уболівальників не лише в нашій країні, а й далеко за її межами.
В історії “Карпат” було різне. Найбільш пам’ятні сторінки – це виграш Кубка СРСР, вихід до елітного дивізіону радянського футболу, бронзові медалі чемпіонату України та участь у груповому турнірі Ліги Європи. Але були й болючі падіння, як то, виліт з вищої ліги чемпіонатів Радянського Союзу та України. Було і сім років “клінічної смерті”, коли було вирішено, що для міста Лева двох команд забагато, а перевага цивільного колективу над військовим була надто очевидною. Проте громада стала на захист улюбленого клубу і зробила все, аби відродити справді народну команду!
“Карпати” мають непросту, але чудову піввікову історію і завжди виокремлювалися з-поміж інших команд незламним характером, згуртованістю, вмінням вести самовіддану боротьбу з першої до останньої хвилини гри. Недарма “Карпати” давно зажили слави кубкового бійця. Упродовж останніх років, які виявилися непростими, “Карпати” вкотре продемонстрували свій незламний характер і зуміли зберегти традиції. Тож можна не сумніватися, що незважаючи на не найкращі часи, які ми переживаємо сьогодні, вже в найближчому майбутньому “Карпати” знову вирішуватимуть найвищі турнірні завдання як на внутрішній арені, так і в Європі.