Олексій Міллер, глава “Газпрому”, навряд чи очікував, що його слова про створення чемпіонату СНД викличуть такий резонанс. Ідея, про яку вчора ще ніхто й не думав, раптом отримала відгук і широке поширення. Намір “Зеніту” створити нову першість обумовлений бажанням помститися за те, що на чемпіонаті Росії його не дуже й поважають. Проте у цього наміру з’явилася така кількість прихильників, що починати чемпіонат СНД можна хоч завтра.
Пітерський клуб першим заявив про бажання створити чемпіонат СНД. Щоправда здалося, що це було зроблено, аби зберегти обличчя – “Зеніт” обіцяв зійти з чемпіонатських змагань, якщо його занадто суворо покарають за інцидент у матчі з “Динамо”, а КДК не виявить терпимості. Тим не менше, треба розуміти, що з усіх учасників гіпотетичного об’єднання чемпіонатів країн СНД “Зеніт” наразі – наймогутніший і фінансово заможний клуб.
Несподівано ідею своїх конкурентів підтримав президент ЦСКА Євгеній Гінер. На його думку, чемпіонат СНД – значніший, ніж Кубок, рівень конкуренції у цій лізі не знатиме собі рівних у Європі й, до того ж, буде дуже прибутковим.
Після цього раптово про чемпіонат СНД заговорили і в Російській футбольній Прем’єр-лізі. Президент РФПЛ Сергій Прядкін запевнив, що візьметься за проект чемпіонату СНД. За словами Прядкіна, ідею підтримали декілька провідних клубів Прем’єр-ліги (звичайно, він може мати на увазі тільки “Зеніт” і ЦСКА, адже два – теж декілька). Він заявив навіть, що ліга вирішуватиме “питання втілення ідеї в життя; зокрема, прописування всіх спортивних і організаційних моментів проекту”.
Серед українців ідею підтримали представники “Шахтаря”. Правда, генеральний директор донецького клубу Сергій Палкін сказав, що створення чемпіонату – намір проблематичний, а от організувати кубок наших країн цілком можливо. Більше того, створення такого змагання навіть дуже ймовірне.
Також не проти чемпіонату СНГ і столичні “динамівці”. Президент київського клубу Ігор Суркіс підтримує реалізацію подібного проекту. “Насамперед я як президент київського “Динамо” хочу, щоб моя рідна команда постійно прогресувала і підвищувала рівень гри. Зростання конкурентоспроможності зумовлює збільшення кількості уболівальників і приносить славу не лише клубу, але й усьому українському футболу в цілому. У реалізації проекту об’єднання чемпіонатів України та Росії, який обговорюється вже не перший рік, я бачу тільки позитивні моменти. По-перше, і це, напевно, найголовніше, зросте глядацький інтерес. По-друге, клас суперників стане вищим. Однак існує ряд питань. Наприклад, потрібно зрозуміти, як команди з такого турніру потраплятимуть до європейських кубків.
Разом з тим вважаю, що якщо така ідея існує, її слід обговорювати. Причому робити це варто не в кулуарах, а відкрито, разом із футболістами, експертами та, найголовніше, вболівальниками. Особисто я готовий до подібної дискусії і бачу в ініціативі об’єднання величезний плюс для футболу”.
Федерація футболу Вірменії вирішила не розмінюватися на дрібниці і одноголосно підтримала пропозицію Міллера. Вірмени навіть заявили, що вони й раніше пропонували таке, і завжди були не проти об’єднатися знову. Цікаво, що відразу ж після цього негативну реакцію чемпінату СНД висловили представники Азербайджану. Проте це цілком зрозуміло.
Як бачимо, вже зараз є предостатньо охочих. Але, на жаль, жоден із них не дав відповіді на питання, як це все хоча б в теорії можна реалізувати.
Наприклад, зараз кожна країна колишнього СНД може представити у Лізі чемпіонів як мінімум одну команду. Чемпіонат СНД отримає в цій Лізі максимум чотири місця, згідно з регламентом. Чи готовий той самий БАТЕ відмовитися від участі в Лізі чемпіонів? А “Зеніт”? А “Шахтар”? Чи вони впевнені, що саме ці клуби будуть власниками путівки, а невдахою виявиться хтось інший?
Що буде з тими командами, які посядуть у чемпіонаті СНД останні місця? Вони вилетять у першу лігу? А хто цю першу лігу становитиме? Чи може проект буде настільки масштабним, що матиме структуру, яка починається з нижчих ліг і закінчується Прем’єр-лігою? Але це означає, що десятки команд просто припинять своє існування, оскільки їм не знайдеться місця в цій структурі. Є варіант створити закритий чемпіонат, де ніхто б не вилітав. Але таку ідею навряд чи зрозуміють в УЄФА і ФІФА, адже зникає змагальний ефект наприкінці першостей.
Прихильники ідеї створення чемпіонату СНД посилаються на те, що УЄФА підтримує можливе створення чемпіонатів Прибалтики і Скандинавії. Але треба розуміти, що тут йдеться про невеликі країни, розташовані поруч. І зв’язки між цими країнами набагато міцніші, ніж між Вірменією та Білорусією. Це зовсім інші умови, які не можна порівняти навіть з чемпіонатом Росії, не кажучи вже про змагання на такій величезній території, як віртуальний СНД.
Цілком ймовірно, що ідея здійсненна. Хоча б тому, що її автор має найширші фінансові, політичні, організаційні та всі інші можливості. Однак поки хоча б її авторам не стане ясно, як бодай у теорії це можна здійснити, ідею, мабуть, варто вважати утопічною. Такою, яку Міллер висловив лише для того, щоб зберегти обличчя. І всі даремно сприйняли заклик так серйозно.