Збірна України як розмінна монета

Президент ФФУ Анатолій Коньков запропонував Андрію Шевченку очолити національну команду, що викликало неоднозначну реакцію 

Президент ФФУ Анатолій Коньков запропонував Андрію Шевченку очолити національну команду, що викликало неоднозначну реакцію

Напередодні товариської зустрічі збірних України та Болгарії, коли футболісти головної нашої футбольної команди зібралися в Кончі-Заспі на тренувальній базі київського “Динамо” для підготовки до останнього цього року матчу, Федерація футболу країни зробила сенсаційну заяву. “Президент ФФУ Анатолій Коньков ухвалив рішення запросити на посаду головного тренера збірної Андрія Шевченка”, – повідомлялося на офіційному сайті організації.

Посада головного тренера національної команди стала вакантною після відходу в “Динамо” Олега Блохіна. Нинішній наставник столичного клубу повинен був керувати збірною у двох жовтневих матчах кваліфікації чемпіонату світу-2014 (проти Молдавії і Чорногорії), але не зміг цього зробити, оскільки переніс операцію на сонній артерії. Діями національної команди в цих матчах керував Андрій Баль, а допомагали йому Юрій Роменський, Олександр Заваров і Олег Кузнєцов. У підсумку збірна зіграла внічию матч у Кишиневі (0:0) і поступилася у Києві чорногорцям  (0:1). Ці матчі фактично зробили мінімальними шанси української команди пробитися на чемпіонат світу. А багатостраждальний пост головного тренера став приводом для піар-акцій футбольних чиновників. 

У жовтні голова комітету національних збірних ФФУ Михайло Фоменко оприлюднив список фахівців, яких би хотіли бачити у першій команді країни тренери клубів вищого українського дивізіону. У нього, крім самого пана Фоменка, увійшли Олександр Заваров, Олексій Михайличенко, Микола Павлов, Павло Яковенко і Леонід Буряк. 

На думку вболівальників, більшість цих фахівців аж ніяк не підходить на роль керманича збірної. Проте в нинішній ситуації вибирати насправді немає з кого. 

Піар-хід Конькова

У цій ситуації свою думку вирішив висловити президент ФФУ Анатолій Коньков, якого з моменту його приходу на пост очільника федерації ніхто дуже серйозно не сприймав. На відміну від свого попередника Григорія Суркіса, Коньков  поки не має харизми і авторитету, тому, можливо, він вирішив, що настав час рішучих дій і піар-акцій. Адже насправді важко по-інакшому зрозуміти його пропозицію запропонувати пост головного тренера збірної Андрію Шевченку (попри всі процедури, такі, наприклад, як  винесення кандидатур на обговорення виконавчого комітету з наступним поданням претендентами програм роботи зі збірною).

Серед переваг Андрія Шевченка Анатолій Коньков відзначив його великий досвід – упродовж своєї кар’єри форвард встиг пограти за київське “Динамо”, італійський “Мілан” та англійський “Челсі”, тренувався під керівництвом Валерія Лобановського, Карло Анчелотті, Жозе Моурінью (себе Анатолій Дмитрович у цьому списку не назвав, хоча саме під його керівництвом Шевченко дебютував у молодіжній і національній збірних України). 

“Він мав унікальну можливість ввібрати в себе їх талант і знання”, – вважає глава федерації. Вік і повну відсутність навичок тренерської діяльності пан Коньков не вважає мінусами Шевченка. Відносну молодість кандидата в повідомленні на сайті ФФУ він назвав “позитивним чинником”, нагадавши про нещодавні успіхи у “Барселоні” Хосепа Гвардіоли. Той незабаром після закінчення кар’єри гравця в 37-річному віці у 2008 році очолив каталонський клуб (про те, що Пеп перед тим рік працював тренером молодіжної команди і саме там відкрив свій талант, теж не згадується).

Ще більше дивує той факт, що свою пропозицію президент ФФУ озвучив спершу на офіційному сайті організації і лише згодом зателефонував самому Шевченку, аби дізнатися про його реакцію. 

Отже, зробивши заяву, Анатолій Коньков підставив насамперед самого Шевченка. Наразі футболіст зробив паузу “для роздумів”. “Дуже приємно усвідомлювати, що мене розцінюють як гідного кандидата на цю відповідальну і почесну посаду, ввіряючи долю головної команди країни в розпал відбіркового турніру чемпіонату світу-2014. Розуміючи всю серйозність ситуації, я попросив час на роздуми. Свою відповідь на пропозицію Федерації футболу я оголошу найближчим часом”, – заявив Шевченко.

А розмірковувати насправді є над чим. Для Шевченка робота зі збірною, з одного боку, – чи не єдиний шанс залишитися в рідних місцях і не осісти в Америці, де знайти собі заняття буде дуже важко. З іншого боку, чи готовий Андрій ще раз ризикнути своєю репутацією, цього разу репутацією футболіста? У Шевченка-політика ніхто так і не повірив, про що свідчать останні парламентські вибори. 

І, якщо він погодиться на пропозицію Конькова, йому доведеться зробити те, чого він раніше ніколи не робив, – стати не просто лідером, а духовним батьком та мотиватором, яким був у збірній Блохін. Інакше весь авторитет, який він мав за часів футбольної кар’єри, знівелюється остаточно. 

Від позитиву до негативу

Звичайно, реакція футбольної спільноти на пропозицію Конькова дуже різна. Так, один із кандидатів на пост головного тренера збірної, Олександр Заваров, який якраз готує українських футболістів до спарингу з болгарами, новину про появу серйозного конкурента сприйняв спокійно. Більше того, Заваров підкреслив, що з самого початку знав: його покликали у команду лише тимчасово. “Що швидше збірна отримає головного тренера, то краще буде для всіх. Листопад закінчується, а вже в лютому збірна України повинна зіграти наступний товариський матч, у березні – відбіркові. Знаю, що Коньков запропонував Шевченку очолити збірну. Шевченко багато зробив для українського футболу й має право взяти команду”, – зазначив Олександр Заваров.

Про те, що Шева є “ідеальним кандидатом”, встигли висловитися багато фахівців та футболістів. Екс-тренер київського “Динамо” Юрій Сьомін вважає ідею ФФУ чудовою: “Він завжди брав безпосередню участь у моїй тренерській роботі в київському клубі. І його дії були виключно на користь команді. Дуже часто я з ним радився щодо багатьох питань. Це стосується і тренувального процесу та визначення складу на майбутню гру. Також, безумовно, з ним обговорювали особисто його участь у тому чи іншому матчі. Однак найголовніше, що він за плечима має величезний досвід, а це дуже важлива складова тренерської роботи. Мене абсолютно не здивувало рішення ФФУ. Більше того, вважаю, що Федерація футболу України зробила прекрасний вибір”.  

Мирон Маркевич теж підтримав Анатолія Конькова: “Зрозуміло, що Андрій як футболіст – кращий. Як людина – дуже порядний. Він грав у хороших тренерів. Напевно, багато чому у них навчився. Я обома руками “за” його призначення головним тренером збірної. Головне, щоб він захотів. А те, що у нього немає тренерського досвіду, може, навіть на краще. Він – людина авторитетна. Гравці будуть його слухатися”. 

Дехто більш стримано сприйняв цю новину. Скажімо, капітан збірної Анатолій Тимощук сказав: “Я дізнався про це тільки на тактичному тренуванні. Першою думкою було подзвонити Шевченку і дізнатися від нього, правда це чи ні. Чи підтримую я це рішення? Це не нам вирішувати, а керівництву ФФУ, проте чому ні...”

Вистачає і критиків. Особливо серед людей, які зараз ні від кого не залежать та завжди славилися гострими коментарями. Наприклад, Олег Саленко довго не міг повірити у цю новину: “Щось у нашому футболі не те відбувається. Це нереально. У Андрія Шевченка немає тренерської ліцензії, він ніколи нікого не тренував. Це що, жарт?”.

Немає слів і у Віктора Леоненка: “Як прокоментувати пропозицію президента ФФУ Анатолія Конькова, який вважає, що збірну країни повинен очолити Андрій Шевченко? Якщо чесно, я не маю слів. Хіба що нецензурні. Такими “вчинками” ми конкретно знижуємо рівень українського футболу. Дивно, що наші функціонери цього не розуміють”.

Екс-тренер сімферопольської “Таврії” Олег Федорчук спочатку відреагував на пропозицію президента ФФУ як на розіграш: “Ви можете собі уявити, щоб Девід Бекхем через три місяці після завершення кар’єри очолив національну команду Англії? Я не можу. Ми стали низькосортною футбольною державою. Це тільки Болгарія може призначити Стоїчкова, а Румунія – Хаджі. І ті, до речі, нічого не досягли на посаді головного тренера національної команди.

Збірна перетворилася на розмінну монету: тренера немає, футболісти не хочуть грати в ній”.

Найбільше здивував запис у “Твіттері” лідера дніпропетровського “Дніпра” Євгена Коноплянки: “Коньков і мені пропонував тренувати збірну. Він, коли напивається, всім це пропонує. Але поки тільки Заваров повірив, що це серйозно”. 

 

ДО ТЕМИ

Анатолій Коньков не вважає проблемою те, що в Андрія Шевченка немає тренерської ліцензії. “Це питання часу. Франц Беккенбауер, як усім відомо, теж прийшов у збірну ФРН без ліцензії. І це далеко не єдиний приклад зі світового футболу. Це взагалі не проблема. Андрій поки може працювати як менеджер збірної. Він же не один буде у тренерському штабі, й, зрозуміло, серед його помічників будуть люди, що вже пройшли необхідну атестацію. А враховуючи, що найближчі офіційні матчі збірних відбудуться лише наступного року, Шевченко має достатньо часу”.

За словами президента ФФУ, тренерські курси в три періоди тривають два тижні. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3998 / 1.65MB / SQL:{query_count}