У п’ятницю феєричною церемонією відкриття офіційно розпочалися ХХХ Літні Олімпійські ігри. Перші дні головного спортивного дійства чотириріччя були для українських спортсменів не дуже вдалими. Наша команда розраховувала на кілька медалей, проте за суботу та неділю здобула лише одну – бронзову.
Проте вчора ввечері скарбничка нашої команди поповнилася ще однією нагородою. Українська важкоатлетка Юлія Калина (на фото) у ваговій категорії до 58 кілограм завоювала бронзову медаль. Калина в ривку підняла 106 кілограм, а в поштовху – 129, а загальна сума в української спортсменки склала 235 кілограмів. Перше місце в цій вправі зайняла китаянка Лі Сю-Їнг – 246 кг (108 +138), на другому місці Пімсірі Сірікаеві з Таїланду з сумою 236 кг (100 +136). Зазначимо, що на момент підписання номеру у друк у півфінал змагань шпажисток вийшла львів’янка Яна Шемякіна.
У перші дні Олімпіади українські тренери та вболівальники покладали надії на стрільців, особливо з лука. Боротьбу розпочали жінки, змагаючись у стрільбі з пневматичної гвинтівки. В цьому виді програми Україну представляла 26-річна Дар’я Тихова з Херсона – бронзова призерка чемпіонату Європи 2011 року. Однак вибила лише 394 очки і посіла 23-тє місце, не потрапивши до фіналу. Трохи краще виступила ще одна українка – черкащанка Дарія Шаріпова. Вона набрала на бал більше і стала 13-ою. Однак путівки у фінал також не здобула. А “золото” виборола чинна чемпіонка світу, переможниця останніх чемпіонату Азії та Азіатських ігор Сільїнь Йі з Китаю.
У чоловічних змаганнях з пневматичного пыстолету рівненець Олег Омельчук був за крок від медалі: доклавши великих зусиль, подолав кваліфікацію і показав шостий результат – 583 очки. А молодий криворіжець Денис Кушніров з показником 577 пунктів залишився на 19-й позиції поза межами фіналу.
У фіналі Омельчук аж до сьомого пострілу був чи не найстабільнішим, за винятком лідера змагань Чжон-О Чжина з Кореї. Срібний призер Олімпіади-2008 лідирував з великою перевагою і в підсумку, незважаючи на не надто вдалі постріли в другій половині фінальних змагань, став чемпіоном. А ось Олег Омельчук, сім разів показавши результати не нижчі від “десятки”, піднявся на друге місце. Однак восьмим пострілом вибив 8,5 і одразу опустився на п’яте. Повернути втрачене було неможливо – суперники не здавалися. Хіба що олімпійський чемпіон 2008 року Вей Пань, влучивши у 9,0 в останній спробі, вилетів із числа призерів і дозволив виграти італійцеві Луці Тесконі “срібло”, а сербові Андріє Златічу – “бронзу”.
У неділю вже з’явився привід для невеликої радості. Олена Костевич у стрільбі з пневматичного пістолета виборола для України першу нагороду Лондонської олімпіади. У кваліфікації показала результат 387 балів і розділила друге місце з француженкою Селін Гоберевіль. Лідерство захопила чинна олімпійська чемпіонка Венюн Гуо. Фінал почався несподівано: китаянка з першого ж пострілу вибила 8,0 і одразу скотилася на третє місце. Костевич вибила 10,1 і стала лідером, а Гоберевіль, додавши до свого кваліфікаційного результату 9,8, була другою. Гуо Венюн виправила ситуацію, поціливши в 10,8 у другій спробі. Таким чином лідери майже зрівнялися в показниках, не підпускаючи до себе нікого аж до самого фінішу змагань. Після семи спроб лідирувала Костевич, проте восьмим пострілом вибила 9,8 і пропустила вперед Гоберевіль, яка влучила у 10,4. Після того як Селін у дев’ятій спробі потрапила в 10,1 і зміцнила своє лідерство, її перемога здавалася справою часу. Найперше тому, що в цей момент, протягом трьох останніх пострілів, серед трійки фавориток француженка виглядала найбільш вправною. Проте у вирішальній спробі Гобревіль занервувала – 8,8. Гуо Венюн, навпаки, вдруге у цьому фіналі вибила 10,8. Китаянка стала олімпійською чемпіонкою, а Гоберевіль підпустила до себе Костевич. З однаковими показниками Селін і Олена виконували додатковий “срібний” постріл. Костевич, яка у фіналі завжди стріляє після своїх суперниць, як завжди, зробила паузу. І, очевидно, побачила, що одна з них вибила 10,4. У відповідь Олена стрельнула 9,8. Та це все одно принесло Україні першу “бронзу”.
А ось у командних змаганнях зі стрільби з лука, де ми розраховували на нагороди, українці опинилися далеко від п’єдесталу. Чоловіча і жіноча команди провалили кваліфікацію і мали вкрай важких суперників. Чоловіча збірна у підсумку змогла пробитися до чвертьфіналу, де поступилася фаворитам – команді Південної Кореї. У матчі за вихід до чвертьфіналу українці буквально розгромили Великобританію – 123:112. Господарі провалилися під час виконання першої половини пострілів, після чого українцям варто було тільки не розгубити перевагу в 10 очок. Звичайно, команда, до якої увійшли олімпійський чемпіон Віктор Рубан, бронзовий призер Олімпіади-2004 Дмитро Грачов і чемпіон Європи 2008 року Маркіян Івашко, таких подарунків робити не збиралася. Кількість “десяток” в цій зустрічі – 7 проти 3-х на користь України.
В змаганнях з корейцями українці спочатку дуже нервували, через що дозволили суперникам після перших двох стрілецьких серій піти у відрив на сім очок. Відіграти таке відставання в зустрічі зі світовими рекордсменами було майже неможливо, тож у підсумку наші спортсмени поступилися з рахунком 220:227.
Цікаво, що корейцям уперше за чотири останні Олімпіади не вдалося перемогти! У півфіналі вони стріляли набагато гірше і програли лідерам світового рейтингу – американцям – 219:224. Збірна США, своєю чергою, поступилася у фіналі збірній Італії.
Жіноча команда України не змогла пробитися навіть до 1/4 фіналу, програвши збірній Японії. Хоча спочатку японки дали українкам непогану фору у вигляді потрапляння в “шістку” під час першого підходу. Але якщо у першій спробі Катерина Палеха поцілила в “дев’ятку”, а Тетяна Дорохова та Лідія Січеникова – в “десятку”, то потім почалися проблеми. Триразова чемпіонка Європи Палеха трьома з чотирьох наступних пострілів потрапляла у “сімки”, а Січеникова у четвертій і п’ятій спробах уразила “трійку” і “четвірку”. Це була катастрофа, і японки свого шансу не втратили, вигравши 207:192. Україна так і залишилася в командному заліку на останньому, 12-му місці, а Японія, обігравши 209:207 в матчі за третє місце Росію, виборола “бронзу”. Чемпіоном в сьомий раз поспіль стала команда Південної Кореї, яка перемогла в захопливому фіналі збірну Китаю 229:228.
В решті видів спорту результати українців були ще гіршими. Неприємно вразили дзюдоїсти. Киянин Георгій Зантарая їхав до Лондона в ранзі чемпіона світу 2009 року і чемпіона Європи 2011-го в категорії до 60 кг. Логічно, що від нього чекали медалі. Та що там казати: сам Георгій запевняв, що їде лише по “золото”. Однак у стартовій сутичці проти бронзового призера чемпіонату світу 2009 року і чемпіонату Європи 2009-го Еліо Верде з Італії українець виглядав скуто і не зумів продемонструвати притаманного йому атакувального стилю. Програв Зантарая через те, що отримав два “шидо” – попередження через пасивність. А чемпіоном у цій ваговій категорії став росіянин Арсен Галстян.
Також у стартовій сутичці і також через два “шидо” програв львів’янин Сергій Дребот корейцеві Чжун-Хо Чо в категорії до 66 кг. Чемпіоном став грузин Лаша Савдатуашвілі, який здолав у фіналі угорця Міклоша Унгварі.
У фехтуванні 35-річна українська рапіристка Ольга Лелейко закінчила виступ на олімпійському турнірі, вигравши стартовий бій і програвши наступний. В 1/32 Ольга перемогла 20-річну Аніссу Хелфауї з Алжиру – 15:4. В другому поєдинку Лелейко зустрілася з володаркою олімпійського “срібла” 2008 року, чемпіонкою світу 2005-го в командній першості Хьюн-Хі Нам з Кореї. Титулована спортсменка, в активі якої дві перемоги на Азіатських іграх і чотири “золота” чемпіонатів Азії, перемогла з рахунком 15:9. А Дмитро Бойко у змаганнях шаблістів в 1/16 фіналу з рахунком 12:15 програв срібному призерові чемпіонату світу 2009 року Раресу Думітреску з Румунії.
Розчарували й наші плавці. Звичайно, на нагороди в цьому виді спорту особливо ніхто не розраховував, проте в перші два дні жоден український спортсмен так і не виступив у фінальному запливі. Навіть у півфіналах українців не було й близько.
Анна Дзеркаль на 400-метрівці комплексом стала 26-ою, а Максим Шемберев показав 15-й результат. Досвідчений Валерій Димо став у кваліфікації лише 24-м. Дещо краще виступив Сергій Фролов на 400-метрівці вільним стилем (враховуючи те, що його головна дистанція – 1500 м – ще попереду). Сергій показав 17-й результат, побивши власний рекорд. Неабияким розчаруванням стало непотрапляння навіть до півфіналу стометрівки на спині головної надії України – 17-річної киянки Дарини Зевіної, яка посіла 18-те місце. Тепер у неї залишається старт на 200-метрівці на спині. Марія Лівер на стометрівці брасом показала 37-й з-поміж 46-ти учасниць результат. Олександр Ісаков у стометрівці на спині 35-й із 43-х учасників.
У боксерському турнірі єдиним українцем, що вийшов у ці дні на ринг, був Павло Іщенко, який зустрівся з чемпіоном США Джозефсом Діасом. Попри активність нашого спортсмена, Діас виглядав значно краще і цілком справедливо переміг з рахунком 19:9.
Єдина представниця України в жіночій гімнастичній програмі Наталя Кононенко провалила кваліфікацію навіть у своєму коронному виді – вправі на брусах. Допустивши падіння і отримавши оцінку 13,433, стала в цьому виді лише 41-ю.В інших видах багатоборства Кононенко також не тішила: 73-тя позиція в опорному стрибку, 66-та – на колоді та 68-ма – у вільних вправах.
Принагідно зазначимо, що боротьбу на тенісному турнірі припинила Катерина Бондаренко. Додому повертаються й усі вітчизняні майстри настільного тенісу.
Варто відзначити виступи важкоатлетки Юлії Паратової та стрибунок у воду – Олени Федорової та Ганни Письменської, котрі зуміли пробитися до чільної десятки, що, враховуючи виступи інших вітчизняних спортсменів, можна вважати успіхом. Паратова у ваговій категорії до 53 кг посіла п’яте місце. А срібні призери останнього чемпіонату Європи Федорова і Письменська стали шостими.
Проте не все так погано, як може здатися на перший погляд, – старти, де по-справжньому варто розраховувати на медалі, ще попереду . Крім того, в деяких кваліфікаціях представники України показали доволі непогані результати, особливо в академічному веслуванні.