Зовсім мало часу залишилося до старту головного спортивного свята чотириріччя. 25 липня стартує перша подія ХХХ Олімпіади – футбольний матч між жіночими збірними Великобританії та Нової Зеландії, а через два дні відбудеться урочисте відкриття Ігор і запалення олімпійського вогню.
Перша група українських спортсменів вже прибула до Лондона. Мешканцями Олімпійського селища, яке офіційно вже відкрилось, стали стрибуни у воду на чолі з бронзовими призерами Пекіна-2008 Іллею Квашею та Олексієм Пригоровим, вітрильники та стрибуни на батуті на чолі з Олімпійським чемпіоном Афін-2004 Юрієм Нікітіним. Вони поселилися в двомісних номерах дев’ятиповерхового будинку з блочною системою, інформує сайт НОКу. Зазначимо, що до Олімпійського селища – найкомпактнішого за всю історію – прибуде близько 16 тисяч спортсменів із 204 країн світу. 18-го липня український десант на Туманному Альбіоні поповниться плавцями.
На Ігри ХХХ Олімпіади, що пройдуть у британській столиці з 27 липня по 12 серпня, відправляться 245 українських спортсменів. Українці виступлять у 28 видах спорту: бадмінтон, бокс, вільна боротьба, греко-римська боротьба, важка атлетика, велосипедний спорт (маунтенбайк, шосе, трек), академічне веслування, веслування на байдарках і каное , вітрильний спорт, спортивна гімнастика, художня гімнастика, дзюдо, кінний спорт, легка атлетика, плавання, синхронне плавання, кульова стрільба, стрільба з лука, стрибки на батуті, стрибки у воду, сучасне п’ятиборство, теніс, настільний теніс, триатлон, тхеквондо, фехтування.
Найбільше представництво наших олімпійців у легкій атлетиці – 78 спортсменів, 24 – в академічному веслуванні, 14 – у плаванні, по 10 – у вільній боротьбі та дзюдо.
Нагадаємо, що на попередніх Іграх Україну представляли: в Атланті (1996) – 230 спортсменів, Сіднеї (2000) – 231 олімпієць, Афінах (2004) – 245, Пекіні (2008) – 254 спортсмени (з їхніми результатами можна ознайомитися на 8 – 9 сторінці).
Дзюдоїст Роман Гонтюк буде прапороносцем збірної України на відкритті Олімпіади-2012 у Лондоні. Роман двічі ставав призером Олімпіад. Він здобув “срібло” в Афінах у 2004-ому та “бронзу” у Пекіні у 2008 році. У Лондоні представник Івано-Франківщини спробує свої сили у новій для себе категорії до 90 кг.
На попередніх літніх Олімпійських іграх право нести державний прапор України отримували легкоатлет Сергій Бубка (Атланта-1996), вітрильник Євген Браславець (Сідней-2000), плавці Денис Силантьєв (Афіни-2004) та Яна Клочкова (Пекін-2008).
За словами президента НОК України Сергія Бубки, вибір Романа Гонтюка як прапороносця олімпійської збірної України був наслідком виваженого рішення, бо першочергово було кілька претендентів на почесну місію пронесення прапора.
Керівники НОК спілкувалися з ними та враховували побажання самих спортсменів та їх тренерів, що пов’язано із самопочуттям і внутрішніми переживаннями спортсмена.
Сергій Бубка також зазначив, що Гонтюк висловив бажання бути прапороносцем і відповідне рішення по кандидатурі дзюдоїста було прийнято виконкомом Національного олімпійського комітету України.
Також президент НОК України озвучив суми преміальних для наших олімпійців. Шкала заохочення українських спортсменів залишається незмінною з 2004 року: золота медаль – 100 тисяч доларів, “срібло” – 70, “бронза” – 50 тисяч. Тренери, які підготували чемпіонів та призерів, отримають по 50 відсотків від цих сум.
Американський банк Goldman Sachs у звіті “Олімпіада та економіка 2012” спрогнозував результати ХХХ Олімпійських ігор в Лондоні-2012.
Згідно з прогнозами, перше місце за кількістю золотих медалей посядуть спортсмени зі США, які отримають 37 медалей. На другій сходинці опиниться Китай з 33 медалями, на третій – Велика Британія (33 медалі), на четвертій – Росія (25 медалей), на п’ятій – Австралія (15 медалей).
До десятки лідерів можуть також увійти Франція (14), Німеччина (14), Південна Корея (10), Італія (10). А замикатиме десятку Україна з дев’ятьма золотими медалями, що на дві більше, ніж на минулій Олімпіаді-2008.
Щодо загальної кількості медалей в Лондоні, то згідно з прогнозами, США можуть розраховувати на 108 медалей, а Україна – на 27 (так само як і в 2008 році).
Для розробки прогнозу банк використав власний Індекс середовища зростання (Growth Environment Scores показує як економічне, політичне та інституційне середовище впливають на продуктивність та зростання в країнах), кількість населення країни та кількість отриманих на попередніх олімпіадах медалей.
Львівщина виступає на Олімпійських іграх починаючи з 1912 року. За цей час близько 100 львів’ян привезли майже півсотні нагород, з яких 16 золотих.
До здобуття Незалежності спортсмени Львівщини були змушені захищати кольори інших країн (Австро-Угорської імперії, Польщі чи СРСР), а першу львівську олімпійську нагороду здобув Адам Крулікевич, який виборов бронзову медаль у змаганнях із кінного спорту 1924 року в Парижі.
Наступну бронзову нагороду було здобуто через чотири роки в Амстердамі – відзначився Тадеуш Фрідріх у складі фехтувальної команди шаблістів.
Не обійшлося без львівських атлетів і на всіх післявоєнних Олімпійських іграх. Починаючи з 1952 року львів’яни постійно у складі збірної СРСР, з кожної олімпійської столиці вони привозили олімпійські нагороди різного ґатунку. У Гельсінкі 1952 року львів’яни вибороли 4 золоті, 2 срібні та бронзову медаль. А героєм Олімпіади став львівський гімнаст Віктор Чукарін, який виграв змагання з гімнастичного багатоборства і переміг у різних видах програми. Його підтримав у команді Дмитро Леонкін.
На Олімпіаді 1956 року в Мельбурні виступали шестеро львів’ян – у їхньому доробку три золоті, срібна та дві бронзові медалі. Знову відзначився Віктор Чукарін, який повторив свій попередній успіх. Загалом на двох Олімпіадах він здобув одинадцять олімпійських нагород. Дотепер цей показник залишається третім у списку українських мультимедалістів (після Лариси Латиніної та Бориса Шахліна).
У 1960 році в Римі львів’яни залишилися без нагород. А через чотири роки в Токіо плавець Георгій Прокопенко виборов срібну медаль на дистанції 200 метрів брасом. На наступних поєдинках в Мехіко 1968 року “золото” було на рахунку п’ятиборця Павла Ледньова (у складі команди). Срібну медаль здобув у командних змаганнях на рапірах Василь Станкович, а у плаванні в естафеті – Юрій Громак.
На Іграх 1972 року в Мюнхені знову відзначилися Павло Ледньов і Василь Станкович, “срібло” у стрільбі з довільної гвинтівки виборов Борис Мельник. У Монреалі 1976 року “золото” виграв важкоатлет Петро Король. На московську Олімпіаду 1980 року поїхало лише троє львів’ян, двоє з яких стали чемпіонами – гімнаст Богдан Макуц та вже згаданий п’ятиборець Павло Ледньов. Лос-Анджелес –1984 СРСР проігнорував, а сеульські ігри 1988 року золотих медалей Львову не принесли. “Сріблом” відзначилися весляр на каное Михайло Слівінський і фехтувальник Сергій Міндергасов. У складі збірної СРСР з водного поло бронзові медалі Олімпіади вибороли львівські “динамівці” Віктор Берендюга та Микола Смірнов.
1992 року в Барселоні у складі так званої “Об’єднаної команди “ два “срібла” до Львова привезли боксер Ростислав Заулічний та Михайло Слівінський.
В американській Атланті 1996 року львів’янам, вже в складі незалежної збірної України жодної нагороди вибороти не вдалося. А через чотири роки в австралійському Сиднеї боксер Андрій Котельник, здобув першу для Львова українську олімпійську нагороду – срібну медаль.
На Олімпіаді в Афінах Львів нарешті отримав і олімпійського чемпіона часів Незалежності. Перемогу на борцівському килимі здобула Ірина Мерлені. А Дмитро Грачов у командних змаганнях зі стрільби з лука виявився бронзовим призером.
А з Пекiна чотири роки тому 14 львiв’ян привезли двi медалi – “золото” у кульовiй стрiльбi на рахунку Олександра Петрiва, “срiбло” у вiльнiй боротьбi Андрiя Стадніка. Було ще “срібло” Василя Федоришина і “бронзи” Лесі Калитовської та Ірини МікульчинМерлені, які щоправда вже представляли інші області України.
Львів’яни на Олімпійських іграх у Лондоні
1. Бондарук Роман (“Динамо” / “Україна”) – кульова стрільба (пістолет, вправа МП-8).
2. Грачов Дмитро (“Динамо”) – стрільба з лука (особиста та командна першість).
3. Дем’янюк Дмитро (ЗСУ / “Колос”) – легка атлетика (стрибки у висоту).
4. Дребот Сергій (Динамо”) – дзюдо (вага до 66 кг).
5. Івашко Маркіян (“Динамо” / “Україна”) – стрільба з лука (особиста та командна першість).
6. Квятковський Андрій (Динамо”) – вільна боротьба (вага до 66 кг).
7. Ленишин Вікторія (ЗСУ) – художня гімнастика (групові вправи).
8. Остапчук Юлія (Динамо”) – вільна боротьба (вага до 63 кг).
9. Палеха Катерина (“Динамо”) – стрільба з лука (особиста та командна першість).
10. Пантелєєва Ксенія (“Динамо” / “Україна”) – фехтування (шпага – особиста та командна першість).
11. Почкалова Анфіса (“Динамо” / “Україна”) – фехтування (шпага – особиста та командна першість).
12. Усик Олександр (“Динамо” / “Україна”) – бокс (вага до 91 кг).
13. Шемякіна Яна (“Динамо” / “Україна”) – фехтування (шпага – особиста та командна першість).
14. Шимечко Ігор (“Динамо” / “Україна”) – важка атлетика (вага +105 кг).