У Цюріху відбулося спеціальне засідання Міжнародної ради футбольних асоціацій (IFAB), на якому обговорювали можливість запровадження системи визначення взяття воріт і відповідні зміни в правилах гри. Орган, відповідальний за зміну правил, більшістю голосів проголосував “за”. Тепер дві системи визначення взяття воріт – GoalRef і Hawk-Eye, які вже перевіряли в дії до березневої ініціативи ФІФА, будуть застосовані у новому етапі розробок і тестів.
Їх завдання – зробити всю апаратуру доступною для використання всіма організаторами змагань під егідою ФІФА. Крім того, IFAB скасувала заборону носіння хіджабів на полі, а також схвалила використання додаткових суддів за воротами.
Тестування систем, що визначають взяття воріт, стартувало восени 2010 року. Головною умовою було безпомилкове і миттєве визначення гола в різних умовах – на натуральному і синтетичному газонах, при денному і штучному освітленні, в сніг, дощ, град і т. д. За підсумками конкурсу “в грі” залишилися вироби британської фірми Hawk-Eye і данської компанії GoalRef.
Hawk-Eye – відомий у світі бренд спортивних технологій. Британська система добре знайома любителям тенісу, крикету і снукеру. Зрозуміло, що у футбольних умовах принципи роботи “яструбиного ока” будуть дещо іншими. Передбачається, що за воротами встановлять високошвидкісні камери, які стежитимуть за м’ячем. У випадку, якщо снаряд перетне лінію воріт, камери негайно сформують 3D-картинку м’яча, і рефері отримає сигнал.
Але як у тенісі, крикеті, так і в снукері спортсмен має право подивитися відеоповтор. У футболі ж гравець користуватися новинками техніки, згідно з правилами, не може.
GoalRef – не така відома система. З 2009 року її використовують у гандболі. Принцип роботи високотехнологічний: м’яч оснащується датчиком, у воротах з допомогою радіохвиль створюється магнітне поле, яке, власне, й фіксує гол.
Клубний чемпіонат світу в Японії, який відбудеться в грудні, стане першим офіційним турніром, де застосують таку технологію. Наступним, ймовірно, буде Кубок конфедерацій – 2013 в Бразилії. Потім нововведення випробує Англійська прем’єр-ліга. Спочатку англійські футбольні чиновники мали намір запровадити ці технології в 2012-му, однак вирішили зачекати – сезон на за горами, і стадіони не встигнуть обладнати необхідними пристроями.
IFAB – консервативна організація. Рада довго і наполегливо чинила опір комп’ютерним системам, проте під тиском уболівальників та ЗМІ здалася. Президент УЄФА Мішель Платіні, який вважає, що сучасні технології вб’ють у футболі людяність, на рішення IFAB вплинути не зміг.