Боротьба триває

Груповий турнір Євро-2012 перетнув екватор

Груповий турнір Євро-2012 перетнув екватор

Нинішній чемпіонат Європи, без сумніву, претендує на статус найцікавішого в історії. Він уже побив кілька рекордів (наприклад, уперше всі команди чемпіо­нату встигли відзначитися забитими голами вже після другого туру), а найголовніше – майже усі колективи (окрім Ірландії) все ще не втратили можливості потрапити в наступне коло. Водночас жодна  збірна не гарантувала, що потрапить у  вісімку кращих.

Тож останній тур обіцяє бути вкрай напруженим і цікавим.

Група В

Матч №11. Данія – Португалія – 2:3 

Примхливому жеребу, очевидно, сподобалося протистояння цих суперників у відбірних циклах до ЧС-2012 і Євро-2012, і він “відрядив” збірні Данії та Португалії в одну групу, повідомляє uefa.com. Кваліфікаційні перегони двічі приносили перемогу данійцям, утім кваліфікація –  не фінальний турнір, і матч у Львові став найкращим доказом цього.

Данійці розпочали досить жваво: вже на четвертій хвилині Пепе завадив Крістіану Еріксену завдати завершального удару, коли до скандинава відскочив м’яч після розіграшу кутового. Подача від прапорця на протилежній половині поля також призвела до загострення ситуації, але після небезпечного навісу справа Нані та удару Жоау Перейри воротар Стефан Андерсен та його партнери відбулися легким переляком. 

Тактичні задуми Ольсена досить яскраво проілюстрував епізод на 14-й хвилині: на довгу діагональ Нікі Цимлінга трохи не встиг Денніс Роммедаль, якому вдалося оминути офсайдну пастку. На жаль, для данійців то була остання креативна дія Цимлінга, який травмувався і був замінений Якобом Поульсеном. Забігаючи наперед, зазначимо, що й другий учасник цього епізоду змушений був залишити поле передчасно – наприкінці години ігрового часу Роммедаль попросив про заміну. 

Та повернімося в середину першого тайму. Доки скандинави перебудовували порядки, піренейці перемістили гру на чужу половину поля і після кількох спроб таки відкрили рахунок. Вирішальними знову стали “стандарти”. На 24-й хвилині після подачі Мігела Велозу зі штрафного епізод намагався завершити Елдер Поштіга, та Сімон К’єр вибив м’яч на кутовий. А ось подачу Жоау Моутіньйо данійцям перервати не вдалося, і Пепе (в стилі українця Андрія Шевченка)  ударом головою в ближній кут відкрив гольовий актив своєї збірної на турнірі.

Через десять хвилин “стінка” врятувала ворота Андерсена від “гарматного пострілу” Роналду зі штрафного метрів з 20-ти. Але вже у наступній атаці Поштіга, скориставшись передачею Нані, на мить випередив К’єра і вгатив м’яч під поперечину в ближній кут - 2:0! Відповідь данійців була витонченою. Пас із глибини поля знайшов на дальній стійці Мікаеля Крон-Делі, який закинув м’яч головою уздовж воріт на Нікласа Бендтнера, і той уразив порожній кут. 

До перерви та одразу після неї португальці могли збільшити відрив. Але, нейтралізуючи простріл Нані з правого флангу на 44-й хвилині, Поштігу випередив воротар, а Роналду на відскоку – К’єр. Роналду ж через п’ять хвилин після поновлення гри втікав “на побачення” із воротарем, але удар у нього вбивчим не вийшов, Андерсен парирував м’яч.

Поступово команді Данії вдалося заволодіти територіальною ініціативою, а згодом і ігровою. Почали виникати моменти біля воріт Руя Патрісіу. Поруч із “дев’яткою” просвистів удар Вільяма Квіста. Потім Бендтнер вийшов на ударну позицію, але завершальний дотик у нього “змазався”. Те, що не вдалося зробити ногами, форвард “Арсеналу” зробив знову ж таки головою, конвертувавши в гол довгий пас із правого флангу Ларса Якобсена. Перестрибнувши Пепе, Бендтнер пробив у ближній кут, Патрісіу перевів м’яч у стійку, від якої він  відбився і влетів у сітку воріт.

Це був класичний приклад старої футбольної істини: не забив – маєш. Адже буквально за дві хвилини до цього Роналду не влучив у ворота, залишившись сам перед Андерсеном. Виграв голкіпер і наступну дуель у суперзірки “Реалу”, коли Кріштіану потужно виконав штрафний. А ось проти удару Сільвестра Варели однофамілець данського казкаря нічого вдіяти не зміг – за три хвилини до завершення основного часу португальці знову повели в рахунку після того, як “свіженький” форвард “Порту” з-під захисника пробив під самісіньку стійку воріт.

Міг відзначитися і “джокер” данійців Лассе Шьоне, але, завершуючи атакувальні зусилля партнерів на початку четвертої компенсованої хвилини, пробив вище воріт. Отже, 3:2 на користь Португалії, яка має непогані шанси вийти у плей-оф. 

Матч № 12. Німеччина – Нідерланди – 2:1 

Два голи Маріо Гомеса в першому таймі фактично визначили долю заключного матчу другого туру групи В. Довівши гру до перемоги (2:1), яка виглядає логічною навіть після гола Робіна ван Персі, німці практично забезпечили собі путівку до плей-оф, а голландці там тепер можуть опинитися хіба що завдяки щасливому збігу обставин.  

Першу нагоду відкрити рахунок мали “помаранчеві”. Відгукнувшись на передачу з правого флангу, Робін ван Персі на сьомій хвилині ледь не випередив голкіпера Мануеля Ноєра. Та “ледь” не рахується. Це стосувалося й удару у відповідь - “пострілу” Месута Озіла з-за меж штрафного майданчика. М’яч “поцілував” стійку, відскочивши просто до Мартена Стекеленбурга.

Трохи перейнявшись ще двома випадами ван Персі, перший із яких завершився неточним ударом, а другий був ліквідований відчайдушним підкатом Джерома Боатенга, німці упіймали суперника на “дитячій” помилці центральних захисників. Йоріс Матейсен, чия поява в стартовому складі замість Рона Влара стала єдиною заміною з боку Берта ван Марвейка, “забув” накрити Маріо Гомеса на лінії штрафного майданчика. Бастіан Швайнштайгер миттєво оцінив ситуацію, давши партнерові пас, яким той блискуче скористався – 1:0!

Цікаво, що тривала та сама 24-та хвилина, на якій голландці пропустили й у попередньому матчі з данійцями! Тоді все обмежилося єдиним голом… Цього разу – ні. Другий м’яч зобов’язаний був забивати Хольгер Бадштубер, але, опинившись на місці центрального нападника, захисник після навісу Озіла зі штрафного з кількох метрів пробив у голкіпера. Як треба розпоряджатися м’ячем поблизу чужих воріт, хвилину після цього партнерові продемонстрував Гомес, довівши власний гольовий актив на Євро-2012 до трьох голів. У цьому моменті німці знову розібрали оборону суперника, як захист якогось аутсайдера. І знову Гомесу асистував Швайнштайгер, а форвард потужно і влучно пробив у дальній кут своєю “вбивчою” правою. 

Те, як на 41-й хвилині подав кутовий Веслі Снайдер, – просто на ногу німецькому футболістові, засвідчило: з “помаранчевими” коїться щось не те. Від розгрому ще в першому таймі їх урятував Стекеленбург, видряпавши із “дев’ятки” – десь із-за комірця – м’яч після подачі Швайнтайгера зі штрафного, та свисток рефері на перерву. 

Однак і після відпочинку ситуація на полі для голландців спершу не надто покращилася. Дійшло до того, що їхнім воротам загрожував... центральний захисник збірної Німеччини Матс Гуммельс, який спочатку опинився у центрі штрафного майданчика, пробивши просто на голкіпера, а потім і добив м’яч. Стекеленбург у кидку перевів удар на кутовий.

І все ж “помаранчеві” підвелися. Навіть забили після кількох марних спроб “розмочити” ворота Ноєра. Німецький голкіпер блискуче зреагував на удар ван Персі з льоту на 58-й хвилині, а ось на 73-й, коли м’яч вигулькнув з-під ніг захисника, побачив його лише у сітці. Зрозуміло, що на той момент ван Марвейк вже давно кинув у бій і Класа-Яна Хунтелара, і Рафаеля ван дер Варта. Звісно, не полишав надій засмутити своїх баварських одноклубників Ар’єн Роббен. Але у нього виходило майже все, окрім завершального удару. Не відзначився влучністю і Снейдер. 

Не створивши за час, що залишався, жодного гольового моменту, підопічні ван Марвейка могли втретє пропустити. На передостанній хвилині основного часу Мірослав Клозе зреагував на невлучний пас Найджела де Йонга своєму воротареві, але в жорсткому зіткненні зі Стекеленбургом не зміг проштовхнути м’яча у ворота. Втім навряд чи це засмутило найкращого снайпера збірної Німеччини у відбірному циклі Євро-2012. Його команда продовжила переможну серію на офіційному рівні, зробивши ще один упевнений крок до своєї мрії.

 Матч №13. Італія – Хорватія – 2:3

Яким незручним суперником є збірна Італії для іспанців, з котрими мирно розійшлася на старті змагань, таким же міцним горішком для самої  “скуадри адзурри” є команда Хорватії. Після здобуття незалежності “картаті” апеннінцям ще не програвали: дві нічиї та три перемоги, причому дві з них – на виїзді! Цікаво, що нинішній наставник балканців Славен Біліч дебютував на посаді тренера збірної саме гостьовим матчем з італійцями, тоді – свіжоспеченими чемпіонами світу, вигравши спаринг 2006 року з рахунком 2:0. 

У першому турі змагань групи С суперники виконали свої завдання: підопічні Чезаре Пранделлі не дали себе обіграти фавориту квартету та й, очевидно, всього турніру – збірній Іспанії; а Маріо Манджукіч з партнерами упевнено переміг Ірландію, котрій більшість аналітиків пророкували роль аутсайдера. Отже, очна дуель Італії та Хорватії набувала на цьому тлі стратегічного значення.

Маленький гольовий подвиг у зустрічі з Іспанією Антоніо Ді Натале не надихнув Пранделлі на перестановки в атакувальній лінії, де зі старту знову вийшли Маріо Балотеллі та Антоніо Кассано. Протягом відведеного часу вони постійно загрожували воротам Стіпе Плетікоси, а третім в умовному рейтингу активності до перерви був Клаудіо Маркізіо. В останнього на 37-й хвилині був найвигідніший момент першого тайму, коли, отримавши пас Кассано і зберігши м’яч у протистоянні з Даріо Срною, туринець двічі впродовж лічених секунд намагався пробити хорватського голкіпера Стіпе Плетікосу. Обидва рази колишній воротар донецького “Шахтаря” діяв бездоганно, врятувавши свою команду від неминучого, здавалося, гола.

Буквально за хвилину перед цим Стіпе передбачив, куди полетить м’яч після удару Балотеллі з лінії штрафного майданчика. Нападник “Манчестер Ситі” ще принаймні в двох моментах міг довести справу до небезпечних завершальних ударів, але вимагав від суперників занадто багато часу на обробку м’яча. Затягнув свій найперспективніший момент і Кассано. На 29-й хвилині обігравши на правому фланзі одразу двох суперників, він увірвався до штрафного, але поки думав, що робити далі, Гордон  Шильденфельд у підкаті завадив форварду довести епізод до логічного завершення. Наприкінці тайму міланцеві не вистачило зовсім трохи, аби головою влучити у “дев’ятку” після подачі Антоніо Пірло від кутового прапорця.

На той час апеннінці вже вели в рахунку, причому відзначився саме Пірло. Найкращий, на думку багатьох, гравець сезону в Серії А блискуче виконав штрафний удар з кута карного майданчика. “Стінка” завадити не змогла, як і кидок Плетікоси. М’яч ідеальною траєкторією влетів у сітку воріт.

Хорватам протягом перших 45 хвилин нечасто вдавалося загострити гру біля чужих воріт. Тактика флангових навісів у розрахунку на вміння грати головою Манджукіча, принісши успіх у попередній зустрічі, цього разу довго не спрацьовувала. На 15-й хвилині габаритного форварда відтіснили від м’яча захисники, а наступну передачу, що її виконував Срна, перервав у кидку Джанлуїджі Буффон.

“Вистрілив” Манджукіч на 72-й хвилині. На дальній стійці чудовим діагональним пасом його “знайшов” Іван Стрініч, а “загубив” – Джорджо К’єлліні, якому залишалося спостерігати за тим, як атакуючий хавбек німецького “Вольфсбурга” упритул “розстрілює” Буффона.

Гол у відповідь став логічним втіленням переваги “картатих” у грі, яка проходила переважно між штрафними майданчиками суперників. Міцність оборонних редутів змушувала інколи завершувати атаки ударами здалеку. Такими спробами, зокрема, відзначилися Балотеллі та Ріккардо Монтоліво, але перший пробив трохи вище, удар другого парирував Плетікоса.  

Італія знову не спромоглася обіграти хорватів, котрі, маючи в складі одного з найвлучніших снайперів турніру Маріо Манджукіча, зробили завдяки цій нічиїй ще один вагомий крок до плей-оф.

Матч №14. Іспанія – Ірландія –4:0 

Два голи Фернандо Торреса, доповнені влучними ударами Давіда Сільви та Сеска Фабрегаса, забезпечили чинним чемпіонам Європи та світу розгромну перемогу над Ірландією, позбавивши команду Джованні Трапаттоні всіх шансів на вихід у плей-оф.

Збірна Іспанії й до зустрічі в Гданську встигла неабияк насолити команді Ірландії. Саме іспанці вибили остров’ян з останнього для них великого турніру, залишивши за бортом світової першості десять років тому. З шести зустрічей європейських відборів чотири принесли перемоги піренейцям за двох нічиїх. А турнірне знайомство суперників відбулося у чвертьфіналі ЧЄ-1964  – розіграші, що приніс Іспанії перший титул. 

Співвідношення сил і через півстоліття залишається на користь піренейців, котрі підійшли до “побачення” із “зеленими” в ранзі чинних чемпіонів планети і свого континенту. Команда Вісенте Дель Боске і без того вважалася фаворитом, після поразки ж ірландців у стартовому матчі від Хорватії більшість фахівців, уболівальників і букмекерів передрікали “червоній фурії” легку прогулянку.

“Гуляти” довелося під гданським дощем, який одразу ж змив надії хлопців Джованні Трапаттоні на те, що їм удасться вистояти під стартовим натиском грізного суперника. Вже на четвертій хвилині м’яч влетів у ворота Шея Гівена після удару Фернандо Торреса. Таким чином форвард “Челсі” віддячив за довіру своєму наставнику, котрий поставив його зі стартових хвилин. 

Лаври співавтора гола розділив Давід Сільва. Опинившись на лінії штрафного майданчика, він так налякав захисників суперника, що ті наче зачаровані дивилися, як м’яч підхопив Торрес, просунувся ближче до воріт і праворуч потужно “вистрілив” під поперечину. Гівен тільки встиг підняти руки, але в даному випадку цей рух символізував капітуляцію.  

Увесь перший тайм минув під акомпанемент дощу та іспанських атак. Аби доставити м’яч від свого штрафного майданчика до чужого, чемпіони робили іноді по 50 і більше передач! Та до гольових моментів справа доходила не так уже й часто. По одному разу змарнувавши непогані шанси майже одразу ж після гола, Сільва і Торрес підключилися до гри “спробуй забери”. Естетику цього дійства порушили всього кілька разів удари здалеку Андреса Інієсти (двічі) та Хаві Ернандеса. Тричі Гівен вступав у гру, забираючи або ж відбиваючи м’яч.

Зрозуміло, що рано чи пізно перевага іспанців мусила датися взнаки. Після перерви для цього знадобилося всього чотири хвилини. Довгий пас з правого флангу знайшов на протилежному куті штрафного майданчика Інієсту. Удар його Гівен відбив, але просто на Сільву, котрий кількома рухами пошив у дурні одразу трьох захисників. “Танцюючи” перед іспанцем, вони закривали своєму воротареві всю панораму. Удар хавбека “Манчестер Ситі” у правий від колишнього голкіпера цього клубу кут був несильним, але знущально точним.

Відчувалося, що підопічні Дель Боске піймали кураж – їхні атаки чимдалі ставали стрімкішими та ефектнішими, суперникам доводилося відчайдушно відбиватися вже безпосередньо у своєму штрафному майданчику, де іспанці не гребували навіть пасами й ударами п’ятою, підкреслюючи свій статус. До 70-ї хвилини Гівен і його партнери по обороні вистояли, кілька разів, щоправда, переживши скруту. Але вихід Торреса сам на сам після чергового диво-паса Хаві довів перевагу іспанців до розгромної.

Крапку поставив Сеск Фабрегас, який замінив автора дубля Торреса. Підхопивши м’яч після розіграшу кутового, каталонець легко звільнився з-під опіки двох суперників і потужно пробив з гострого кута – 4:0!

Набравши чотири очки, чинний чемпіон Європи зрівнявся угорі таблиці 

групи С з Хорватією. Саме ці команди зійдуться в очному поєдинкув останньому турі. Від результату їхнього матчу значною мірою залежатиме і турнірне становище італійців, котрі, маючи два пункти, завершуватимуть групові змагання грою з ірландцями – першою командою, яка втратила шанси на вихід у плей-оф.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4197 / 1.74MB / SQL:{query_count}