Місткість – 55000.
Матчі Євро – 5 (три матчі в групі A (включаючи матч-відкриття), чвертьфінал, півфінал)
Ця футбольна арена Євро2012 за формою нагадує ліхтар, що з легкістю пізнають жителі, а також асоціюється з Вроцлавом, який позиціонує себе як “місто зустрічі”. Стадіон спроектувала німецька архітектурна майстерня JSK Architekten. Серед її доробків – проекти “Вальдштадіон” у Франкфурті-на-Майні, багатофункціонального критого комплексу O2World Arena в Берліні та Національного стадіону у Варшаві.
Характерним архітектурним елементом стадіону є сталеві кільця, що оточують арену. Завдяки цьому споруда виглядає легкою і прозорою. Оскільки основним покрівельним матеріалом є тефлон, колір арени змінюватиметься залежно від освітлення об’єкта, яке буде потрібне для проведення того чи іншого заходу. Напівпрозорий фасад приховує залізобетонні опори, а також чотири споруди в арені, що нагадують квасолини, якщо дивитися на них з висоти пташиного польоту.
Архітектурна концепція JSK не обмежується лише структурою стадіону, а також включає проектування його навколишньої інфраструктури. До неї входить еспланада, яка оточує арену і дозволяє фанам обійти об’єкт з будь-якого боку, а з півдня забезпечує вільний підхід до комбінованої зупинки трамваю і залізничних поїздів та зовнішнього парку. З півночі еспланада веде до вузлів громадського транспорту: міських трамваїв і автобусів, а також автобусного паркінгу. Таке розташування зовнішньої інфраструктури зумовило створення навколо об’єкта відразу кілька транспортних вузлів, що значно полегшує приїзд та від’їзд гостей стадіону під час масових заходів.
Особливості стадіону пов’язані з його багатофункціональністю. На вроцлавській арені будуть проводити не тільки футбольні події національного і міжнародного рівнів, але й концерти та інші масові заходи. Допомагатимуть їх організовувати 36 гастрономічних кіосків, що вміщають 256 пунктів продажу, ресторан на 1600 осіб, найбільший у Вроцлаві фітнес-клуб, казино, дискотеку, конференц- та офісні зали, а також паркінг на майже 4,5 тисячі автомобілів.
Нова арена Вроцлава була введена в експлуатацію 8 вересня 2011 року, а вже через 11 днів після того на стадіоні пройшла урочиста церемонія його відкриття з виступом відомого попспівака Джорджа Майкла.
Місткість – 42771 .
Матчі Євро – 3 (три матчі в групі A)
Євро2012 перетворив один із найбільших ринків Європи – Національний стадіон у Варшаві – на футбольну арену класу еліт. Перебудова центрального спортивного об’єкта Польщі до євротурніру, згідно з проектом німецької архітектурної майстерні JSK Architekten, розпочалася з літа 2008-го. А вже за 3,5 року по тому на радість мешканців польської столиці постав новий символ країни – багатофункціональний 55-тисячний стадіон “Народови”.
Зважаючи на складні геологічні умови місця будівництва арени, її фундамент укріплено понад двома тисячами залізобетонних паль. Окрім стійкості, вони дозволять забезпечити розташування під об’єктом 1765 паркувальних місць.
Фасад стадіону виконаний у національних кольорах Польщі і нагадує хвилястий біло-червоний прапор. Дах, що згортається, дозволить використовувати арену протягом усього року.
Національний стадіон – не тільки для футболу. Багатофункціональність цього об’єкта дає можливість використовувати його конференц- та офісні приміщення, організовувати культурно-масові заходи, події, концерти та виставки.
Конструкція стадіону включає 9-рівневу структуру, де розташовуються фітнес-клуб (2400 м кв), конференцзали (3400 м кв), офіси (3200 м кв), чотири ресторани (900 м кв). Магазини та гастрономічні кіоски займуть 4 тисячі м кв, музей спорту – 2 тисячі м кв, 1,8 тисячі м кв виділено для клубу вболівальників та 2,5 тисячі м кв – під магазини.
“Народови” зможе прийняти 55 тисяч уболівальників. На трибунах виділено до 900 місць для представників ЗМІ (з яких 210 – для коментаторів), 2 тисячі місць класу “Преміум”, призначених для спеціальних гостей, 2,6 тисячі місць для членів бізнес-клубу, 106 місць для неповносправних, а також понад 800 місць у 69-ти VIP-ложах.
Окрім комфортних умов для глядачів, саме розташування стадіону – в центрі міста на березі Вісли – також надзвичайно вигідне. В майбутньому на півночі та на північному сході від “футбольного колізею” розташують залізничну зупинку “Варшава-стадіон” та станцію метро.
Збірна Польщі очолює групу А як господарка чемпіонату Європи, однак звичайно, чимало хто сумнівається в тому, що поляки, в нинішньому стані, зуміли б пройти відбірний турнір та потрапити у фінальну частину Євро.
Дворазові бронзові медалісти чемпіонатів світу й олімпійські чемпіони 1972 року, поляки довгий час ніяк не могли потрапити на континентальні форуми. Чемпіонат Європи залишався для польської збірної зачарованим аж до 2007 року, коли голландець Лео Бенхаккер зумів-таки виграти відбірну групу, і, сповнені надій, поляки вирушили до Австрії, де особливо нічим не запам’яталися.
ПОЛЬЩА Найкращий результат на ЄВРО: фінальна стадія2008 Тренер: Францішек Смуда Найкращий бомбардир: за всі часи – Влодзімєж Любанскі (48); нинішній склад – Еусебіуш Смолярек (20) Найбільша кількість матчів: за всі часи – Міхал Жевлаков (102); нинішній склад – Даріуш Дудка (60) Рік заснування асоціації: 1919 Прізвисько: Bialoczerwoni (біло-червоні) |
У ході наступного відбірного циклу на чемпіонат світу 2010 року Бенхаккер був звільнений, і його тимчасово замінив Стефан Маєвскі. А в жовтні 2009 року, після закінчення провального турніру, збірну очолив Францішек Смуда, що одержав не просто карт-бланш від керівників польського футболу, але й можливість залучати поляків з інших країн, благо представників цієї національності, розкиданих по усьому світу, за межами історичної батьківщини куди більше, ніж у самій Польщі.
Таким чином у збірній Польщі з’явилися французи Людовiк Обраньяк і Дам’єн Перкіс та Себастьян Беніш із Німеччини. Ці гравці, до речі, потрапили в остаточну заявку поляків на Євро-2012. Одночасно усе більше польських футболістів заявляли про себе в європейських чемпіонатах.
Щоправда особливих зрушень у грі збірної не було помітно. За останні 18 місяців поляки в спарингах здолали Кот-д’Івуар, Норвегію та Аргентину. Вони також зіграли внічию з Німеччиною та Грецією, однак поступилися Литві (0:2), що свідчить про їхню нестабільність.
Дев’ятьом футболістам, які розпочинали листопадовий поєдинок проти Італії (0:2), було не більше 28 років. Серед них – Войцех Щенсни (21), Роберт Левандовскі (23) та Якуб Блащиковскі, 25-річний капітан команди.
“Ми припускалися помилок, але в товариських матчах таке трапляється. Команда досягне стовідсоткової готовності лише в травні 2012 року, – зазначав головний тренер збірної Францішек Смуда. – Ми зустрічалися з іменитими командами й у більшості випадків не відчували себе гіршими. Футболісти здобули віру, що можуть показати вдалий виступ у фінальному турнірі. Ми на правильній стежці”.
Якщо підсумовувати і прогнозувати виступ поляків, то у цілому ця команда цілком боєздатна і навряд чи в чому поступиться суперникам по групі з Росії, Чехії й Греції. Так що перспективи вперше за 26 років зіграти в плей-оф у поляків досить непогані.
Воротарі: Войцех Щесни, (“Арсенал”, Англія), Пшемислав Титонь (ПСВ, Нідерланди), Ґжеґож Сандомєрскі (“Генк”, Бельгія).
Захисники: Себастьян Беніш (“Вердер”, Німеччина), Марцін Камінскі (“Лех”), Дам’єн Перкіс (“Сошо”, Франція), Лукаш Піщек (“Боруссія” Дортмунд, Німеччина), Марцін Васілєвскі (“Андерлехт”, Бельгія), Якуб Вавжиняк (“Леґія”), Ґжеґож Войтков’як (“Лех”).
Півзахисники: Якуб Блащиковскі (“Боруссія” Дортмунд, Німеччина), Даріуш Дудка (“Осер”, Франція), Каміл Ґросіцкі (“Сівасспор”, Туреччина), Адам Матущик (“Фортуна”, Німеччина), Адріан Межеєвскі (“Трабзонспор”, Туреччина), Рафал Муравскі (“Лех”), Еуґен Поланскі (“Майнц”, Німеччина), Людовік Обраньяк (“Бордо”, Франція), Мацєй Рибусь (“Терек”, Росія), Рафал Вольскі (“Легія”).
Нападники: Павел Брожек (“Селтик”, Шотландія), Роберт Левандовскі (“Боруссія” Дортмунд, Німеччина), Артур Собех (“Ганновер”, Німеччина).
Найкращий результат на Євро: чемпіон 2004 року
Тренер: Фернанду Сантуш
Найкращий бомбардир: за всі часи – Нікос Анастопулос (29); нинішній склад – Ангелос Харістеас (25)
Найбільша кількість матчів: за всі часи – Теодорос Загоракіс (120); нинішній склад – Георгіос Карагуніс (114)
Рік заснування асоціації: 1926
Прізвисько: Galanolefki (синьо-білі)
Матчі із суперниками:
Польща
2 перемоги, 3 нічиї, 14 поразок (12:43)
Росія
1 перемога, 5 нічиїх, 4 поразки (9:14)
Чехія
2 нічиї, 2 поразки (0:2)
Грецька збірна вчетверте бере участь у фінальних турнірах чемпіонату Європи. Двічі вона показувала гірший результат серед усіх учасниць, ще раз стала в підсумку першою. Цього року від неї навряд чи варто чекати успіху, але повторити свої невдалі виступи греки цілком здатні.
Хоча тривалий час грецький футбол перебував серед відвертих аутсайдерів, у новому столітті елліни втретє поспіль пробиваються у фінальний турнір чемпіонату Європи, а вісім років тому навіть здобули історичну перемогу в Португалії. І ця перемога пов’язана з приходом до керма збірної німця Отто Рехагеля. На щастя футбольного світу, греки зі своєю суто оборонною моделлю гри видали результат лише на одному конкретному турнірі, і “законодавцями мод” так і не стали.
На чемпіонат світу-2006 елліни пробитися не змогли, однак надалі відбірні турніри проходили. Щоправда у фінальній частині різних турнірів виглядали здебільшого аутсайдерами. На останньому чемпіонаті світу після поразки від Аргентини Отто Рехагель пішов, а на його місце призначений португальський фахівець Фернанду Сантуш. Що примітно, розставатися з ветеранами він не став, а такі “мастодонти”, як Георгіос Карагуніс і Константінос Кацураніс, знову є ключовими фігурами в центрі півзахисту. Та й загалом модель гри греків не змінилася.
Однак у відбірних матчах Євро-2012 грекам відверто пощастило з жеребкуванням, подарувавши в суперники команди Хорватії, Ізраїлю, Грузії, Латвії й Мальти. У матчах з такими командами грекам вистачало класу й дисципліни, довелося попрацювати в зустрічах з хорватами, але ті в підсумку залишилися позаду: у фінальний турнір Греція кваліфікувалася з першого місця без єдиної поразки в 10 матчах.
У кваліфікації греки забили 14 м’ячів, авторами яких стали 11 різних футболістів, у тому числі й 19-річний Кіріакос Пападопулос. Цей захисник у дебютному матчі на міжнародній арені в червні 2011 року вразив ворота збірної Мальти.
Дімітріс Салпінгідіс брав участь у кожній із десяти зустрічей кваліфікації, тоді як капітан збірної Греції Георгіос Карагуніс почав у “основі” всі десять матчів. Сантуш використовував у відбірному циклі 32 футболісти, дев’ять з яких дебютували в національній команді. “Присвячуємо цей результат усій Греції, – сказав Сантуш. – Ми дали вболівальникам привід для посмішок у дуже непростий час. Наша команда постійно дорослішає і завжди намагається вирішувати найсерйозніші завдання”.
Як би не було, в групі А саме греки вважаються головними аутсайдерами, проте дисциплінованість команди, може цілком дозволити їм вийти з групи.
Воротарі: Александрос Цорвас (“Палермо”), Міхаліс Сіфакіс (“Аріс”), Костас Халкіас (ПАОК).
Захисники: Вассіліс Торосидіс (“Олімпіакос”), Кіріакос Пападопулос (“Шальке-04”), Сократіс Папастатопулос (“Вердер”), Авраам Пападопулос (“Олімпіакос”), Хосе Олебас (“Олімпіакос”), Гіоргос Цавеллас (“Монако” ), Стеліос Малезас (ПАОК).
Півзахисники: Костас Кацураніс (“Панатінаїкос”), Гіоргос Карагуніс (“Панатінаїкос”), Янніс Маниатис (“Олімпіакос”), Гіоргос Фотакіс (ПАОК), Григоріс Макос (АЕК Афіни), Янніс Фетфацідіс (“Олімпіакос”), Сотіріс Нініс ( “Панатінаїкос”), Александрос Циоліс (“Монако”), Костас Фортуніс (“Кайзерслаутерн”), Панайотіс Коне (“Болонья”).
Нападники: Дімітріс Салпінгідіс (ПАОК), Гіоргос Самарас (“Селтік”), Нікос Ліберопулос (АЕК Афіни), Фаніс Гекас (“Самсунспор”), Костас Мітроглу (“Атромітос”).
Найкращий результат на Євро: півфінал 2008 року
Тренер: Дік Адвокат
Найкращий бомбардир: за всі часи – Владімір Бесчастних (26); нинішній склад – Роман Павлюченко (20)
Найбільша кількість матчів: за всі часи – Віктор Онопко (118);
нинішній склад – Сергєй Ігнашевіч (88)
Рік заснування асоціації: 1912
Прізвисько: немає
Матчі із суперниками:
Польща
1 перемога, 1 нічия, 1 поразка (5:5)
греція
4 перемоги, 5 нічиїх, 1 поразка (14:9)
Чехія
1 нічия (3:3)
Збірна Росії їде на чемпіонат Європи як головний фаворит групи А, однак занадто непередбачена й навіть загадкова ця команда, щоб заздалегідь віддавати їй першість. Хоча б на попередньому етапі. Та й конкуренти – нехай і не гранди європейського футболу, але в цілому добротні збірні, серед яких, по суті, відразу дві команди будуть грати вдома. З поляками росіяни грають у Варшаві, а із чехами – у Вроцлаві, від якого до Праги куди ближче, аніж до польської столиці. І нехай на останньому чемпіонаті Європи обидві збірні господарів, Австрія й Швейцарія, із групи не вийшли, росіяни зазвичай з організаторами великих турнірів грають невдало. Так було вісім років тому, а також в 2002 році на чемпіонаті світу в Японії, де, здавалось, збірній Олега Романцева теж пощастило з жеребкуванням. Однак далі пішли Японія й Бельгія цілком прохідні команди – як і зараз чехи, поляки й греки.
Збірна Росії буде ледь не найбільш поважною за віком командою серед 16 учасників, і залишається тільки здогадуватися, плюс це для неї чи мінус. Позитивним фактором є наявність багатьох досвідчених футболістів стане лише при належній фізичній підготовці, однак навряд чи можна представити, щоб Аршавін, Сємшов, Павлюченко і компанія набрали таку ж форму, як чотири роки тому, коли росіяни добралися до півфіналу. Хоча б тому, що вони всі постаріли. Та й тренер нині не той, на зміну фартовому Хіддінгу прийшов Дік Адвокат, який після Євро покине команду.
Команда Діка Адвоката невдало розпочала кваліфікацію: за невпевненою перемогою над Андоррою ішла домашня поразка від словаків. Проте, згодом збірна Росії спіймала свою гру й у заключному турі забезпечила собі путівку на чемпіонат Європи. Росіяни 11 жовтня вдома розгромили Андорру з рахунком 6:0.
“Ми провели складний турнір із десяти матчів і заслужили на успіх, – заявив голландський фахівець. – Сподіваюся, що тепер критики на адресу національної команди стане менше”.
Якщо робити історичний екскурс, то збірна Росії унікальна команда. Вона практично завжди потрапляє у фінальну частину крупних турнірів. (винятком можна назвати 2000 рік, коли росіян зупинила збірна України). Проте на самих форумах ніхто не сприймає цю команду серйозно. А сама команда лише раз спромоглася подолати груповий турнір. Сталося це чотири роки тому, коли росіяни добралися до півфіналу. Що примітно, на кожній з попередніх першостей Європи, де грала збірна Росії (в 1996, 2004 і 2008 роках) вони потрапляли, як потім виявлялося, в одну групу з майбутніми фіналістами (причому у двох випадках – одразу із двома). Це мало би зарядити оптимізмом наших суперників по групі, якщо звичайно, вони знають про таку статистику.
Воротарі: Ігор Акінфєєв (ЦСКА Москва), В’ячеслав Малафєєв (“Зеніт”), Антон Шунін (“Динамо” Москва).
Захисники: Алєксандр Анюков (“Зеніт”), Алєксєй Бєрєзуцкій, Сєргєй Ігнашевіч, Кіріл Набабкін (усі – ЦСКА Москва), Владімір Гранат (“Динамо” Москва), Юрій Жирков (“Анжі”), Дмітрій Комбаров (“Спартак” Москва), Роман Шаронов (“Рубін”),
Півзахисники: Дєніс Глушаков (“Локомотив”), Ігор Денісов, Константін Зирянов, Роман Широков (усі – “Зеніт”), Ігор Сємшов (“Динамо” Москва), Марат Ізмайлов (“Спортинг”, Португалія), Алан Дзагоєв (ЦСКА Москва).
Нападники: Андрєй Аршавін, Алєксандр Кєржаков (обидва – “Зеніт”), Алєксандр Кокорін (“Динамо” Москва), Роман Павлюченко (“Локомотив”), Павєл Погрєбняк (“Фулгем”, Англія).
Найкращий результат на ЄВРО: чемпіон 1976 (як Чехословаччина)
Тренер: Міхал Білек
Найкращий бомбардир: за всі часи – Ян Коллер (55); нинішній склад – Мілан Барош (39)
Найбільша кількість матчів: за всі часи – Карел Поборські (118); нинішній склад – Петер Чех (88)
Рік заснування асоціації: 1901
Прізвисько: Narodni tym (Народна команда)
Матчі із суперниками:
Польща
2 перемоги, 3 поразки (6:7)
греція
2 перемоги, 2 нічиї (2:0)
Росія
1 нічия (3:3)
Збірна Чехії веде свою історію з 1994 року, хоча чехословацький футбол в 20-му столітті домігся чималих успіхів. У новітній історії чехи ледь не виграли чемпіонат Європи в 1996 році, пережили кілька змін поколінь і регулярно беруть участь у фінальних турнірах континентальних першостей.
Кампанію до Євро-2012 чехи почали під керівництвом Білека, що до 45 років особливої популярності як тренер не досяг, вигравши лише чемпіонат країни з “Спартою” в 2007 році й срібло – у наступному. В першому ж матчі Білек ледь не опинився на межі катастрофи, коли його підопічні програли литовцям 0:1. У групі, де ще були Іспанія, Шотландія й Ліхтенштейн, запахло смаженим: “законне” друге місце чехів піддалося сумніву.
Однак, поступово результат до чехів прийшов, і друге місце в групі вони зайняли без особливих проблем. Білек при цьому в ході відбірного турніру від схеми 4-4- 2 перейшов до розміщення з одним форвардом, яким звичайно виявлявся Мілан Барош. Досить досвідчений форвард, що став героєм Євро-2004, втім, забив усього один гол у семи матчах – у домашній грі з Ліхтенштейном. Але інші форварди більше не забили, а випускав Білек на поле й ветерана Штайнера, і молодих Нецида з Пекхартом, і досить солідних Лафату й Магеру. Двічі відзначився Ян Резек, але Білек використовував цього форварда на правому фланзі півзахисту.
У підсумку лише наприкінці відбірного турніру чехи виявили світу три нових імена, які здатні стати тією необхідною порцією свіжої крові, що бракувало цій команді довгий час. Це насамперед крайній захисник Теодор Гебре Селассі, а також хавбеки Петер Їрачек і Вацлав Піларж, що відмінно зіграли в дотичних матчах із Чорногорією. При цьому постійно виходили на поле Петер Чех, Міхал Кадлец, Роман Губник, Томаш Сівок, Томаш Гюбшман, Росіцкі, Ярослав Плашил...
Своєю появою на Євро-2012 мають бути вдячні жеребкуванню стадії плей-оф. Жереб у вигляді молодої, хоч і амбіційної, проте абсолютно без досвіду, збірної Чорногорії був чудовим. У підсумку команда Білека одержала дві перемоги – 2:0 на своєму полі й 1:0 у гостях і благополучно кваліфікувалася на свій п’ятий поспіль фінальний турнір чемпіонатів Європи.
І тут їм знову пощастило. Мало того, група, в яку потрапили чехи, одна з найслабкіших за рівнем учасників, так ще й матчі групового турніру вони проведуть практично вдома. Вроцлав серед усіх міст-господарів Євро-2012 знаходиться найближче до Чехії, і саме в цьому місті чехи зіграють три матчі групового турніру. Тож цілком можливо, маючи шалену підтримку трибун, чехам буде до снаги вийти з групи.
Воротарі: Петер Чех (“Челсі”, Англія), Ян Лаштувка (“Дніпро” Дніпропетровськ, Україна), Ярослав Дробни (“Гамбург”, Німеччина), Томаш Грігар (“Тепліце”).
Захисники: Роман Губник (“Герта”, Німеччина), Міхал Кадлець (“Байєр”, Німеччина), Томаш Сівок (“Бешикташ”, Туреччина), Даніел Пуділ (“Чезена”, Італія), Давід Лімберськи, Франтішек Райторал (обидва – “Вікторія” Пльзень), Теодор Гебре Cелассі (“Слован” Ліберець), Марек Сухи (“Спартак” Москва, Росія).
Півзахисники: Томаш Росицьки (“Арсенал”, Англія), Петр Їрачек (“Вольфсбург”, Німеччина), Даніел Колар, Вацлав Піларж, Мілан Петржела (усі – “Вікторія” Пльзень), Ян Режек (“Анортосіс”, Кіпр), Ярослав Плашил (“Бордо”, Франція), Томаш Хюбшман (“Шахтар” Донецьк, Україна).
Нападники: Мілан Барош (“Галатасарай”, Туреччина), Томаш Пекгарт (“Нюрнберг”, Німеччина), Давід Лафата (“Яблонець”), Томаш Нецид (ЦСКА Москва, Росія).
Сторінки підготував Дмитро Сирота (при підготовці матеріалу були використані дані сайтів uefa.com, ukraine2012.gov.ua)