На чемпіонаті світу з хокею, який цими днями відбувається у Швеції та Фінляндії, завершився груповий турнір. 16 команд, які змагалися у двох групах, визначили, хто продовжить боротьбу, а хто пакуватиме валізи додому, аби готуватися до наступної першості. Загалом особливих сюрпризів не було. У вісімку найкращих команд планети пробилися ті, кого й вважали фаворитами турніру. Хіба що потрапляння в другий раунд збірної Норвегії можна вважати невеличким сюрпризом.
Збірна Канади доволі легко стала переможцем октету під літерою Н. Родоначальники гри із шайбою, у складі яких тон задають недавні юніори, упевнено пройшли груповий етап, порадувавши вболівальників, мабуть, найбільш видовищним хокеєм на цій стадії. Недарма саме підопічні Брента Саттера є найрезультативнішою командою чемпіонату світу – у середньому вони закидають по п’ять шайб за гру. При цьому варто відзначити, що з усіма збірними, які також пробилися у плей-оф, Канада грала не на повну силу і по-справжньому вступала у боротьбу лише тоді, коли це було справді потрібно. Така тактика дала збій лише раз, коли в північноамериканській суперечці зі США “кленові листки” зазнали єдиної втрати очок у семи зустрічах і програли в овертаймі. Найкращий же свій матч канадці видали проти господарів турніру фінів, здобувши гарну вольову перемогу (5:3), хоча по ходу гри поступалися з рахунком 1:3. У підсумку канадці у чвертьфіналі зустрінуться зі словаками, яких у груповому турнірі переграли з рахунком 3:2.
Самі словаки постійно перебувають у статусі тіньових фаворитів світових форумів і у чвертьфінал чемпіонату світу зуміли пробитися вперше за останні п’ять років! Востаннє у плей-оф їх бачили ще 2007-го. При цьому головне завдання підопічні Владіміра Вуйтека вирішили у третьому періоді останнього матчу із французами, який став своєрідною зустріччю 1/8 фіналу. Календар групового етапу був явно проти словаків: у трьох стартових іграх їм випали побачення з головними фаворитами групи. Канадцям і фінам Словаччина поступилася, зате зуміла взяти гору над США, почавши із цього успіху свою п’ятиматчеву переможну серію.
В іншому чвертьфіналі зустрінуться збірні США та Фінляндії. Відомо, що в Америці інтерес до чемпіонатів світу значно поступається навіть матчам студентських ліг. Проте команда Скотта Гордона демонструє досить привабливий хокей, незважаючи на те, що на батьківщині про це майже ніхто й не знає. Властиво, головне завдання на турнірі американці вже виконали, обігравши найбільш принципового суперника – канадців. Узагалі американці є найбільш непередбаченою командою на цьому чемпіонаті. Вони можуть довести справу до овертайму в матчі з вічним аутсайдером Казахстаном, а вже в наступній зустрічі розгромити фінів (5:0).
Самі господарі “Хартвалл Арени” мають чудовий шанс реабілітуватися перед уболівальниками у чвертьфіналі. Наразі команда Суомі поки не вражає. Хоча вона і взяла максимум очок в іграх, де була безумовним фаворитом, але два ляпаси – від Канади і США – аж ніяк не надихнули шанувальників чинних чемпіонів. А можливо, прокляття домашніх чемпіонатів світу діє на хлопців Юки Ялонена.
Щодо решти команд цього октету, то справжнім розчаруванням стали білоруси, які перед початком першості декларували наміри пробитися у чвертьфінал. На льоду ж підопічним Карі Хейккіля довелося думати про виживання в елітній групі. У підсумку із семи зустрічей Білорусь зуміла перемогти лише в одній. Вольова перемога над Казахстаном урятувала білорусів від цілковитої ганьби.
Зовсім не вразили швейцарці, яких поки що рано зараховувати до міцних середняків світової еліти. Натомість зуміли здивувати французи, які тепер значно поліпшать свою позицію в рейтингу ІІХФ. Франція взагалі могла стати головною сенсацією групового турніру. До середини третього періоду останнього матчу зі Словаччиною вона зберігала шанси на чвертьфінал. Ціна питання становила лише одну шайбу, але Бранко Радівоевіч у підсумку зруйнував мрії “триколірних” про чудо. З дивізіоном А знову розпрощались казахстанці, які, як і два роки тому, стали гіршою командою чемпіонату світу.
Єдиною командою на чемпіонаті, яка не програла, стала збірна Росії. Щоправда, саме росіян найбільше і критикували. Навіть після перемог у чотирьох стартових іграх. На всі питання мав дати відповідь матч з одними з господарів турніру шведами, які представлялися головними фаворитами турніру. У групі S поєдинок між Росією і Швецією, безумовно, став головним матчем даної стадії і завершився більш ніж переконливою перемогою росіян з рахунком 7:3. Після цього тиск з боку преси на підопічних Білялетдінова спав. Збірна ж, не надто напружуючись, виграла й два матчі у групі, які залишилась, і у чвертьфіналі зустрінеться з Норвегією.
Норвежці здивували навіть тим фактом, що стали найбільш результативною командою групи. “Полярні ведмеді” почали чемпіонат із трьох поразок поспіль, але при цьому впевнено вийшли у плей-оф. Вони зуміли обіграти італійців, виграти ключовий матч у латвійців і, нарешті, влаштували справжню феєрію у поєдинку з Німеччиною, яка три рази поміняла воротарів, але зупинити скандинавів так і не змогла. Неймовірні 12 шайб Норвегії й 6 (3+3) очок Патрика Торесена вразили багатьох. Форвард петербурзького СКА на досягнутому не зупинився й поповнив свій особовий рахунок ще чотирма набраними балами в грі з Данією. У підсумку Торесен у суперечці найкращих бомбардирів обійшов самого росіянина Малкіна, так що у чвертьфіналі очікується очна зустріч найрезультативніших гравців турніру.
В останньому чвертьфіналі сперечалися шведи та чехи. Шведи з перших зустрічей стали демонструвати відкритий хокей, керуючись більше принципом футбольним. Суперники шведів закидали, скільки могли, підопічні Пера Мортса – скільки хотіли. Щоправда, незважаючи на все бажання “Тре Крунур” росіянам більше трьох шайб вони забити не змогли. Але навіть болюча поразка від росіян і непростий розклад у плей-оф (у разі звитяги над чехами скандинави виходять на Канаду) статусу фаворита зі Швеції не знімають.
А ось збірна Чехії навіть близько не має у своєму розпорядженні такої кількості зірок, що є на цьому турнірі в росіян, не говорячи вже про шведів. На груповому етапі чехи виступали строго у свою силу, завойовуючи очки, де їм було покладено по статусу й поступившись двом найсильнішим командам октету. Втім такий розклад був і на чемпіонаті світу дворічної давнини. Тоді чехи спокійно пройшли групову дистанцію, зате потім, доклавши старань і терпіння, добралися аж до “золота”. Цікаво, що перед останнім матчем у групі Чехія мала можливість вибирати собі суперника по чвертьфіналу. Якби підопічні Гадамчика програли німцям, у четвер вони б зіграли з Росією, перемога ж виводила їх на зоряний скандинавський склад. Треба віддати належне чехам – піддаватися вони не стали. З іншого боку, щоб поступитися нинішній Німеччині, потрібно було влаштовувати справжній цирк.
Щодо інших команд, то латвійці, німці й данці з різним ступенем обґрунтованості могли мріяти про потрапляння в заповітну четвірку, але підтвердити свої наміри вони так і не змогли. Справжнім розчаруванням стала Німеччина, що остаточно розсипалася під кінець групового турніру. За два останні матчі команда Якоба Келликера пропустила 20 шайб. Навряд чи після такого фіаско швейцарський тренер зуміє втриматися на своєму посту. Знову прощається з елітною групою “команда-ліфт” – збірна Італії. Вже третій раз поспіль “сквадра адзурра” вибуває з дивізіону А, тільки-но в нього повернувшись.