
Нинішній сезон у головному європейському клубному турнірі вийшов напрочуд несподіваним. Коли у вівторок з турніром остаточно попрощалися донецький “Шахтар” та португальський “Порту”, а в 1/8 фіналу вийшли російський “Зєніт” та кіпрський АПОЕЛ, багатьом здавалося, що сенсацій уже достатньо. Але, як з’ясувалося, це були лише квіточки, ягідки з’явилися уже у середу.
У групі А з турніру вилетів нинішній лідер Прем’єр-ліги “Манчестер Ситі”, для якого навіть десять набраних очок не стали перепусткою в 1/8 фіналу (для порівняння: ЦСКА, “Ліон”, “Зєніт” та “Мілан” набрали менше очок, проте вийшли у плей-оф). У групі В просто неймовірний збіг обставин допоміг російському ЦСКА вийти в наступне коло турніру. З групи С примудрився вилетіти один з його головних фаворитів – “Манчестер Юнайтед”. А в групі D “Ліон” зумів потрапити в 1/8 фіналу, здобувши, як на замовлення, велику перемогу над загребським “Динамо” з рахунком 7:1 і не пустивши у плей-оф ”Аякс”. Але все за порядком.
Група A у середу була єдиною, в якій не трапилося майже нічого аномального. “Манчестер Ситі”, як і передбачалося, зробив усе, що залежало від нього, для виходу в плей-оф. “Манкуніанці” перемогли лідера групи – німецьку “Баварію” – з рахунком 2:0. Проте доля англійського клубу більше залежала від “Наполі”, який зустрічався з “Вільярреалом”. Іспанська команда в цій “групі смерті” виявилася четвертою зайвою і не змогла набрати бодай одне очко. Тому не дивно, що все врешті закінчилося для ”Наполі” добре. Італійці перемогли з рахунком 2:0 і відправили “Манчестер Ситі” у Лігу Європи. Цікаво, що “Наполі”, услід за “Зєнітом” та АПОЕЛем, став третім клубом, який уперше в історії зумів пробитися в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів
Перед завершальним туром у групі B був відомий тільки один учасник плей-оф – перше місце достроково собі гарантував міланський “Інтер”. На другу путівку в 1/8 фіналу претендували відразу три команди – турецький “Трабзонспор”, який мав в активі 6 очок, французький “Лілль” та російський ЦСКА, що мали на очко менше. Багатьом здавалося, що доля путівки з’ясується у зустрічі “Лілль” – “Трабзонспор”. Адже перемога виводила будь-яку з цих команд в 1/8 фіналу. Для російського клубу, аби пройти далі, необхідно було не лише перемагати “Інтер”, а й сподіватися на нічию у французько-турецькому протистоянні.
І все склалося для команди Лєоніда Слуцького саме так, як і хотілося. “Лілль” увесь матч безуспішно намагався зламати захист “Трабзонспора” і звів гру до потрібної москвичам нульової нічиєї. Самі “армійці” паралельно билися з резервістами “Інтера”. Коли на початку другого тайму команди обмінялися голами, здавалося, що і цей матч завершиться унічию. Але наприкінці зустрічі москвичі спершу ледь не опинилися в нокауті, коли Дієго Міліто влучив у поперечину, а на 86-й хвилині вирвали-таки перемогу. Її гостям приніс Васілій Бєрєзуцкій, який вдало зіграв при розіграші кутового. ЦСКА виграв 2:1, вийшов в 1/8 фіналу й встановив разом із “Зєнітом” знакове для російського футболу досягнення. Ще ніколи у плей-оф Ліги чемпіонів не виходили відразу два російські клуби.
Ну а найголовніша сенсація дня відбулася у групі С. “Манчестер Юнайтед” у середу пережив один із найчорніших днів у своїй історії. Під час турніру в групі “манкуніанці” зіштовхувалися із серйозними проблемами, проводили невиразні матчі, але здавалося, що пробитися у плей-оф їм ніщо не завадить. Зіграти внічию з швейцарським “Базелем”, нехай на чужому полі, нехай в ослабленому травмами складі – невелика доблесть. Але швейцарський виїзд обернувся для МЮ поразкою з рахунком 1:2 і вильотом у Лігу Європи. А “Базель” уперше зумів пробитися в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів.
Ще більш фантастичним сюжетом завершився турнір у групі D. Напередодні туру все було, на перший погляд, дуже зрозуміло: “Аякс“ міг фінішувати третім лише за дуже неймовірних обстав, оскільки головний переслідувач голландців, “Ліон”, відставав на три очки, і за рівності в очних зустрічах безнадійно програвав за різницею м’ячів. Прірва між голландською й французькою командами вимірювалася сімома голами.
Однак, виявляється, вихід “Ліона” у плей-оф Ліги чемпіонів був не фантастикою, а реальністю. Лідер групи – мадридський “Реал” – хоча і приберіг деяких основних футболістів, однаково розгромив голландців з рахунком 3:0, спростивши завдання ліонцям. А самі французи досягли необхідної великої перемоги над загребським “Динамо”. Причому домігся її “Ліон”, пропустивши першим – незадовго до кінця першого тайму. І навіть гол Бафетімби Гоміса перед перервою не дозволив повірити в те, що в гостей все вийде. Але в другому таймі голи в хорватські ворота посипалися, як з мішка. За півгодини “Ліон” наколотив їх аж шість! Половина з них на рахунку Гоміса, який став автором каре. І перемоги 7:1 було цілком достатньо, щоб потрапити в плей-оф.
Єдиним, хто не повірив у цю фантастику, був головний тренер “Аяксу” Франк де Бур, який натякнув, що УЄФА необхідно було б розібратися з характером загребського матчу. Голландців збентежила легкість, з якою забивав французький клуб.
Цікаво, що самі хорвати через цю поразку потрапили у число найгірших команд Ліги чемпіонів за всю її історію. Найгіршою командою групового раунду Ліги чемпіонів, який завершився 7 грудня, стало загребське “Динамо”. Хорватський клуб не єдиний, хто не набрав очок на цій стадії турніру, але став рекордсменом за кількістю пропущених м’ячів. Результати команди посприяли появі “Динамо” відразу в кількох рейтингах зі знаком мінус.
“Динамо” разом із “Вільярреалом” та румунським “Оцеулом” програли цього сезону всі шість матчів турніру. Ці команди повторили ганебний результат ще десяти клубів: “Кошице” (1997), “Фенербахче” (2001), “Спартака” (2002), “Андерлехта” (2004), “Рапіда” (2005) , “Левські” (2006), “Динамо” Київ (2007), “Маккабі” Хайфа (2009), “Дебрецена” (2009) і “Жиліни” (2010).
Проте із 22-ма пропущеними голами хорватський клуб побив антирекорд “Ференцвароша” зразка 1995 року і київського “Динамо”, з його провальним сезоном-2007 та “Жиліни”-2010, які пропускали по 19 м’ячів.
Отже, загалом з перших місць до 1/8 фіналу вийшли “Барселона”, АПОЕЛ, “Реал”, “Арсенал”, “Челсі”, “Бенфіка”, “Інтер” і “Баварія”. Ці команди перші поєдинки плей-оф проведуть на виїзді. За результатами жеребкування стануть відомі їхні суперники, які будуть вибиратися з-поміж команд, що фінішували другими: “Мілан”, “Зєніт”, “Базель”, ЦСКА, “Марсель”, “Баєр”, “Ліон”, “Наполі”. Саме жеребкування відбудеться 16 грудня у швейцарському Ньйоні.
“”Валенсія”, “Олімпіакос”, МС, МЮ, “Порту”, “Вікторія”, “Аякс”, “Трабзонспор”, які посіли треті місця в групах, свої виступи продовжать у турнірі рангом нижче – Лізі Європи. Останні чотири команди з перерахованих цілком можуть стати суперниками “Металіста” в 1/16 фіналу.