
Як відомо, щастить сильнішим. Також часто говорять, що щастить господарям. Але при жеребкуванні ці істини зазвичай надто залежать від Фортуни, а вона, схоже, у п’ятницю, під час вибору груп фінальної частини Євро-2012, відвернулася від України, яка зустрінеться зі збірними Англії, Франції та Швеції. Проте і скаржитися на такий розклад теж не варто. У фінальній пульці континентального форуму апріорі немає слабких суперників, а, враховуючи те, що Україна в європейському рейтингу пасе задніх, то і вибір майже логічний.
Звичайно, якби у квартет до України жереб визначив би Росію (із другого кошика), Грецію (із третього), Чехію або Ірландію (із четвертого), то можна було говорити про вдалий жереб. Але ці команди пройшли повз нас, а от інший співорганізатор Євро – збірна Польщі – має бути задоволений. Проте, з іншого боку, в групу разом з Україною не потрапили Німеччина, Італія чи Хорватія з Португалією. Група D вийшла оптимальною – з усіма суперниками команді Олега Блохіна можна грати. І лише від українців залежатиме: вийдуть вони з групи чи ні.
За всю історію українці не обігравали лише Францію. Своє поле – головна перевага української збірної, однак, якщо уважно придивитися до календаря, то найбільше в квартеті D пощастило шведам. Скандинави всі три свої матчі групового турніру зіграють у Києві, у той час як Україна, Англія і Франція будуть розриватися між столицею й Донецьком. Отож, для шведів НСК “Олімпійський” цілком можна назвати “домашнім” стадіоном. Донецька “Донбас-арена”, де збірна України зіграє два матчі групи, на такий статус претендує із великою натяжкою – на цьому стадіоні українці наразі не виграли жодного матчу.
Останнє слово було за шведами
Понеділок – день важкий. Саме в цей день, 11 червня, українці стартують на Євро-2012 проти збірної Швеції. Зважаючи на календар, це краще, ніж починати проти англійців або французів. Виходить, у цьому плані – пощастило. Зрозуміло, що шведів потрібно обіграти, але такий досвід в українців є. Перед Євро-2008 команда Олексія Михайличенка обіграла в Стокгольмі учасника фінальної частини (1:0) завдяки голу Назаренка. Два інші матчі проти шведів Україна зіграла в нинішньому році. У лютому суперники зустрілися у фіналі товариського турніру на Кіпрі, і команда Юрія Калитвинцева перемогла, щоправда, у футбольній лотереї. Й остання гра – у серпні в Харкові – залишилася за шведами – 1:0. До речі, за грою команда Олега Блохіна поразки зовсім не заслуговувала, а поступилася через те, що наприкінці матчу ринулася дотискати суперника, але напоролася на контратаку.
Зламати традицію
Серед усіх команд, які гратимуть на Євро, є чотири збірні, в яких ми ще не вигравали (з Ірландією взагалі не зустрічалися), і чотири, з якими зіграли більше п’яти матчів. Франція й Італія – дві команди, які присутні у цих четвірках. З французами українці зустрічалися шість разів. Три нічиї (дві в Києві на НСК “Олімпійський”) і три поразки. Статистика, звичайно, погана, проте потрібно відзначити, що в трьох із чотирьох офіційних відбірних матчах українці французам не програвали. Щоправда, у протистояннях з “триколірними” Україну переслідує суцільна невдача: то Шевченко в далекому 1999 році не реалізував два виходи віч-на-віч з Бартезом (у підсумку нічия – 0:0), то французи заб’ють переможний гол наприкінці товариського матчу (Зідан – 1:0), ну а серпневий розгром українців на “Донбас-арені” – взагалі окрема історія.
Ще на 86-й хвилині рахунок донецького матчу був 1:1. Товариський матч спокійно просувався до нічиєї, але у завершальні три хвилини українцям влупили відразу три м’ячі! Це була жахлива невдача, хоча, за версією Блохіна, виною була незрозуміла розслабленість гравців на останніх хвилинах. Але цей матч для наставника української команди теж корисний – яскравий приклад того, як не треба грати.
Не забути про 9 грудня
Що цікаво, багато українських фахівців потрапляння Англії в одну групу з Україною розцінили як удачу. Наприклад, варіант із Росією був би набагато гіршим (суто з політичних мотивів), не кажучи вже про Німеччину й Італію. Отож, все-таки пощастило? Звичайно, хотілося б іншого, але проти цього суперника Блохіну простіше грати тактично. Команда Фабіо Капелло, як і раніше, залишається однією з найкращих, але не варто забувати, що останній раз англійці дійшли до півфіналу Євро – на домашньому турнірі 1996 року. Манера гри команди, незважаючи на наявність у складі зірок першої величини, добре вивчена, і переграти британців можна. Як це зробив, наприклад, наставник української збірної Олексій Михайличенко у відбірному турнірі ЧС-2010.
Тепер для українського вболівальника раптово стала важливою дата –
9 грудня 2011 року. Цього дня у Ньйоні розглядатимуть апеляцію Вейна Руні, якого вилучили з поля у відбірному матчі збірних Англії та Чорногорії і дискваліфікували на три матчі, що, відповідно, пошириться на матчі групового турніру Євро-2012. Третій матч у групі Україна зіграє з Англією. На Туманному Альбіоні розраховують, що футболістові зменшать покарання бодай на один матч, але тепер в Україні всі сподіваються на принциповість дисциплінарних органів європейської федерації. А ще треба вірити, що невдача “Донбас-арени” таки зникне. Скільки ж можна національній збірній грати тут без перемог?