До початку фінальної частини чемпіонату Європи, яка відбудеться на полях Польщі та України, залишилося не так вже й багато часу. І хоча повний склад учасників турніру досі не відомий, тим уболівальникам, які хочуть потрапити на турнір, вже нині варто запам’ятати кілька простих правил, які слід знати перед тим, як приїхати на турнір. Адже деякі нововведення можуть здивувати європейців, повідомляє sports.ru.
Не можна порушувати закон, бо будете не допущені до решти матчів. Найбільш приголомшливе нововведення від організаторів Євро-2012 – система не швидких, а просто миттєвих судових рішень над порушниками порядку. Доцільність їх зрозуміла: при такому скупченні людей карати хуліганів за традиційною процедурою за кожну розпочату бійку або вивішений банер нераціонально; у поліцейських і міліцейських відділках швидко забракне вільних місць, а порядку однаково не буде.
Під час турніру (і протягом місяця після нього) в Україні й Польщі за дрібні правопорушення на стадіонах будуть судити прямо на місці – у буквальному значенні слова, “не відходячи від каси”. Для цього на кожній арені буде передбачена спеціальна кімната, в якій буде сидіти вже аж ніяк не футбольний суддя. У Польщі для цього навіть використовують сучасні технології: суддів привозити на стадіон не будуть, з ними просто зв’яжуться за допомогою відеокамер та інтернету. Вирок буде винесений відразу ж, максимум протягом доби. Для місцевих мешканців він буде означати заборону відвідувати всі інші матчі турніру, для іноземних громадян – депортацію без права оскарження.
Не можна курити на стадіоні й біля нього. Боротьба з тютюновим димом і його наслідками йде Європою семимильними кроками – і тепер ненадовго загляне туди, де дорослий чоловік, який не курить, вважається радше винятком, аніж правилом. Курити буде заборонено як простим уболівальникам на найдешевших місцях, так і поважним особам у персональних бізнес-ложах – ну а про те, щоб цигаркою нервово затягся тренер на лаві запасних, й мови бути не може.
Мало того, цигарки будуть під забороною й на території навколо стадіону. Тютюнової реклами спонсорів на Євро-2012 глядачі, звісно, теж не побачать. До речі, на деяких стадіонах ця норма стане постійною й після закінчення турніру, а подекуди вона вже почала діяти. Із цього сезону заборонено курити на донецькій “Донбас-Арені”, а київський “Олімпійський” після реконструкції відкрився відразу в режимі no smokіng.
Не можна закривати обличчя одягом. Організатори витратили чимало сил, упроваджуючи найрізноманітніші системи контролю за неблагонадійними вболівальниками – від “чорних списків” до камер відеоспостереження. Усі вони основані на встановленні особистості порушника, а тому зводяться на нуль, якщо замість обличчя хулігана в кадрі залишилися лише нахабних два ока між каптуром і шарфом. Щоб не допустити цього, відвідувачам матчів заборонено затуляти обличчя будь-чим. В іншому випадку їх чекає штраф, що становить, наприклад, у Польщі 500 євро. Що думають із цього приводу ортодоксальні мусульманські жінки, поки невідомо.
Не можна носити кастет у кишені. Боротися з футбольними хуліганами країни-господарки вирішили, не чекаючи, поки ті себе покажуть. Тепер заборонено не тільки використання ножа, кастета або газового балончика як аргументів у суперечках про ігрову модель Фабіо Капелло, але й сам факт наявності їх у вас на стадіоні. Штраф за підозру в хуліганстві передбачений аж ніяк не символічний – мінімум 750 євро.
Не можна купити квиток у касі перед матчем. Щоб максимально обмежити спекуляції із квитками, УЄФА організувала спеціальну систему їхнього розподілу. Заради доступності цін довелося пожертвувати доступністю самих квитків. Менше половини з них були розіграні у квітні, діставшись лише кожному двадцятому з охочих. Ще третина надійде у продаж після жеребкування групового етапу на початку грудня.
Не можна в’їхати в Польщу без візи. Найбільш довгожданого нововведення – безвізового або спрощеного в’їзду в одну із країн-господарок на час Євро-2012 – жителі країн СНД так і не побачили. Порядок видачі віз не буде спрощений навіть для щасливих власників квитків на матч, придбати які заздалегідь чи не складніше, ніж одержати цю саму візу. Єдиний виняток для українців – ті зможуть одержати візу автоматично, пред’явивши в консульстві заповітну перепуску на стадіон.
Можна вживати алкоголь на трибунах. Звичайно, аби від цих заборон уболівальники не почали протестувати, були введені кілька пом’якшувальних норм. Розсудивши, що занадто суворі заборони лише провокуватимуть глядачів на порушення, польська влада внесла правки в інтересах тих, хто хоче на футболі випити, але не планує напиватися. Спеціально для них дозволено вживання на трибунах спиртних напоїв не міцніших як 3,5%. Щоправда, відразу з кількома застереженнями. По-перше, проносити їх із собою в скляних пляшках не можна – тільки у пластикових склянках. По-друге, спеціально організовувати продаж на стадіонах поляки, за їхніми словами, не планують. Ну й по-третє, більша частина польського пива традиційно міцніша від визначеного рівня. Україна стосовно цього поки що мовчить.