У вищій футбольній лізі Туреччини набирає обертів корупційний скандал, пов’язаний із договірними матчами
Сьогодні турецький футбол переживає важкі часи. Через організацію договірних матчів у всій країні відбуваються арешти. У неділю суд Стамбула санкціонував арешт президента чемпіона країни – “Фенербахче” – Азіза Йилдирима. У вівторок було проведено нові рейди, в результаті яких в ізоляторі опинилися президент “Трабзонспора” – ще одного учасника Ліги чемпіонів від Туреччини – Садрі Шенер і колишній глава Федерації футболу Туреччини Махмут Озгенер.
Президентові переможця минулої першості Туреччини “Фенербахче” Азізу Йилдириму інкримінують купівлю матчу останнього туру національної першості проти “Сівасспора”, перемога в якому принесла команді титул. Ситуація пікантна ще й тим, що “Трабзонспор”, який фінішував другим, стамбульці випередили лише за додатковими показниками.
Через неприємності у “Фенербахче” акції клубу на місцевій біржі впали на 35%, що не дивно, з огляду на те, що під питанням опинилася участь команди в Лізі чемпіонів. При цьому акції “Трабзонспора”, який у випадку дискваліфікації “Фенербахче” почав би європейську кампанію не з третього кваліфікаційного раунду, а відразу з групового турніру, підскочили на 11%. Однак поліція прийшла й за керівництвом “Трабзонспора”. У вівторок вранці поліцейські провели низку рейдів, у результаті яких затримано президента “Трабзонспора” Садрі Шенера. Крім того, були заарештовані екс-президент Федерації футболу Туреччини Махмут Озгенер, радник Озгенера – Мумтаз Каракайя, член виконкому Федерації футболу Туреччини Мехмет Левент Кизил і голкіпер команди “Анкарагюджу” Сердар Кюльбільге. Усього з початку активної фази операції, яка стартувала третього липня, затримали вже більш як 60 осіб. При цьому суд санкціонував арешт 26-ти з них.
У поліції зараз заявляють, що на даний момент є відомості про те, що принаймні 19 матчів минулого сезону, які відбулися в першому й другому дивізіонах чемпіонату Туреччини, могли бути договірними. Причому влада впевнена, що високопоставлені функціонери Федерації футболу Туреччини були в курсі того, що відбувалося.
У “Фенербахче” ситуацію, що склалася, називають “банальним лінчуванням” і відкидають усі висунуті клубу претензії. “Поліція говорить про 19 договірних матчів. Вони намагаються переконати громадськість у тому, що рутинні передматчеві зустрічі представників клубів є доказом корупції. Вони порушують усі закони про конфіденційність, називаючи винними людей ще до вердикту суду. Це спроба вчинити суд Лінча!” – заявив віце-президент “Фенербахче” Ніхат Оздемір. Проте сам прем’єр-міністр Туреччини Тайіп Ердоган, який є, між іншим, членом конгресу “Фенербахче”, не став заперечувати, що поліція має що пред’явити затриманим.
У Федерації футболу Туреччини зараз говорять про небажання ухвалювати якісь рішення щодо можливих санкцій через емоційність ситуації. Однак федерації все-таки доведеться діяти швидко. Адже до 15 липня в УЄФА повинні бути подані списки учасників єврокубків від Туреччини. Наразі “Фенербахче” і “Трабзонспор” не будуть виключені зі складу учасників Ліги чемпіонів. Про це повідомляє офіційний сайт УЄФА. Європейський футбольний союз повністю довіряє футбольної асоціації Туреччини право вказати клуби, які мають узяти участь в єврокубках, на підставі їхніх спортивних заслуг.
Однак рішення про їхнє виключення з поточних змагань або дискваліфікацію на кілька років може бути прийнято в будь-який час за умови, що буде доведена вина клубу.
Нагадаємо, дуже схожий за розмахом скандал мав місце в Італії 2006 року. Тоді поліції вдалося довести, що топ-клуби країни просто купували матчі. У підсумку чимало команд було покарано, а “Ювентус” понижено в класі і позбавлено двох чемпіонських титулів.