20 матчів незалежної України

За 20 років незалежності український футбол переживав і золоті, й темні часи. Нині можна стверджувати, що наша країна знайшла своє місце у світовому футбольному середовищі. Національну збірну, якщо не бояться, то принаймні поважають.

За 20 років незалежності український футбол переживав і золоті, й темні часи. Нині можна стверджувати, що наша країна знайшла своє місце у світовому футбольному середовищі. Національну збірну, якщо не бояться, то принаймні поважають. Такі команди, як “Динамо” або “Шахтар”, добре відомі багатьом уболівальникам у всьому світі. Проте шлях до такого визнання був довгий і тернистий. Сьогодні “Пошта” спробувала поверхово нагадати (для більш детального розгляду може не вистачити і цілої книги) про головні етапи розвитку вітчизняного футболу і визначні зустрічі українських команд кожного року незалежної України.
Цей рік ще триває, тому його в таблиці немає. Адже цілком імовірно, що нас ще очікують перемоги, а, може, і не дуже успішні  матчі. Якщо, скажімо, сьогодні “Карпати” здолають ПАОК з рахунком 3:0, цей двобій цілком може стати матчем сезону. Наразі вартий уваги двобій весняної частини Ліги чемпіонів, у якому “Шахтар” переграв  у гостях італійську “Рому” (3:2). Ця звитяга, а також перемога вдома (3:0) дозволила “гірникам” уперше потрапити в число восьми кращих команд континенту.

1991 3:1

У 1991 році футбольних матчів під прапором незалежної України не було. Тому виокремити якійсь двобій дуже важко. Головним матчем року можна назвати зустріч дніпропетровського „Дніпра” і харківського „Металіста” під час чемпіонату СРСР, який відбувся 30 серпня 1991 року. Ця зустріч фактично стала першою офіційною суперечкою двох українських команд часів Незалежності. Хоча, звичайно, тоді про це ніхто і не думав. І це був звичайнісінький матч чемпіонату вже неіснуючої країни.

1992 1:3

29 квітня 1992 року національна збірна України зустрілася в Ужгороді з сусідами з Угорщини. Це був перший товариський матч футбольної збірної, проте довгий час його не вважали офіційним. Саме тому чимало гравців, які брали участь у цьому двобої, згодом одягнули футболки збірної Росії, аби зіграти на чемпіонаті світу 1994 року.  Взагалі 1992 року багато чого було вперше. Перший чемпіонат і чемпіон країни, перший власник Кубка, перша участь у єврокубках під прапором України.

1993 3:1

у 1993 році національна збірна продовжила грати товариські двобої, готуючись до старту у відборі ЧЄ 2006, тому основна увага була прикута до клубних змагань. Драматично завершився чемпіонат України сезону 1992/93 рр., коли долю золота вирішила різниця забитих і пропущених м’ячів (у підсумку чемпіоном стало столичне „Динамо”). Проте головним матчем сезону можна назвати першу зустріч в 1/16 Кубка чемпіонів, що відбувся 15 вересня, в якому „Динамо” перемогло „Барселону” з рахунком 3:1. На жаль, через два тижні кияни поступилися супернику (1:4).

1994 3;2

Сподівання українських уболівальників на вдалий виступ національної команди у відбірному турнірі до Євро-1996 не виправдалися вже у першому двобої зі збірною Литви. Та й у єврокубках особливого успіху українські клуби не мали. Київське „Динамо”, хоч і пробилося в Лігу чемпіонів, але в груповому турнірі, здобуло тільки одну звитягу, проте яку! 14 вересня 1994 року в Києві, під час зустрічі з московським „Спартаком”, „Динамо”,  поступаючись після першого тайму, з рахунком 0:2 зуміло в другій половині переломити хід двобою і в підсумку перемогти.

1995 1:0

1995 рік можна назвати одним із найдраматичніших в історії вітчизняного футболу. Спершу національна збірна на початку року зазнала нищівної поразки від хорватів – 0:4. А восени в неприємну ситуацію потрапило київське „Динамо”. 13 вересня кияни перемогли грецький „Панатінаікос” з рахунком 1:0. Через кілька днів УЄФА вирішило дискваліфікувати київське "Динамо" і заборонити участь клубу в будь-яких європейських турнірах ще на два роки. Причина – спроба підкупу іспанського арбітра Антоніо Лопеса Н’єто. Історія з шубами досі є чорною плямою на іміджі клубу.

1996 2:1

Дискваліфікація „Динамо” тривала недовго, київський клуб таки допустили до наступного розіграшу єврокубків, але там кияни зганьбилися, програвши почергово австрійському „Рапіду” та швейцарському „Ксамаксу”. Щоправда, ці поразки мали і позитивний аспект, в команду повернувся Валерій Лобановський. А найкращим матчем сезону все ж таки слід вважати домашню звитягу національної збірної над командою Португалії з рахунком 2:1, яку «динамівці» продемонстрували 5 жовтня. Ця перемога повернула віру вболівальників у нашу збірну.

1997 3:0, 4:0

Кінець 90-х років можна назвати чи не найкращим в історії вітчизняного футболу насамперед завдяки фантастичній команді Валерія Лобановського. Кияни, які становили кістяк національної команди, ледь не пробилися на чемпіонат світу, поступившись у стикових матчах хорватам. А на клубному рівні вони вперше в історії зуміли подолати груповий турнір Ліги чемпіонів, під час якого двічі розгромили каталонську „Барселону”. Ці два поєдинки вписано „золотими” літерами в історію нашого футболу.

1998 3:2

Черговий прохід групового турніру Ліги чемпіонів київського „Динамо”  вже сприймався як належний факт. І це попри те що в перших  трьох турах в активі киян було лише два пункти. Проте наступні три звитяги поспіль дозволили київському клубу посісти перше місце в групі. Але матчем сезону все ж таки стала зустріч національних команд України та Росії в рамках відбірного циклу Євро-2000, яка відбулася в Києві 5 вересня і завершилася перемогою українців з рахунком 3:2.

1999 3:3

І знову цього року головна увага була прикута до столичного клубу. Кияни зуміли здивувати усю Європу. ледь не пробившись у фінал Ліги чемпіонів. Розслабленість на останніх хвилинах півфінального матчу проти „Баварії” („Динамо” перемагало з рахунком 3:1, проте пропустило два голи) фактично коштувало київському клубу місця в головному матчі турніру. Вартий уваги і двобій збірної України проти росіян в Москві зі славетною вже помилкою Філімонова, а також поразка від Словенії в плей-оф.

2000 1:3

„Динамо” почало продавати своїх лідерів. Команду покинув Шевченко, що певною мірою вплинуло на рівень гри команди. Попри це, кияни зуміли пробитися в другий груповий турнір Ліги чемпіонів, де зупинилися за крок від чвертьфіналу. Проте криза й у самій команді, й у збірній уже була помітна. І стартовий матч відбірного циклу ЧС-2002 проти поляків це підтвердив. 2 вересня наша команда програла з рахунком 1:3, і ця поразка згодом не дозволила нашій збірній безпосередньо потрапити на чемпіонат світу.

2001 1:2

Уперше за останні 8 років у чемпіонат України повернулася конкуренція в боротьбі за перше місце. Останній тур чемпіонату сезону був сповнений драматизму. Для „золота” „гірникам” слід було лише перемогти столичний ЦСКА, проте вони зіграли внічию (0:0). У той же час кияни довго поступалися „Дніпру”. Але за шість хвилин до фінального свистка  протягом хвилини зуміли забити два голи й лише на пункт обійти "Шахтар" у турнірній таблиці.

2002 2:0

Помер великий тренер Валерій Лобановський, що фактично завершило еру київського „Динамо” 90-х років. Чемпіоном України вперше став донецький "Шахтар", обігравши у вирішальному матчі на своєму полі в передостанньому турі конкурента – київське "Динамо" з рахунком 2:0. А ось восени на євроарені українські клуби по-справжньому зганьбилися. „Динамо” програло „Ювентусу” з рахунком 0:5, „Шахтар” поступився „Аустрії" – 1:5, а донецький „Металруг” – „Вердеру” – 0:8.

2003 3:0

Збірна України, яка переживала зміну поколінь і травми провідних гравців, незважаючи на непогані матчі з іспанцями та майбутніми чемпіонами континенту греками, утративши масу очок з аутсайдерами, провалила відбірний турнір до Євро-2004, зайнявши лише 3-тє місце в групі. У єврокубках справи наших клубів теж бажали кращого. На цьому тлі перемога „Дніпра” над німецьким „Гамбургом” (3:0) в першому раунді Кубка УЄФА була ковтком свіжого повітря.

2004 0:3

Збірну України очолив Олег Блохін, який відразу заявив, що команда потрапить на чемпіонат світу 2006 року. Тоді це сприймалося. як жарт. Але стартові матчі відбору показали, що жартувати Блохін не має наміру. 17 листопада наша команда зіграла чи не найкращий матч у своїй історії, перемігши в гостях збірну Туреччини з рахунком 3:0. Тоді вперше більшість замислилася над тим, що, можливо, збірна нарешті зуміє подолати кваліфікацію.

2005 1:0

На тлі перемог збірної, яка вперше пробилася на чемпіонат світу, надалі спостерігалася криза у клубному футболі на євроарені. З одного боку,  „Дніпро” і „Шахтар” зуміли потрапити у груповий турнір Кубка УЄФА („гірники” навіть вийшли в наступний раунд, програвши в 1/16 „Ліллю”). Але в усіх на вустах була поразка київського „Динамо” в кваліфікації Ліги чемпіонів від більш ніж скромного швейцарського „Туна”. Невміння киян налаштовуватися на значно слабших суперників можна побачити і досі.

2006 0:0

Цього року клубний футбол відійшов на другий план, оскільки збірна України брала участь у фінальному турнірі чемпіонату світу. Українців відразу ледь не відправили в нокдаун іспанці, розгромивши їх з рахунком 0:4. Проте команда Блохіна вийшла з групи і в 1/8 фіналу перемогла Швейцарію з пенальті 3:0. Шовковського називали ледь не суперголкіпером, а знущальний удар Мілевського щоразу смакували телевізійні канали. Щоправда, у чвертьфіналі українців на місце поставив майбутній чемпіон – збірна Італії, яка перемогла з рахунком 0:3.

2007 EURO 2012

Один із найгірших і одночасно найприємніший рік в історії вітчизняного футболу. Провал національної збірної, яка не змогла пробитися на Євро-2008, фіаско в єврокубках усіх наших клубів зміг компенсувати лише один факт. 18 квітня право прийняти чемпіонат Європи з футболу 2012 року було надано Україні і Польщі. Про це оголосив глава УЄФА Мішель Платіні на церемонії в столиці Уельсу Кардіффе. Саме тому ми не будемо визначати якийсь матч, а зупинимося на цій події, яка значно змінила футбольне життя в нашій країні.

2008 2:3

Як не дивно, але головним матчем сезону можна назвати перемогу донецького „Шахтаря” над каталонською „Барселоною” під час групового етапу Ліги чемпіонів. З одного боку, турнірного значення ця звитяга не мала. Каталонці грали резервним складом, тому в Україні перемогу сприйняли без особливого натхнення. Проте саме цей матч дозволив „гірникам” повірити у власні сили і став першим каменем у тріумфі 2009 року.

2009 2:1

20 травня 2009 року український клуб вперше і востаннє виграв Кубок УЄФА (тепер цей турнір має назву Ліга Європи). Донецький „Шахтар” зміг у непростому для себе матчі обіграти німецький "Вердер" та принести Україні перший за 23 роки євротрофей, перший єврокубок в історії вже незалежної держави. В цей успіх вірили, але він дався дуже важко. Долю матчу і всього турніру вирішив гол, який забив бразилець Жадсон у додатковий час гри. 

2010 1:1

Скандальний рік, у якому більше було боротьби в кабінетах ФФУ, ніж самого футболу. На цьому тлі матч „Карпати” – „Галатасарай”, у якому „зелено-білі” зуміли на останній хвилині «видряпати» путівку в груповий турнір Ліги Європи, став тим самим двобоєм, який на кілька днів зумів об’єднати майже усю вітчизняну футбольну спільноту навколо загальної радості. Такого єднання країна не переживала з часів виборів господаря Євро-2012.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4359 / 1.68MB / SQL:{query_count}