Учора Україна та Польща відзначали чергову символічну віху на шляху до Євро-2012. За рік до старту в Києві та Львові урочисто відкрили годинники зворотного відліку, які показують, скільки днів, годин, хвилин і секунд залишилось до початку найочікуванішої події 2012-го
Підготовка до Євро-2012 вийшла на фінішну пряму. Як відомо, проведення чемпіонату Європи з футболу в Україні кілька разів було на межі зриву. Світова криза, президентські вибори, нестабільна економічна та політична ситуація в країні ставили під загрозу сам факт проведення футбольного дійства на наших теренах. Проте з наближенням чергового часу “Х” (а їх було насправді чимало) в Україні мобілізовувалися всі резерви, аби довести, що ми гідні проводити Євро-2012. І УЄФА вірила, про всяк випадок попереджаючи, а згодом контролюючи процес. Нині, за рік до початку турніру, основні загрози позаду, і тепер усе залежить тільки від нас.
Саме на цьому наголосив у вівторок генеральний секретар УЄФА Джанні Інфантіні, виступаючи в Києві на прес-конференції, присвяченій річному відліку до початку змагань. Він із усмішкою розповідав про те, що ризиків із запізненням підготовки до турніру в Україні немає, хоча ще 18 місяців тому, за його словами, УЄФА цілком серйозно розглядала варіант відібрати Євро-2012 у нашої країни.
“Найголовніше, що ми вийшли на фінішну пряму, й Україна досягла в цьому дуже багато чого. Але шлях був непростий. Півтора року тому проект зазнавав серйозної небезпеки. Сьогодні завдяки відданості команди, що відповідає за підготовку до турніру, всі сумніви зникли. Стадіони, аеропорти, тренувальні бази, готелі – усе будується. Ми в захваті від українського суспільства. Незабаром у вашу країну завітають тисячі гостей, які, сподіваємося, збагатять вашу економіку. Ми сподіваємося, що багато українців запишуться у волонтери, щоб гідно представити свою націю. Ми рухаємося у правильному напрямку. Україні та Польщі випала велика честь – вони першими з країн Центральної та Східної Європи приймають такий значимий футбольний турнір. Ми чекаємо неймовірного літа 2012 року”, – зазначив він.
Проте, незважаючи на такі слова, усі чудово розуміють, що роботи ще дуже багато. Отож, за рік до Євро-2012 „Пошта” спробує розставити головні акценти у проблемних місцях підготовки.
Стадіони
Головна проблема для України – завершення будівництва стадіонів у Києві та Львові. Будівництво львівської арени наближається до позначки 70%, і це видно неозброєним оком. Металевий кістяк даху вже майже готовий, робітники почали обтягувати його “шкірою” – прозорим пластиком. Каркас адміністративного корпусу вже добудували й монтують майбутній медіа-центр з конференц-залом на 340 місць.
Паралельно триває робота на прилеглій території, будують дороги й прокладають інженерні комунікації. Найближчим часом планують покрити поле газоном (зелений килим вирощували два роки з натуральних трав), а перед самим фінішем, десь у вересні, встановлять сучасне гігантське табло. Важить екран, який уже привезли на склад, майже сім тонн. Арену обіцяють здати до 25 жовтня.
Головна арена Євро-2012 – НСК “Олімпійський” у Києві – готова на 87%, заявив нещодавно віце-прем’єр Борис Колесніков. Повністю закінчити стадіон обіцяють у вересні. Причиною затримки називають дивовижну непунктуальність німецьких постачальників. Саме через затримку доставки німецьких будматеріалів на 60 днів відкриття довелося перенести з
24 серпня на пізніший термін. Хай там як, але 11 листопада саме на НСК “Олімпійський” збірна України має зіграти товариський матч з Німеччиною, і до цього часу арена повинна бути здана в експлуатацію. Нині на стадіоні залишилося покрити дах мембраною. Вона буде майже прозора й зроблена за останніми технологіями: легка, надміцна, не горить (витримує +260 градусів) і самоочисна. Бруд на ній просто не буде затримуватися.
До речі, дах “Олімпійського” буде одним із найбільших серед європейських стадіонів. Окрім цього, слід встановити сидіння, постелити газон, завершити роботи у внутрішніх приміщеннях стадіону, під’єднати комунікації.
Щодо інших українських стадіонів, то з „Донбас-ареною” проблем немає, а на харківському доводять до нормального стану газон, на який було чи не найбільше нарікань.
Аеропорти
Будівництво всіх терміналів у аеропортах міст, які прийматимуть Євро-2012, планують завершити до кінця грудня. У Львові новий скляний термінал аеропорту хоч і не зданий в експлуатацію, але вже виглядає сучасно і тішить око. Після ремонту тут обіцяють запустити далекі рейси в Америку, Китай і Африку, а замість теперішніх півмільйона пасажирів на рік через Львів літатиме вдесятеро більше мандрівників. До серпня обіцяють відремонтувати майже кілометр злітної смуги, що дасть змогу приймати літаки типу “Боїнг-767”. До листопада повинен бути готовий і термінал.
У столиці України повним ходом триває будівництво терміналу D в аеропорту “Бориспіль”, куди переведуть усі міжнародні рейси. Нагадаємо, інший новий термінал – F – уже працює. Закінчити роботи планують наприкінці року.
На завершальну стадію виходить і будівництво міжнародного аеропорту в Донецьку. Перший літак на новій злітно-посадковій смузі приземлиться у кінці літа. Трохи пізніше відчинить свої двері і сучасний термінал. Офіційна здача об’єкта запланована на грудень 2011 року, а перші пасажири зможуть його оцінити на початку 2012-го.
До цього часу закінчать роботи й у Міжнародному аеропорту “Харків”: 1 липня буде готовий тимчасовий термінал, у вересні здадуть реконструйований старий термінал у стилі СРСР, до зими – нову злітно-посадкову смугу, що зможе приймати міжконтинентальні рейси.
Готелі
Поліпшується ситуація і з розміщенням уболівальників і гостей Євро-2012. У Львові та навколишніх територіях (зокрема у Трускавці), де й так особливих проблем з готелями не було, за рік обіцяють добудувати й відремонтувати 16 готелів (чотири з них матимуть п’ять зірок). У Києві та Харкові теж не бачать проблем з готелями. А ось у Донецьку, в якому, нагадаємо, крім групового турніру, пройдуть ще й матчі чвертьфіналу та півфіналу, саме питання з розміщенням уболівальників стоїть найгостріше.
“Вимога УЄФА щодо півфіналу – більш як 5,5 тисячі готельних номерів. Поки що є приблизно 1,6 тисячі. За кращого сценарію ми можемо додати ще близько тисячі номерів. Хоча міська влада давала гарантії, що всі недобудовані об’єкти будуть здані. Так що проблема є”, – зазначив директор турніру Євро-2012 в Україні Маркіян Лубківський.
Дороги
Найболісніша проблема України – це дороги. І вірити в те, що до Євро-2012 з цією проблемою впораються, можуть хіба що фанатичні оптимісти. Попри суцільні ремонти доріг, можна лише поспівчувати європейському фанові, який вирішить власним транспортом дістатися зі Львова, наприклад, до Харкова. Навіть операційний директор UEFA Events S.A Мартін Каллен визнав, що найскладніше в Україні – дороги і, аби виправити ситуацію, нашій країні потрібно ще 30-40 років (!).
Усім відомо, що траси Львівщини, які мають славу найжахливіших у країні, так і виглядають – як після бомбардування. На 80 кілометрах дороги до Краковця, яку обіцяли зробити суперсучасною, поки, окрім вивіски про можливе будівництво, нічого немає. Обласна влада розводить руками: обіцяні гроші на ремонт з Києва ще не надійшли. Тільки мають намір оголосити тендер на будівництво дороги зі Львова до курортного Трускавця, де планують розмістити частину футбольних фанатів. Не краща ситуація і в самому місті. Попри те, що ремонт триває (або вже завершений) на більшості основних магістралях Львова, це лише крапля в морі.
Проте не варто думати, що за якістю доріг Львів пасе задніх. Так, харківські магістралі Борис Колесніков свого часу назвав полігоном для танків. І хоча до Євро-2012 планують відремонтувати чи збудувати ще близько 1000 кілометрів доріг, навряд чи це якось вплине на загальну картину.