75-річний швейцарець Йозеф Блаттер отримав карт-бланш до 2015 року
75-річний швейцарець Йозеф Блаттер отримав карт-бланш до 2015 року
Йозефа Блаттера знову переобрали президентом ФІФА. На конгресі в Цюріху 75-річний швейцарець отримав карт-бланш до 2015 року. Щоправда, наступний термін буде найважчим у кар’єрі Блаттера. Йозеф керує світовим футболом із 1998 року. І завжди ФІФА була символом спортивної величі й благополуччя. Однак за останні роки все змінилося. І щоб не втратити владу, швейцарцю треба терміново почати боротьбу з корупцією у власній організації.
Про те, що у футбольній організації не все гаразд, говорили давно, проте перший великий скандал спровокував лорд Трісмен, який керував кампанією Англії за право проведення чемпіонатів світу 2018 й 2022 років. Трісмен у приватній бесіді з молодою подругою розпустив пір’я, наговорив чимало зайвого, зокрема заявивши, що росіяни й іспанці змовилися й що Росія купить суддів на чемпіонаті світу, щоб забезпечити Іспанії золото, а Іспанія забезпечить Росії перемогу в гонці за світовою першістю. Іспанія дійсно стала чемпіоном світу, а Росія одержала ЧС-2018, але ніякого зв’язку між цими подіями не виявлено. Трісмен ніяких доказів не надав. Ба більше, з ганьбою пішов у відставку. Але маховик скандалу запущено.
Передвиборча боротьба за два чемпіонати світу відразу стала найбруднішою в історії. Іспанію, Росію, Англію – майже всіх претендентів на різних етапах підозрювали в нечесній грі. Апофеозом стала провокація англійських журналістів, які під виглядом американських бізнесменів запропонували двом членам виконкому ФІФА – Рейнальду Темарії й Амосу Адаму в обмін на фактичний хабар підтримати кандидатуру Штатів. Вибухнула справжня бомба.
Раптом постало питання про скасування виборів, але обмежилися усуненням підозрюваних від роботи. У результаті голосування Англія, яка найбільше намагалася продемонструвати корупційність ФІФА, зазнала повного провалу, а чемпіонати одержали Росія і Катар, що було абсолютною сенсацією. Уже тоді почалися розмови, що катарці не могли виграти чесним шляхом.
Пристрасті, які мали би вщухнути після виборів, навпаки, спалахнули. Тому що попереду були вибори президента самої ФІФА. І в Блаттера з’явився несподіваний суперник... з Катару. Мохаммед Бін Хаммам очолював Азіатську конфедерацію футболу й відверто заявив, що Блаттеру вже варто подумати про відпочинок. Після обміну люб’язностями й виявлень відданості Блаттеру з боку майже всіх основних футбольних сил на арені зненацька знову з’явився лорд Трісмен.
Він заявив, що четверо членів виконкому ФІФА (Рикарду Тейшейру, Джек Ворнер, Ніколас Леоса й Вораві Макуді) самі висловлювали готовність проголосувати за Англію як господиню ЧС-2018, але, зрозуміло, не просто так. Ніяких документальних доказів, а також свідків у Трисмена не було й цього разу. Але зерна впали вже у дуже благодатний ґрунт, тому що заяві екстравагантного лорда передувала заява англійської футбольної асоціації про можливість виходу з ФІФА, якщо та не проведе розслідування фактів можливої корупції й не очистить лави.
Трисмен виступив 10 травня – за три тижні до виборів президента ФІФА. А ще через 10 днів The Tіmes виступила зі звинуваченням на адресу чергових членів виконкому з Африки, Ісси Айяту й Жака Анума. Вони нібито за півтора мільйона доларів продали свої голоси Катару, щоб той одержав ЧС-2022 року. Блаттер відразу відреагував, продемонструвавши готовність провести повторний конкурс на ЧС-2022, якщо викладені факти підтвердяться.
Наступний етап – оприлюднення листування Джека Ворнера з генсеком ФІФА Жеромом Рублі. Рублі писав Ворнеру: “Я ніколи не розумів, навіщо Бін Хаммам бере участь у президентській гонці. Невже він дійсно думав, що в нього є шанси, або просто хотів таким способом показати, що він більше не любить Блаттера? Або думав, що може купити ФІФА так само, як купив чемпіонат світу?” Крім того, Ворнер готовий заприсягтися, що на конгресі Північноамериканської конфедерації
3 травня цього року Блаттер роздаровував комп’ютери делегатам і виділив на їхні потреби мільйон доларів – на кишенькові витрати.
Серед цієї фантасмагорії, коли за півроку під слідством опинилися 12 з 24 членів виконкому ФІФА і її генсек, англійська футбольна асоціація виступила з розумною пропозицією перенести вибори й елементарно розібратися в тому, що взагалі відбувається. Але вибори не скасували. От тільки кандидат залишився один. Бін Хаммам зняв свою кандидатуру. Крім того, його усунув комітет з етики разом із Ворнером, Мінгуеллом і Сільвестром. А всіх, кого обвинувачував лорд Трісмен, визнали невинними.
Блаттер залишається на своїй посаді до 2015 року. Але очевидно, що ФІФА зараз у кризі. Організація веде непрозору фінансову діяльність. Члени її виконкому засідають у ньому протягом десятиріччя.
У подібну ситуацію свого часу потрапив МОК – після скандалу з підкупом виборців перед Іграми в Солт-Лейк Сіті. Тоді спроба зам’яти справу й обмежитися косметичними заходами ледь не скінчилася розвалом олімпійського руху, і Хуану-Антоніо Самаранчу довелося піти на радикальні реформи. Імовірно, у Блаттера тепер також не буде іншого шляху, якщо він хоче допрацювати свій строк до кінця. Принаймні крок до цього він зробив. Першим конкретним рішенням стала реформа процедури виборів країни-господині чемпіонатів світу. Відтепер господаря визначатимуть не таємним голосуванням 24 членів виконкому ФІФА, а тим самим конгресом із 208 країн, перед яким Блаттер виступав і який проголосував “за”. Але цікаво, що наступні вибори господаря ЧС-2026 відбудуться не раніше 2019 року і невідомо, чи Блаттер до тих пір залишиться на посаді й чи знову не відбудуться зміни в процедурі виборів.