Радіоскринька Пандори

Більшість львівських FM-станцій не зважатимуть на антиукраїнські поправки до закону

Більшість львівських FM-станцій не зважатимуть на антиукраїнські поправки до закону

Українських музикантів та меломанів знову залихоманило – 1 лютого Верховна Рада нарешті розглянула, прийняла за основу та відправила на доопрацювання проект Закону “Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (щодо приведення у відповідність з вимогами Європейської конвенції про транскордонне телебачення до програмної концепції мовлення).

Нагадаємо, проект поправок до багатостраждального закону, який бодай формально гарантував такий-сякий захист вітчизняному музичному продукту, народний депутат від Партії регіонів Олена Бондаренко подала ще в “чорнобильський” день – 26 квітня 2010 року. Лиховісність його полягає передовсім у тому, що регіонали запропонували вилучити статті про обов’язкове надання 50% радіоефіру музиці українських авторів чи виконавців. Отож, тепер більшість редакцій може викреслити з репертуару і ту злощасну частку (намагаючись дотримуватися її, більшість столичних FM-станцій, ретрансльованих по всій Україні, музику місцевого виробництва пускали зазвичай уночі), без ризику втратити ліцензію. Законопроект підтримали 240 із 396 народних депутатів, зареєстрованих у залі.

Закінчення. Початок –  с. 1

“Упевнена, що і мене, і вас здивують деякі прізвища в цьому списку 240 депутатів, які голосували “за”, – каже українська співачка Марія Бурмака. Вона однією із перших забила на сполох, заявивши в одному із телеефірів: “Цей закон знаковий. Він свідчить про те, що з України витісняють Україну. Відтепер на українських каналах не буде в достатній кількості вітчизняного продукту, не тільки україномовного. Української музики не стане менше, бо її і так було мало. Перш за все цей закон вдарить по українських співаках, які конкурують з російськими. Таких співаків, як я, програмні директори на більшості радіостанцій ставили переважно вночі. Але, скасовуючи й цю законодавчу норму, влада відкриває ящик Пандори”, – вважає співачка.

Зрештою, не треба бути надто уважним радіослухачем – достатньо двічі проїхатися у маршрутці, аби зрозуміти: на програмному наповненні всеукраїнських FM-станцій скасування квот позначиться мінімально, оскільки створюється враження, що не виконували їх уже дуже давно. Цікаво, що й в інформаціях про всеукраїнські радіостанції, які ретранслюють у Львові,  формати музики зазвичай визначають як “пострадянський” та “західний”. Про українські пісні ані згадки.

На цьому тлі суттєвим позитивом можна вважати репертуар місцевих радіо. Тож “Пошта” вирішила дослідити, чи позначиться новий законопроект на їх діяльності.

“На нашій ефірній політиці законопроект не позначиться жодним чином”, – каже виконавчий директор радіо “Львівська хвиля” Володимир Лучишин,  – Оскільки відсоток не просто українського, але – і це суттєво! – україномовного продукту в ефірі радіо завжди був дуже високим. Я ніколи не вважав, що встановлення законодавчих норм, квот якимсь чином ефективно позначиться на популяризації української музики, але це була остання можливість хоч якось репрезентувати її в ефірі багатьох FM-станцій. Тому на запитання про ставлення до нового законопроекту відповім двояко: із суто прагматичної точки зору, це для “Львівської хвилі” великий позитив, бо ми зі своїми 40% україномовної музики в ефірі будемо забезпечувати велику аудиторію, яка цього потребує. Але з погляду патріота, вважаю, що для української культури це дуже негативний сигнал”.

Ще більш категорична головний редактор радіо “Незалежність” Соломія Чудик. “У нашому ефірі 80% україномовного продукту. Це наша позиція і наше право”, – переконує вона.

Не відсотками, а якістю музики в ефірі відреагує на поправку до закону (у випадку, якщо її все-таки приймуть) “Радіо Люкс FM”. “На це запитання найкраще відповість вам музичний редактор Михайло Безпалько, але наші позиції збігаються у тому, що скасування обов’язкової 50% квоти має свої плюси і мінуси. “Плюси” для нас полягають у тому, що, коли раніше ми мусили штучно натягувати цих 50% (відверто кажучи, часто просто не вистачає якісної української музики), доводилося, аби дотриматися квоти, ставити пісні, які не відповідали рівню нашого радіо. А “мінуси” в тому, що більшість радіостанцій, особливо Центральної та Східної України, зрозуміють цю поправку як керівництво до дії, можливість узагалі не ставити в ефір українську музику”, – каже програмний директор “Радіо Люкс FM” Марта Більська.

Як не дивно, на більшості львівських радіостанцій переконані, що якісного україномовного музичного продукту й досі не вистачає. А творчості вже жодними квотами не допоможеш.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4417 / 1.58MB / SQL:{query_count}