Стрибки вітчизняної демократії

Рік із Януковичем сповнений негативних тенденцій, та чи готовий Президент зламати їх?

Рік із Януковичем сповнений негативних тенденцій, та чи готовий Президент зламати їх?

“Репортери без кордонів” випустили нову карту свободи слова у світі. Україна на ній червоного кольору, а це означає, що у нас зі свободами “складна ситуація”. Таким же кольором позначено Росію, Білорусію, Китай, Казахстан, Єгипет… Карта укладається на основі 50 критеріїв. Перевіряють, зокрема, наявність цензури чи самоцензури, напади, побиття та арешти журналістів, а також рівень цензурованості інтернету.

У останньому “Індексі свободи слова” “Репортерів” відзначено, що від початку каденції Віктора Януковича в Україні суттєво погіршилась ситуація із дотриманням свободи преси. Про це свідчить і падіння в межах рейтингу: якщо 2009 року ми були на 89/90 позиції, то минулого – вже на 131-й. “Репортери без кордонів” оприлюднюють індекс свободи слова від 2002 року. За цей період найгірше місце, яке у ньому займала Україна, було у 2004 році – тоді нам відписали 138/139 позицію.

Відтоді наша країна поволі посідала нижчі сходинки, що означало покращення рівня свобод. Однак 2009 року наш показник знову погіршився – Україну опустили на два пункти (89/90 місце). Проте минулорічний стрибок у 41 позицію до низу рейтингу – рідкісна подія. Погіршення ситуації в Україні нещодавно відзначили й у Freedom House: експерти цієї організації зарахували нашу державу до “частково вільних”.

Зрозуміло, що і цей рейтинг, і ця карта не є остаточним вироком ситуації в Україні, однак, якщо брати до уваги всі їх можливі недоліки – це не в останню чергу ще й відображення сприйняття нашої країни за кордоном. Від початку президентства Януковича саме цей показник був для нього чи не найвагомішим. Щоправда, представники влади пояснюють висновки організацій “упередженістю” тамтешніх експертів. Та посилення негативних тенденцій за каденції Вік­тора Федоровича спостерігають і вітчизняні політологи, соціологи, правозахисники (яким, однак, у владі ще менш схильні довіряти, особливо у тих випадках, коли йдеться про “наболіле”).

Тиждень тому фонд “Демократичні ініціативи” оприлюднив результати експертного опитування щодо стану свобод та демократії в Україні. Більшість із 63 фахівців зауважили, що, у порівнянні із 2010 роком, сьогодні відчутне зменшення свободи слова: вона стає “керованою та дозованою”.

Негативи відзначили і у відносинах між владою та церквами (привілеювання УПЦ (МП) або й РПЦ), і у економічній сфері (збільшення податкових перевірок та зменшення вільного простору підприємництва). “Головний дефіцит української демократії, – йдеться у дослідженні, – ігнорування законів та Конституція, яка не працює”.

Кожне із трьох досліджень (“Репортерів без кордонів”, Freedom house та “Демократичних ініціатив”) відзначає, що це ще не найгірше, що могло б бути. На карті “Репортерів” є ще чорний колір (Судан, Бірма, Іран, Пн. Корея), а у рейтингу Freedom house передбачена позначка “not free”. На думку ж вітчизняних експертів, “від “повністю невільних” країн Україну відрізняє можливість свободи мирних зібрань, право обирати і бути обраним, свобода думки, совісті, можливість діяльності громадських організацій, право на інформацію та доступ до неї, свобода підприємницької діяльності, можливість опозиційної діяльності, право вільно пересуватися, обмеженість масштабу репресій сотнями, а не тисячами осіб, певне зважання влади на громадську думку”.

Однак наразі ми підбиваємо підсумки першого року президентства Януковича, а це означає, що попереду ще як мінімум чотири. Чи будуть вони такими самими, чи кращими, залежатиме не лише від влади. Наразі показово, що, по-перше, президент має намір відзначити річницю інавгурації “спілкуванням з народом” (візьме участь у трьохгодинному телепроекті “Розмова з країною”), а, по-друге, уже є побоювання, що цей захід можуть перетворити на піар-акцію із наперед заготовленими запитаннями (Київська незалежна медіа-профспілка уже закликала докласти зусиль, аби цього не сталося). Відвертий виступ Президента дозволить відновити довіру до влади, а узгоджені питання та підготовлені відповіді лише підкреслять, що негативні тренди розвитку надалі ніхто не має наміру виправляти.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4652 / 1.57MB / SQL:{query_count}