2010 Люди і події Політика

Президентські вибори

Рік Тигра почався для України з виборів глави держави. З-поміж двох кандидатів – Юлії Тимошенко та Віктора Януковича – українці вибрали останнього. ТигрЮля програла висуванцю Партії регіонів лише 3% голосів виборців. Традиційно за висуванку від національно-демократичних сил Тимошенко найактивніше голосували на заході, у центрі та на півночі України, а також в Києві. За Януковича – на півдні, сході та у Криму. На Львівщині за леді Ю проголосували 86,2% виборців, за Віктора Януковича – 8,6%. Цей вибір визначив усі наступні події в державі, про які піде мова далі. 

Донецький суд відібрав звання Героїв України у Степана Бандери та Романа Шухевича


 

Напередодні Великодня, у Страсну П’ятницю, 3 квітня, Донецький окружний адмінсуд вирішив: указ Президента Віктора Ющенка про надання звання Героя України Степанові Бандері протиправний і має бути скасований. Мотивація дуже проста: Бандера ніколи не був українським громадянином, а звання Героя, за законом, може отримати лише громадянин України. Такий вирок зачитала головуюча суду Каріне Абдулкадирова. За такою ж процедурою звання Героя відібрали в головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича. Обоє борців за незалежність України мали громадянство ЗУНР та УНР, але і це суд не взяв до уваги. Як би не вирішив суд, і Бандера, і Шухевич були і залишаться Героями для мільйонів українців, навіть якщо влада вважає інакше. До слова, видається, що саме із мовчазної згоди влади суд прийняв відповідні рішення щодо двох українських політичних діячів визвольного руху.

Російський флот на російський газ. А національні інтереси?

21 квітня президенти України і Росії Віктор Янукович і Дмітрій Мєдвєдєв підписали міждержавну угоду про продовження на 25 років терміну перебування Чорноморського флоту Росії на території України. Угода також передбачає право пролонгації цього терміну ще на 5 років за згодою сторін. В обмін на це, згідно з угодами, які підписали Янукович і Мєдвєдєв, Україна отримає знижку на ціну газу в розмірі 100 доларів у разі, якщо ціна на газ буде вищою за 330 доларів за тисячу кубометрів, або знижку 30% від суми контракту, якщо ціна буде нижчою за 330 доларів. Такий крок Віктора Януковича викликав хвилю обурення української опозиції. День ратифікації угод у Верховній Раді назвали “чорним вівторком” для України, аргументувавши тим, що постраждали національні інтереси, бо російський флот залишився у Криму аж до 2042 року.

Скасування політреформи и конституційний переворот?

30 вересня Конституційний Суд України скасував політичну реформу 2004 року і цим повернув Вікторові Януковичу повноваження, прописані в Конституції України 1996 року, або, іншими словами, повноваження Леоніда Кучми. Рішенням КСУ також відновлено чинність попереднього варіанту Основного Закону. Отже, Україна з парламентсько-президентської республіки знову перетворилася на президентсько-парламентську. Глава держави відтепер має повноваження щодо визначення кандидатури прем’єр-міністра та, відповідно, важелі впливу на формування складу Кабінету Міністрів. Також Президентові повернули право врегулювання своїми указами питань, стосовно яких відсутні закони. А парламент звільнили від обов’язку щодо формування коаліції та висунення кандидатури глави уряду від її імені. Після оголошення рішення суду опозиція почала вимагати дострокових виборів Верховної Ради та Президента. Але і в цьому випадку влада не дослухалася до політичної меншості. 

Місцеві вибори: тріумф “Свободи” і Партії регіонів

Унаслідок виборів 31 жовтня влада реально оцінила свої шанси на перемогу у виборах парламентських. От тільки не всюди результат для Партії регіонів та її сателітів був утішним. Якщо в областях, де цю політичну силу традиційно підтримували виборці, ПР здобула перемогу, то на Заході України вибори закінчилися провалом. ВО “Свобода” перемогло у Львівській, Теронопільській та Івано-Франківській областях. Підтримку “свободівцям” висловили і в інших регіонах країни. У підсумку Львівську облраду очолив представник
ВО “Свобода” Олег Панькевич, а у Львівській міській раді секретарем обрали Василя Павлюка. І якщо у ЛМР “свободівцям” не треба було шукати порозуміння з іншими фракціями для утворення більшості, бо вони її й так мали, то в облраді “Свобода” вдало провела перемовини і, схоже, знайшла однодумців. Чи надовго? Покаже час.

Нічна реформа

Ранок 10 грудня для багатьох посадовців супроводжувався нерозумінням ситуації: напередодні вночі Президент перекроїв структуру виконавчої влади. Відбувся перший етап адміністративної реформи, що мала б “оптимізувати” держоргани. Апарат Кабінету Міністрів урізали наполовину, 112 органів центральної виконавчої методом злиття і поглинання вдалося перетворити на 63; функції 21-го міністерства розподілено між 16-ма. Одразу ж зайшла мова про зекономлені внаслідок цього гроші, однак – жодного слова про працевлаштування вчорашніх коліщат державної машини. Поважний крок обрамлено у підозрілу форму: чому вночі?

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4212 / 1.59MB / SQL:{query_count}