Одна соборність, два майдани

Опозиція наголошує, що не зацікавлена у силових зіткненнях. У випадку  провокацій оргкомітет мирної акції обіцяє їх швидко ліквідувати власними силами

Опозиція наголошує, що не зацікавлена у силових зіткненнях. У випадку  провокацій оргкомітет мирної акції обіцяє їх швидко ліквідувати власними силами

Сьогоднішній мітинг опозиції на Софійської площі в Києві, присвячений 91-й річниці Дня Злуки, має стати відправною точкою, після якої усі політичні сили, які належать до меншості, мали б сформувати єдину позицію щодо того, як ефективно чинити опір владі. Таке сподівання висловлюють організатори заходу. Як вийде насправді, українці побачать уже сьогодні увечері, увімкнувши телевізори.
Утім надія на те, що опозиція таки виробить спільну платформу для опору владі, дуже крихка. Адже давно відомі політичні амбіції лідерів партій, навіть карликових. Представники партій, які входять до оргкомітету, посварилися навіть за те, хто за ким виступатиме зі сцени.
Розпочнеться мітинг о 14.00 і триватиме дві години. Спершу буде літургія за участі глави УПЦ КП, патріарха Філарета та глави УГКЦ, кардинала Любомира Гузара. Потім – виступи політиків та громадських діячів. Зокрема, виступатиме екс-прем’єр Юлія Тимошенко, голова Львівської облради Олег Панькевич, а також делегації кримських татар,  представники Донецької та Луганської областей.

Кого чекати на мітингу?

Участь у мітингу візь­муть партії “Наша Україна”, БЮТ, ВО “Свобода”, КУН, НРУ, УНП та низка громадських організацій. Окремо на Контрактовій площі мітингувати буде лише “Фронт змін”. За словами одного з організаторів акції протесту опозиції Михайла Ратушного, не підтвердила своєї участі у мітингу і партія В’ячеслава Кириленка “За Україну”.

“На жаль, те, що робить Яценюк, все більше і більше виглядає на альтернативний захід. Поки що ми не маємо відповіді про те, чи ті люди, які зберуться на Контрактовій площі, прийдуть на Софійську площу”, – повідомив учора “Пошті” народний депутат і член оргкомітету акції Тарас Стецьків.

Опозиціонери кажуть, що й без Яценюка мітинг відбудеться, бо про участь у ньому повідомило достатньо опозиційних сил. Прогнозують, що збереться більше 10 тисяч людей.

“Усі сили, які вважають себе українськими, опози­цій­ними, заявили про участь у спільному заході на Софій­ській площі. Це мирна акція – відзначення Дня Соборності. Ми висловимо свої пропозиції щодо спільного плану майбутніх дій”, – каже Тарас Стецьків. Він наголосив, що організатори мітингу орієнтують своїх прихильників на дисципліновану поведінку.

Обіцянки силовиків

Нагадаємо, що міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов з трибуни ВРУ заявив про те, що у день, коли відбудеться мітинг, начебто готують кровопролиття. Потім, очевидно, зрозумівши, що ця заява є надто небезпечною, інформацію про кровопролиття спростував заступник міністра внут­рішніх справ Віктор Ратушняк.
За його словами, на час відповідної заяви голови МВС Анатолія Могильова така інформація існувала, однак “вона була відпрацьована, і на сьогодні підтвердження немає”.

Віктор Ратушняк також зазначив, що під час акції 22 січня міліція не має наміру вживати силових заходів проти громадян, однак просить їх утриматися від правопорушень. “Ми забезпечимо охорону правопорядку. Але якщо будуть виявлені факти порушень 22 числа, то ми їх будемо документувати”, – сказав він. Заступник міністра повідомив, що до участі в акції заявлено 60 тисяч громадян, однак, за прогнозами міліції, їх буде близько 2,5 тисячі.

“Усі ці заяви Могильова та інших представників влади про можливі провокації, якщо й готуються, то їх готує влада”, – підкреслив Тарас Стецьків. Якщо ж провокації все-таки почнуться, то в оргкомітеті обіцяють дуже швидко ліквідувати їх власними силами.

“Опозиція не зацікавлена у провокаціях чи силових зіткненнях або у радикальних продовженнях”, – додав Тарас Стецьків.

Силами столиці

Як стало відомо “Пошті”, осередки партій у Львівській області не будуть відряджати своїх людей у Київ на мітинг – кажуть, що столичні партійні організації проведуть акцію власними силами за підтримки киян. Натомість націонал-демократичні партії, представлені в області, мобілізують власні сили для організації мітингів у Львові та районних центрах.

Як повідомила “Пошті” депутат Львівської обласної ради від ВО “Свобода” Ірина Сех, поїздку до Києва львівські партійці не планують. “У Києві на мітинг прийдуть Київська міська та обласна організації ВО “Свобода”, – каже співрозмовниця. За її словами, усі місцеві осередки партії організують акції у кожному місті України.

Макіївський “тероризм”

Пишучи про нинішній мітинг, було б неправильно не згадати про вибухи у Макіївці. Про вибухи до найменших деталей уже відомо. Але повірити у її справжність заважає низка питань. По-перше, за каденції Віктора Ющенка терористичних актів в Україні не було. По-друге, важко повірити у серйозність намірів терористів, які скоюють вибух малої потужності вранці спеціально, аби не було постраждалих.

По-третє, дуже дивна записка про те, що “дістала влада” і вимоги заплатити 4 мільйонів євро. Якось не клеяться в одному тексті ці дві складові, бо якщо дістала влада, то логічною була б вимога до влади піти у відставку. По-четверте, чому терористи не провели решту обіцяних вибухів і не забрали гроші, які вимагали у влади? Де сьогодні ці терористи і чому всесильні право­охоронні органи не знайшли негідників, які порушують громадський спокій? Чомусь у правоохоронців є час і ресурси, аби арештовувати хіба екс-урядовців Юлії Тимошенко, а на злочинців, терористів у Макіївці (якщо вони були справжніми) сил явно бракне.

Варто нагадати читачам про паніку, яка панувала у Макіївці упродовж четверга, коли вранці там пролунали перші вибухи. Схоже, що саме у паніці, а точніше, у страху людей зацікавлена влада. І саме у цьому аспекті вибухи у Макіївці віддалено нагадують нам про те, як подібні сценарії відбувалися у Росії і закінчилися згортанням свободи слова, мирних зібрань та демократії в цілому.

Цікаво ще й те, що вибухи пролунали після заяви на мітингу біля пам’ятника Степанові Бандері у Львові про те, що “бандерівська армія перейде Дніпро, дійде до Донецька і викине “синьожопу банду”. Чи треба чекати кращої нагоди для когось, аби вчинити провокацію і дискредитувати, наприклад, певну політичну силу?

Чи варто пов’язувати вибухи з акціями опозиції напряму? Радше ні. І до такої відповіді схиляються самі опозиціонери. Кажуть, що заборонити їм проводити мітинги через вибухи у Донецькій області малоймовірно. Але залякати людей, аби ті якомога менше брали участь у масових акціях – так.

Хоча третій Президент України Віктор Ющенко вважає події у Макіївці звичайнісінькою “битовухою”. “Мені здається, що це кримінал. Це битовуха, гнила, дика, яка завжди процвітала”, – заявив Віктор Ющенко.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4238 / 1.61MB / SQL:{query_count}