Екс-міністр економіки Богдан Данилишин отримав політичний притулок у Чехії
Цього тижня стало відомо, що екс-міністр економіки в уряді Юлії Тимошенко Богдан Данилишин отримав політичний притулок у Чехії. Таким чином влада вперше спіткнулася в серії арештів колишніх чиновників Юлії Тимошенко. Цей факт шокував владу, бо такого перебігу подій ніхто не очікував. МЗС учора спромоглося висловити лише подив таким поворотом справи: “Сама можливість цього викликає в зовнішньополітичного відомства України серйозні здивування, оскільки незрозуміло, як взагалі можна говорити про нібито переслідування за політичну діяльність людини, яка, власне, ніколи політичною діяльністю не займалася”, – заявив директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин.
Адвокат Данилишина Ігор Фомін вважає, що чеська влада відпустить міністра економіки в уряді Тимошенко найближчим часом. “Немає сенсу утримувати його під вартою, якщо вже вирішено, що екстрадиції не буде”, – сказав він. За його словами, рішення про звільнення прийматиме чеський суд. Нині Богдан Данилишин поки що перебуває у в’язниці попереднього затримання у Празі. Попереду – суд, який має вирішити питання про звільнення колишнього міністра з-під варти.
Нагадаємо, що в серпні 2010 р. Данилишина оголосили у внутрішньодержавний і міжнародний розшук. 19 жовтня його затримали на території Чехії на основі запиту в Інтерполі. Генпрокуратура розслідує кримінальну справу, порушену за фактом заподіяння ним збитку державі на 4,5 мільйона гривень при узгодженні ДП “Міжнародний аеропорт “Бориспіль”” застосування процедури закупівлі в одного учасника.
Українська опозиція вважає арешт Данилишина політичним переслідуванням. Він був міністром в уряді Тимошенко з 2007-го до 2010 р.
Що означає факт надання політичного притулку колишньому урядовцеві-втікачу? Передусім те, що Чехія захищає Данилишина від політичних переслідувань української влади. Держава, яка надає втікачеві притулок, визнає існування політичних репресій або переслідувань у тій країні, громадянином якої є сам утікач – у даному випадку Богдан Данилишин. Вочевидь, колишній урядовець зумів переконати чеську владу в тому, що йому небезпечно повертатися на батьківщину, а чехи, натомість, узяли до уваги арешти українських опозиціонерів під час прийняття рішення щодо Данилишина.
Отже, українська влада, яка так сумлінно декларує європейську інтеграцію, отримала смачний ляпас від європейської країни.
Політологи трактують надання притулку Данилишину як попередження від Європи українській владі.
“Мова не йде зараз про імідж України, мова йде про владу. Це попередження для української влади. І якщо влада не дослухається до всіх попереджень і не почне все-таки виконувати те, про що вона так часто говорить, я боюся, що ми дуже скоро можемо опинитися в політичному карантині. Сподіваюся, що цей карантин буде стосуватися тільки політичних діячів і чиновників, а не простих громадян”, – сказав директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.
Політолог Ігор Попов звертає увагу на те, що політичний притулок Данилишину надала країна нового, а не Старого Світу. “Там між новою та старою Європою є свої протиріччя. Я більше здивувався би, якби політичний притулок надала країна Старого Світу. А як це вплине на внутрішню ситуацію? Я думаю, в тій системі координат, яка зараз є, урок влада винесе для себе такий: треба на підписку про невиїзд саджати всіх, бо будуть тікати, отримувати притулок, і будемо знову ганьбитися”, – зазначив він.
Зазначимо, що Богдан Данилишин став першим українським чиновником зі статусом біженця, який виїхав чи радше змушений був тікати з України через політичні мотиви та роботу в уряді, керівництво якого нині перебуває в опозиції. Симптоматичними у всій цій ситуації є слова єврокомісара з питань розширень Євросоюзу, чеха за національністю Штефана Фюле, який, перебуваючи у Києві цього тижня, застеріг українську владу від застосування кримінального законодавства в політичних цілях та визнав вибіркове застосування правосуддя в Україні.