Депутати продовжили собі життя на півтора року
Конституційний Суд України пояснив, чому прийняв рішення на користь законопроекту про внесення змін до Конституції, яким пропонується закріпити, що чергові вибори парламенту відбуваються в останню неділю жовтня 2012 року. Іншими словами, судді вирішили, що наступні вибори відбуватимуться за нормами вже не чинної, скасованої народними депутатами Конституції 2004 року.
У своєму висновку КС зазначає, що цей законопроект не був предметом голосування у Верховній Раді шостого скликання, для його прийняття конституційною більшістю протягом терміну своїх повноважень парламент також не змінював зазначених положень Конституції. А це свідчить про те, що він відповідає вимогам 158 статті Конституції.
КС дійшов висновку, що запропоновані в законопроекті зміни до Конституції не спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України, тому в цій частині законопроект відповідає вимогам статті 157 Основного закону.
Окрім того, Конституційний Суд наголошує, що вже давав висновки на законопроекти про внесення змін до статті 136 Конституції про встановлення п’ятирічного терміну повноважень Верховної Ради Криму і правових принципів виборів її депутатів.
Запропоновані зміни не передбачають скасування чи обмеження прав та свобод людини і громадянина. Висновок КС є обов’язковим для виконання, остаточним і не може бути оскаржений.
Нагадаємо, після ухвалення рішення КС щодо повернення Конституції в редакції 1996 року виникла дискусія про те, коли мають відбутися чергові парламентські вибори, оскільки її редакція 2004 року передбачала, що чергові вибори Ради відбуваються в останню неділю останнього місяця 5 року повноважень парламенту, а за Конституцією 1996 року, вибори відбуваються в останню неділю березня 4 року повноважень.
Учора ж Верховна Рада попередньо схвалила законопроект про внесення змін до Конституції щодо проведення виборів. За відповідне рішення проголосували 305 депутатів. Зокрема, від Партії регіонів – 179, БЮТ-Батьківщини – 10, НУНС – 41, КПУ – 26, Блоку Литвина – 20, позафракційних – 29. Після голосування спікер Володимир Литвин заявив: “Рішення прийнято конституційною більшістю. Це свідчить про те, що Верховна Рада має високу відповідальність”.