Влада розглядає два варіанти перегонів – 2011 і 2012 року
Ледь переживши одні вибори – місцеві, Україна може поринути у інші – парламентські. Про вибори згадали після скасування конституційної реформи. Бо згідно зі знову чинною Конституцією 1996 року, депутатів ВРУ обирають на чотири роки, а не на п’ять, як це передбачали зміни, внесені до Основного закону 2004 року.
Нагадаємо, 1 жовтня Конституційний Суд оприлюднив рішення про визнання неконституційним внесення змін до Конституції у 2004 році, зобов’язавши органи державної влади привести нормативно-правові акти у відповідність до редакції Конституції 1996-го. Нині в державі на найвищому рівні вирішується найважливіше питання – коли ж саме мають відбутися ці вибори. Природно, що думки влади і опозиції з цього приводу кардинально різняться. Опозиція наполягає, що окрім виборів до ВРУ, мають відбутися ще вибори Президента, оскільки Віктор Янукович обраний ще за попередньою і нині вже не чинною Конституцією.
2011-й чи 2012-й?
Дат парламентських виборів є щонайменше дві. Перша – остання неділя березня наступного року, друга – березень 2012 року. Єдиної думки з цього приводу влада поки що не має. Так, депутат-регіонал, представник Президента у ВРУ Юрій Мірошниченко вважає, що відповідно до чинної Конституції редакції 1996 р., чергові вибори Ради повинні відбутися в останню неділю березня 2011-го.
“У нас поки немає підстав говорити про вибори в 2012 р. Конституція передбачає строк повноважень Верховної Ради 4 роки, і якщо не будуть внесені зміни в Конституцію, подобається нам це чи не подобається, ми повинні йти на вибори (в 2011 р. – “Пошта”)”, – сказав Юрій Мірошниченко 2 листопада, уточнивши, що це його особиста думка як юриста.
Тим часом заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна в ефірі “5 каналу”, відповідаючи на запитання про дату чергових виборів, зазначила, що “визначає це не так ЦВК, як Конституція”. “Якщо ми відкриваємо ч. 1 ст. 77 в редакції 1996 р., абсолютно чітко і однозначно ця норма каже про те, що вибори відбуваються в останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради. Це остання неділя березня 2011 р.”, – розповіла Жанна Усенко-Чорна.
“Стаття 16 закону України про вибори народних депутатів чітко говорить про те, що ЦВК оголошує початок виборчого процесу чергових виборів народних депутатів за 125 днів”, – повідомила заступник голови ЦВК.
За словами Жанни Усенко-Чорної, у ЦВК є обов’язок оголосити початок виборчої кампанії в листопаді 2010 р. Комісія також зобов’язана вжити заходів щодо належного фінансового забезпечення таких виборів. “Зрозуміло, що можуть бути внесені зміни до Конституції, але принаймні на сьогодні Центральна виборча комісія повинна планувати свою діяльність таким чином, щоб забезпечити належну підготовку і проведення виборів у березні 2011 року”, – вважає Жанна Усенко-Чорна.
Влада не має однієї думки
Протилежну думку висловив міністр юстиції Олександр Лавринович. Він вважає, що відповідно до чинної Конституції, чергові вибори Ради повинні відбутися в 2012 р. “Що стосується каденції ВРУ, то повноваження чинного парламенту визначені Конституцією, що діяла на момент її обрання. Відповідно, чергові парламентські вибори мають відбутися в останню неділю останнього місяця п’ятого року повноважень ВР.”
Таку ж думку має і голова Адміністрації Президента Сергій Льовочкін.
Голова ВРУ Володимир Литвин вважає, що постанова про наступні парламентські вибори у 2011 р., яку внесла опозиція, не відповідає Конституції. Якщо ж вибори будуть призначені на наступний рік, то коштуватимуть бюджету близько 1,5 млрд грн.
Як би там не було, але останнє і найвагоміше слово щодо призначення парламентських виборів скаже Конституційний Суд України до 1 грудня.
Юрій Мірошниченко,
народний депутат України, фракція партії регіонів, постійний представник Президента України у ВРУ:
– Президент України наполягає, щоб усі вибори відбувалися відповідно до Конституції. Сьогодні політична і правова дискусія з цього приводу підходить до завершення. Є аргументи щодо того, що Верховна Рада має повноваження працювати п’ять років. Також є аргументи і про чотирирічний термін повноважень парламенту. Верховна Рада підготувала проект змін до Конституції щодо термінів повноважень органів влади. У перехідних положеннях Конституції запропоновано внести зміни, щоб наступні парламентські вибори до Верховної Ради були призначені на останню неділю жовтня 2012 року. Окрім того, сьогодні ще й Центральна виборча комісія звернулася до Конституційного Суду України із запитом про те, як їй діяти у цій ситуації. КСУ перевіряє законопроект на відповідність Конституції і, якщо він відповідає Основному закону, то це означатиме, що шлях відкритий. Тоді депутати ВРУ на двох сесіях спершу 226 голосами, а потім 300 голосами вносять зміни до Конституції і вибори відбуваються у жовтні 2012 року. Якщо ж КСУ скаже, що законопроект не відповідає положенням Конституції, то вибори відбудуться в останню неділю березня 2011 року.
Андрій Парубій,
народний депутат України, фракція НУНС:
– Після змін до Конституції, які вніс Конституційний Суд, фактично єдиною конституційною датою виборів є березень 2011 р. Згідно з Конституцією 1996 р., депутатів обирають на чотири роки. 22 листопада цього року ЦВК мала би оголосити початок виборчої кампанії, яка, відповідно до закону про вибори, мала б тривати 120 днів. Але зовсім недавно коаліція проголосувала в парламенті за пропозиції змін до Конституції, де регламентується перенесення виборів на жовтень 2012-го. І шляхом внесення змін до Основного закону вони хочуть перенести дату парламентських виборів. На цьому наполягають передусім “тушки”, яким обіцяли довге і щасливе життя у ВРУ. Але тут виникає колізія, бо внести зміни до Конституції парламент може лише на двох різних сесіях, а вибори мали б бути оголошені 22 листопада. І Партія регіонів планує наступну технологію: або перенести дату виборів рішенням КСУ, або проголосувати за зміни до закону про вибори і цим скоротити термін виборчої кампанії до 50 днів. Таким чином, ЦВК не матиме законних підстав оголошувати 22 листопада початок виборчої кампанії, бо його перенесуть на лютий. А вже на наступній сесії ВРУ у лютому коаліція зможе внести зміни до Конституції і цими змінами перенести вибори на жовтень.
Михайло Чечетов,
народний депутат України, фракція Партії регіонів:
Ми законослухняні, і від рішення Конституційного Суду України залежить дата виборів до Верховної Ради. Ви знаєте, що відповідний запит скерований до КСУ. З погляду логіки, якої дотримуємося ми, джерелом і носієм влади в Україні є народ. І якщо народ виписав мандат довіри парламенту і Президенту на п’ять років, то парламент і Президент повинні відпрацювати ці п’ять років, тобто повну каденцію. Каденція Верховної Ради закінчується у жовтні 2012 року, а каденція Президента – у березні 2015 року. Ніяка колізія не може переламати волю народу. Але крапку поставить Конституційний Суд.