У низці регіонів повторне голосування відбудеться лише після відповідних судових рішень
Ще не встигли виборчі комісії підрахувати результати виборів, як окремі політичні сили вже вимагають скасувати їх і оголосити повторні перегони. Утім що б нині не говорили політики, останнє слово у справі перевиборів має сказати українська Феміда. Серед інших регіонів, у яких, імовірно, проведуть перевибори, є Львівщина. Сказати, що такий розвиток подій є цілковитою несподіванкою, було б неправильно. Це радше прогнозована реальність. ВО “Батьківщина” ще до виборів оголосило їх у кількох областях нелегітимними. Тепер ця політична сила домагатиметься переголосування.
Тему перевиборів підняли у парламенті
2 листопада з трибуни ВРУ народний депутат фракції БЮТ Андрій Кожем’якін заявив, що партія, яку він представляє, пропонує внести до порядку денного парламенту на середу питання про оголошення перевиборів у низці округів по всій Україні.
“У державі відпрацьована схема узурпації однією політичною силою влади в країні на всіх рівнях. Їхня мета – встановити авторитарний режим і, як наслідок, позбавити український народ права самостійно обирати владу в країні”, – зазначив нардеп.
За словами Кожем’якіна, органи влади усіх рівнів робили все можливе, щоб заблокувати участь партії “Батьківщина” у виборах і “сфальсифікувати справжній вибір громадян України”. Він зазначив, що виборці були позбавлені права вибору до Львівських міськради та облради, Київської облради, до низки міськрад і райрад Київської, Кіровоградської областей, у міськради Донецька, Луганська, Олександрії, а на виборах у Тернопільську міськраду зареєстрували списки “нелегітимного клона” “Батьківщини”. Окрім того, за словами Андрія Кожем’якіна, 221 кандидата від “Батьківщини” у мажоритарних округах знято з виборчих перегонів. Зважаючи на такі сумні для ВО “Батьківщина” підсумки, депутат каже, що вимагатиме перевиборів: “Ми вважаємо результати виборів у цих округах сфальсифікованими і такими, що не відповідають волевиявленню виборців. Відтак будемо вимагати перевиборів у них. І постанова, до речі, вже зареєстрована”, – заявив Кожем’якін.
У ЦВК теж не заперечують можливості повторного волевиявлення
Про можливість скасування результатів виборів у певних округах і оголошення там перевиборів цього тижня говорили й представники влади. Зокрема, заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера не заперечує визнання результатів виборів у регіонах недійсними. “Я не можу заперечувати такої можливості”, – сказав він у інтерв’ю газеті “Комерсант-Україна”. “Дії тервиборчкомів (ТВК) зі встановлення результатів виборів можуть бути оскаржені в суді”, – зазначив А. Магера. “Зараз багато говорять про те, що неможливо визнати вибори недійсними взагалі. У законі про вибори такої можливості справді немає, але зверніть увагу на ст. 8 і ст. 124 Конституції. У ст. 8 говориться про верховенство права, а в ст. 124 – про те, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, які виникають у державі”, – продовжив заступник голови ЦВК. “Як відомо, при виникненні протиріч у законі й Конституції вищу юридичну силу має основний закон. Але поки я не готовий говорити про можливі судові рішення щодо цього питання. Гадаю, потрібно дочекатися протоколів ТВК, а у випадку судових звернень – судових рішень, і тільки після цього робити висновки”, – сказав Магера.
Припускає можливість призначення парламентом повторних виборів до Львівської та Київської обласних рад, а також до Тернопільської, Львівської та Луганської міських рад після рішень судів і голова ВРУ Володимир Литвин.
“Шановні народні депутати, ви знаєте, що у ВРУ, за чинним законодавством, є одне право: якщо суд визнає на тій чи іншій території вибори такими, що не відбулися, то ВРУ ухвалить постанову про проведення там виборів. Більше прав у цьому плані у ВРУ немає”, – заявив спікер. Крім цього, Литвин дав доручення регламентному комітету розглянути проект постанови про створення тимчасової слідчої комісії з розслідування можливого блокування державними установами участі політичної опозиції у виборчому процесі й надати свої рекомендації щодо цього документа.
Микола Щур,
голова Львівської обласної територіальної виборчої комісії:
Насправді у законі немає норми, яка б стосувалася місцевих перевиборів. Навіть за рішенням суду. Не існує юридичного механізму. Якщо ж буде рішення Верховної Ради про перевибори у Львівській області, то це буде політичне рішення, яке парламент прийме відповідним законодавчим актом. Важко назвати вартість цих перевиборів. На усі вибори на Львівщині було передбачено 60 млн грн. Але зараз, як я розумію, йдеться про перевибори до Львівської облради. Відповідно менше коштів буде затрачено на діяльність територіальних виборчих комісій, що стосується виборів до районних рад та міських, сільських, селищних голів. Але найбільшою статтею видатків залишається оплата роботи членів ДВК, забезпечення дільниць технікою, друк бюлетенів тощо. Якщо говорити орієнтовно, то для перевиборів потрібна була б половина цієї суми.
Володимир Цибулько,
політолог:
– Об’єктивно вважати, що результати волевиявлення, більш-менш відображають настрої громадян не можна, тому що зняття рейтингових гравців із виборчого поля повністю викривило картину. Якщо зараз “регіонали” впадають в екзальтацію через те, що ВО “Свобода” отримала добрий результат на виборах, то авторами перемоги “Свободи” є якраз є ті, хто умудрився познімати з перегонів “Батьківщину”. Немає механізму визнання виборів недійсними, окрім, як через рішення суду. Тут треба вже думати над варіантами. Імовірно, буде зацікавленість правлячої команди у перевиборах, і це можливо. Звичайно, все у нас відбуватиметься через систему торгів. Як варіант компромісу такі перевибори можливі. Але через лобовий тиск, через рішення ВРУ зробити це буде неможливо. ВРУ може лише оголосити нові вибори, але не в її компетенції визнавати чи не визнавати результати виборів.