Про використання під час місцевих виборів в Україні технологій, які застосовувалися на виборах до місцевих органів влади в Росії, 18 жовтня цього року, заявив учора член центральної ради Об’єднаного Громадянського фронту (Росія) Микола Ніколаєв.
Таку думку він висловив під час “круглого столу” на тему: “Місцеві вибори-2010 і євроінтеграційні перспективи України”, який відбувся в УНІАН.
“І якщо не є прямою калькою, то принаймні мають істотні спільні риси”, – сказав експерт.
Експерт каже, що в Україні вибори відбуваються вперше після зміни Президента і, за суттю своєю, є іспитом нової влади на відданість демократичним перетворенням. Ніколай Ніколаєв нагадав, що в Росії на місцевих виборах вперше був єдиний день голосування і апробовувалися нові технології, пов’язані зі скасуванням прямих виборів мерів у низці регіонів країни.
Схожим, на думку Н. Ніколаєва, є і те, що в обох країнах партії влади (в Росії – “Єдина Росія”, в Україні – Партія регіонів) масово використовували адміністративний ресурс.
“Якщо в Росії це – спосіб забезпечити хоча б видиму легітимність влади, оскільки інститути суспільства не розвинені, а в суспільстві є негативне ставлення і апатія, то в Україні – це спроба закреслити ті демократичні перетворення, які були зроблені попереднім Президентом, і відкат у бік авторитарної моделі управління”, – вважає експерт.
Також він зазначив, що застосування на виборах у обох країнах схожих технологій з метою отримання найсприятливішого результату для партій влади свідчить про те, що ні в Росії, ні в Україні правлячі політичні еліти не зацікавлені в реальному представництві опозиційних сил в місцевих органах влади.
“Як наслідок, і в тому, і в іншому випадку наслідком всіляких маніпуляцій з боку влади є істотне обмеження повноважень значної частини суспільства і його представників у плані законотворчості, здійснення реального народовладдя, прописаного в Конституціях Росії і України”, – підкреслив російський громадський діяч.
Разом із тим, вибори 31 жовтня також показали відмінності в оцінці подій і процесів.
“В Україні все ще діє інститут прямих виборів мерів, на відміну від Росії, де партія влади провела закони, що скасовують всенародні вибори голів муніципалітетів. Особливо це характерно для великих міст. Якщо така тенденція зберігатиметься, то в найближчому майбутньому в Росії інститут виборів де-факто буде ліквідований. Можливо, така сама доля чекає і виборців України, і це пряма загроза демократичним перетворенням і виклик усьому суспільству з боку партії влади. Про це необхідно говорити зараз”, – вважає російський експерт.
За його словами, вибори, що відбулися в Україні, наочно підтвердили, що в країні почали переважати небезпечні тенденції “згортання” демократії. Але водночас, порівняно з Росією, де політика влади спрямована на побудову повної вертикалі й на центральному, і на місцевому рівнях, вибори в Україні можна назвати успішними, але не для влади, а для суспільних інститутів. На його думку, суспільство на цих виборах підтвердило свою зрілість, незважаючи на маніпуляції з боку влади.
“Підсумовуючи, необхідно сказати, що подібні процеси монополізації права на користь партії влади не можуть свідчити про демократичні перетворення. Навпаки, минулі вибори з усією очевидністю показали, що якщо влада не змінить свою політику в частині виборчого процесу, Україну може чекати таке ж саме обмеження прав виборців, яке на сьогодні вже відбулося в Росії”, – сказав Микола Ніколаєв.