Офіційні результати волевиявлення оприлюднять у четвер-п’ятницю
Львівські політичні партії вже починають святкувати перемогу на виборах до місцевих рад. Попри те, що офіційні результати виборів на Львівщині будуть відомі не раніше четверга-п’ятниці, за даними екзит-полів, уже зараз майже напевне можна сказати, яким буде склад майбутньої міської ради, та приблизно уявити склад обласної ради.
Перемогу і у Львові, і на Львівщині сміливо може святкувати ВО “Свобода”. За даними різних екзит-полів, на виборах до міської ради воно набрало від 34% до 36,4% голосів виборців. “Свободівці” також стали переможцями перегонів у майже половині мажоритарних округів Львова. Разом з ними до міської ради, очевидно, проходять ще вісім політичних сил: “Фронт змін”, Партія регіонів, РХП, “Пора”, НРУ, “Наша Україна”, “Україна соборна” та Удар.
Спокійним за свою перемогу може бути і чинний міський голова Львова Андрій Садовий. За результатами опитувань на ДВК 31 жовтня, за нього свої голови віддали від 44,6% до 47,3% виборців. Отож старому-новому очільникові міста, очевидно, доведеться спрацьовуватись із суттєво оновленою міськрадою, в якій вже не буде представників однієї з найбільш чисельних фракцій вже тепер у колишній міській раді – фракції Блоку Юлії Тимошенко. Не буде і представників ПРП, а також значно “поменшає” нашоукраїнців. А от з деякими колишніми представниками УНП Андрієві Садовому доведеться працювати тепер як з членами “України соборної”. З’явиться в сесійній залі і чимало нових осіб, зокрема, представники “Фронту змін”, Партії регіонів, РХП та Удару.
Водночас, говорити, хто представлятиме львів’ян в облраді, наразі рано, адже жодних екзит-полів щодо цього не проводили. Станом на 18.00 понеділка об’єднання “За чесні вибори”, представники якого проводять паралельний підрахунок голосів, оприлюднило відсотки, які набирають політичні сили, що балотувались в облраду. Щоправда, на цей час їхні представники обробили лише 7,07% протоколів. Отож, за результатами волевиявлення 7% тих, хто проголосував на Львівщині, в облраду проходить сім політичних сил: ВО “Свобода” (32,09 %), “Фронт змін” (10,74 %), Партія регіонів (7,97 %), Народний рух України (5,26 %), Удар (5,34 %), “Наша Україна” (5,08 %) та “Пора” (3,49 %). При цьому відсоток виборців, які не підтримали жодну політичну силу, становить 7,2%, а кількість бюлетенів, що визнані недійсними – 3,52%.
Законно ж випити свій келих шампанського у статусі переможця виборів львівські політики зможуть лише наприкінці тижня. Попередні результати виборів у Львові обіцяють оприлюднити щонайшвидше сьогодні ввечері. Водночас, за словами Миколи Щура, голови Львівської обласної виборчої комісії, остаточні результати в області будуть не раніше четверга. За його словами, для оголошення результатів виборів потрібно дочекатись протоколів з усіх ДВК із “мокрими печатками”. Микола Щур додав, що в законі немає чіткого терміну для оголошення попередніх результатів виборів. “Тепер такої норми немає, а є норма про отримання усіх протоколів із “мокрими печатками”, – сказав пан Щур.
Низька явка і багато дрібних порушень
Найбільшою несподіванкою цих виборів до місцевих рад на Львівщині стала рекордно низька явка виборців як у Львові, так і в області. У Львові участь у виборах взяли лише 49,7% в області не набагато більше – лише 59,41% виборців. При цьому, за словами Миколи Щура, особливу низьку активність показали мешканці міст обласного підпорядкування. Водночас найактивнішими були виборці у Стрийському, Мостиському, Радехівському, Самбірському, Перемишлянському та Старосамбірському районах, де явка перетнула позначку 70%. Жовтневі вибори також можуть увійти в історію як вибори, на яких зафіксували чи не найбільшу кількість дрібних порушень. Проблеми почались вже з моменту відкриття дільниць. Чимало ДВК як у місті, так і в області не відкрились вчасно, оскільки пізно отримали постанову обласної ТВК про те, що з виборчих перегонів зняли “Батьківщину”, і затримали відкриття, аби мати час на те, щоб проштампувати бюлетені позначкою “вибув” навпроти відповідної політичної сили. Через ту ж причину частина ДВК почала видавати виборцям бюлетені без відповідного штампу, попри те, що під час підрахунку голосів такі бюлетені повинні вважатись недійсними. Водночас, за даними спостерігачів ГМ “Опора”, найсистемнішими проблемами на місцевих виборах на Львівщині були величезні черги (аби проголосувати, виборці на деяких дільницях чекали по три години), плутанина з бюлетенями, хаос з інформаційними плакатами на дільницях. Правоохоронці ж зафіксували випадки незаконної агітації, спроби виносу та пошкодження бюлетенів, а також факти їх нестачі. Однак, за словами спостерігачів, ці порушення не особливо вплинули на результати волевиявлення мешканців області.
Фініш чи старт?
Підрахунок голосів та оголошення результатів виборів може стати як крапкою, так і комою у виборчому процесі на Львівщині. І це вже залежатиме від політичних партій, які брали участь у виборах. Зокрема, вчора у ВРУ фракція БЮТ зареєструвала постанову про визнання недійсними виборів у Київській, Львівській областях та в м. Тернополі. Щоправда, Володимир Литвин, голова ВРУ, вже заявив про те, що такої постанови рада прийняти не може. “Відповідно до закону про місцеві вибори, не можна визнати недійсними вибори в цілому, можна визнати їх недійсними на окремих дільницях, округах”, — пояснив пан Литвин. Водночас, за словами Оксани Дащаківської, виконавчого директора ЛОГО КВУ, тепер усе залежатиме від того, наскільки далеко самі партії будуть готові піти, аби відстоювати свої голоси, а також від рішень судів.