У місцевих виборах, які відбудуться 31 жовтня, візьмуть участь 42% українців. Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного соціологічною групою “Рейтинг”.
Ще 36% швидше мають намір взяти участь у виборах, ніж не мають. 7% опитаних не мають наміру взяти участь у голосуванні і 9% – точно не збираються цього робити. А 6% опитаних українців ще не визначилися.
Найбільша явка виборців очікується на Донбасі і Заході. Найменша – на Сході України. Відповідно, найбільш мобілізовані наразі виборці Партії регіонів, КПУ, “Свободи” і “Фронту змін”.
Майже половина опитаних очікують змін на краще в розвитку їх регіонів у результаті місцевих виборів, не очікують змін на краще 42%. Якість очікування змін напряму впливає на наміри взяти участь у виборах. Наприклад, серед тих респондентів, які однозначно очікують змін на краще в результаті місцевих виборів, 84% точно мають намір взяти в них участь.
41% опитаних очікують, що в результаті цих місцевих виборів суттєво оновиться депутатський корпус місцевих рад, хоча лише
10% однозначно впевнені в цьому. Не очікують оновлення депутатського корпусу 42% опитаних. 17% не визначилися.
Цікаво, що лише 29% опитаних очікують, що в результаті цих виборів місцеві депутати стануть більш підзвітні виборцям. Разом з тим, удвічі більше – 56% не мають таких очікувань.
Прихильники Партії регіонів мають найкращі очікування від місцевих виборів-2010 у кожній з вище перелічених позицій, а виборці “Батьківщини”, навпаки, мають одні з найгірших очікувань. Високі очікування від виборів мають також прихильники “Свободи” – близько половини з них очікують оновлення місцевих рад, а от виборці “Сильної України”, навпаки, найменше в це вірять.
Серед головних проблем, які необхідно вирішити, на думку опитаних, у регіонах слід виділити: безробіття (60%), високі тарифи на комунальні послуги (53%) та корупцію у місцевій владі (38%).
Також людей турбує незадовільний стан охорони здоров’я (30%), неякісний стан доріг (29%), алкоголізм, наркоманія (26%), закритість і недоступність влади для простих людей (20%), відсутність доступного житла (20%), проблеми з екологією (18%), злочинність (14%), неефективне використання землі (13%). Із проблем ЖКГ неякісне водопостачання людей турбує удвічі більше, ніж теплопостачання.
Майже 60% опитаних українців очікують фальсифікацій на місцевих виборах 31 жовтня 2010 року, у т.ч. 31% – очікують значних фальсифікацій, які впливатимуть на результати виборів, 28% – незначних фальсифікацій.
Найбільше стурбовані можливими фальсифікаціями на місцевих виборах мешканці Півночі і Заходу України. Відповідно, це виборці “Свободи”, “Батьківщини” та “Фронту змін”. Найменше очікують фальсифікацій на Донбасі – це виборці Партії регіонів.
Серед тих респондентів, які очікують значних фальсифікацій на місцевих виборах, майже половина думає, що вони будуть на користь Партії регіонів, 9% – на користь “Батьківщини”. Разом з тим 27% опитаних вважають, що до фальсифікацій будуть вдаватися усі політичні сили.
Серед респондентів, які очікують незначних фальсифікацій, на Партію регіонів вказують вже менше – 30%, а на “Батьківщину”, навпаки, більше – 17%. Чверть опитаних у цій групі думає, що до фальсифікацій будуть вдаватися усі політичні сили.
Більше половини опитаних на Заході, у Центрі і Півночі України, які одночасно вважають, що на виборах будуть фальсифікації, вказують на Партію регіонів, майже кожен десятий – на “Батьківщину”. Так вважають близько 80% виборців “Свободи” і “Батьківщини”, 63% – “Фронту змін”, половина – “Сильної України” і третина КПУ.
Цікаво, що близько половини виборців Партії регіонів також вважають, що на місцевих виборах будуть фальсифікації, у т.ч. 13% – значні. Ці респонденти не звинувачують жодну конкретну партію – дві третини з них говорять, що до фальсифікацій будуть вдаватися усі політичні сили.
Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші
Вибіркова сукупність: 2000 респондентів. Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю, згідно з опитувальником (face to face).
Помилка репрезентативності дослідження: для значень, близьких до 50%, похибка становить не більше 3%, для значень, близьких до 30%, – не більше 2,6%, для значень, близьких до 10%, – не більше 1,8%. Терміни проведення дослідження: 9 – 16 вересня 2010 р.