У Львівській обласній раді вдруге готують недовіру Василеві Горбалю
Завтра Львівська обласна рада на черговій сесії вирішить долю голови Львівської обласної державної адміністрації Василя Горбаля. Питання про недовіру губернаторові вдруге за останні чотири місяці на голосування виносить опозиційна фракція БЮТ. Перша спроба для “біло-сердечних” закінчилася повним фіаско: тоді вічним опозиціонерам забракло голосів. Тепер вони сповнені надій, що їм вдасться досягти давньої мети і висловити голові ОДА недовіру.
Власне темі “Чому депутати Львівської облради домагаються відставки голови Львівської облдержадміністрації Василя Горбаля і чи потрібно це Львівщині нині?” й було присвячено засідання Незалежного громадського прес-клубу “Львівський вибір-2010”. Відразу варто зазначити, що організатори заходу запрошували усі політичні сили, представлені в обласній раді, утім прийшло лише декілька.
Для фракції БЮТ основним мотивом для голосування на сесії питання недовіри керівникові області є суміщення Василем Горбалем посад народного депутата України та голови ЛОДА. Хоча заяву про складання депутатських повноважень Василь Горбаль написав давно, сесія Верховної Ради України її досі не розглянула. Хоч-не-хоч, але природно напрошується питання: чи є це вагомою причиною висловлювати недовіру нинішньому губернаторові й чи від Василя Горбаля нині залежить його депутатський статус?
Недарма присутні на засіданні прес-клубу керівники обласних осередків партій ініціативу бютівців сприйняли зі скептицизмом.
– Таке враження, що коли ми завтра висловимо недовіру Горбалю і відправимо його у відставку, то Президент призначить губернатором Львівщини месію, українського патріота. Та ні. Я думаю, буде ще гірше, бо заберуть Горбаля і призначать якогось табачника. Та залишилося 50 днів до виборів. І люди самі дадуть оцінку владі, – заявив голова ЛОО партії “УДАР” Віталія Кличка Ярослав Гінка.
Молодий політик вважає, що порушувати це питання нині недоцільно.
– На мою думку, підстав для відставки Горбаля немає. Якщо людина є народним депутатом, то хіба це причина? Я розумію, що це порушення закону, але він написав заяву, а Верховна Рада ще не збиралася на засідання, – додає Ярослав Гінка.
Свою оцінку роботи голови ЛОДА дав Володимир Макара, голова ЛОО політичного об’єднання “Рідна Вітчизна”:
– Я б хотів, щоб ми сьогодні оцінювали ті негативні тенденції, які є результатом не діяльності Горбаля, а того становища, в якому перебуває вся Україна, – продовження економічної кризи. І вихід з кризи не є одноденним процесом. Жоден губернатор упродовж трьох – чотирьох місяців не здатен спрямувати корабель економіки на ефективнішу діяльність. Сьогодні ми, радше, можемо говорити про результати роботи попередника Горбаля і його команди, – каже Володимир Макара. – Бачимо, що деякі позитивні тенденції у розвитку нашої області з’явилися. Дуже серйозно уряд поставився до підготовки Львова до проведення “Євро-2012”, будують стадіон, аеропорт, дороги. Цим львів’яни користуватимуться не один день. Я проїхав усю Західну Україну і можу сказати, що найінтенсивніше будівництво ведеться у Львівській області. Створено понад три тисячі робочих місць у сфері будівництва… Але це мало. Давайте поставимо завдання нашому губернаторові вирішити головне питання, яке турбує наших людей: робота, зарплата, гарантія роботи і впевненість у завтрашньому дні.
Цілком закономірно на захист свого однопартійця виступила Львівська обласна організація Партії регіонів. Утім заступник голови ЛОО ПР Віктор Кмін, – на перший погляд, людина заангажована у цьому питанні, – однак тверезомислячий політик. Заангажованість не завадила йому раціонально поставити акценти у питанні довіри чи недовіри голові ОДА.
– Термін перебування на посаді Василя Горбаля є малим, заходи, які він проводить останнім часом, ще не підлягають оцінці. Якби губернатор не підписав або не підтримав якоїсь економічної позиції партії, яка заявляє про його відставку, ми б могли зрозуміти це питання. Кілька днів тому облдержадміністрація оприлюднила план економічного розвитку і у всіх галузях спостерігається зростання від 6 до 20%, – зазначив Віктор Кмін.
Про стабілізацію ситуації в області говорить також і заступник голови ЛОДА Геннадій Дмитренко. За його словами, сьогодні адміністрація працює над кожним проблемним підприємством, яке має заборгованість із заробітної плати. Результатом такої роботи стало те, що заборгованість у області зменшилася на 22 мільйони гривень і становить нині 72 мільйони гривень. І ця цифра, запевнив чиновник, буде зменшуватися. Варто звернути увагу й на роботу адміністрації над стабілізацією цін в області.
За дорученням Василя Горбаля підписано одразу декілька меморандумів, які регулюватимуть ціни на соціальний хліб, ліки, цукор. Окремо варто виділити меморандум про молодіжне кредитування, який Львівщина підписала першою серед інших областей України. Отож, молоді сім’ї матимуть змогу купувати житло за найнижчими кредитами. Геннадій Дмитренко звернув увагу на те, що в області зупинено падіння обсягів промислового виробництва у переробній галузі, машинобудівній, хімічній і нафтохімічній, легкій промисловості, стабільно працює паливно-енергетичний комплекс, виконуються надходження до бюджетів усіх рівнів.
Утім, хай і не значні, але перші досягнення влади для бютівців – не аргумент, а конструктивна критика не належить до їхнього інструментарію впливу на владу. Звичайно, набагато легше обливати брудом опонентів, ніж помізкувати і знайти якісь недопрацювання влади. Зрештою, що, крім короткотермінового політичного виграшу, дасть бютівцям відставка Василя Горбаля? Нічого! Невже вони вважають, що Президент призначить на посаду голови ЛОДА людину з середовища БЮТ?
Тобто йдеться про відставку винятково задля отримання політичних дивідендів, але ціною дестабілізації соціально-економічної ситуації в регіоні. Бо новому голові знадобиться час, аби увійти у курс справ. А поки це відбуватиметься, так звана опозиція матиме нові приводи для критики.
– Вибори наближаються, і ці політичні пристрасті рохдмухуватимуться із новою силою. Тому мені не дивно, що певні політичні сили загострюватимуть ситуацію, мобілізуючи таким чином на свою підтримку електорат. Це нормально і правильно. Але, з іншого боку, неправильно те, що деякі політичні сили представляють себе опозиційними, а разом з тим в кулуарах тишком-нишком бігають до влади і вимагають собі під шумок отримання певних посад, – констатує політолог Юрій Шведа. – Я припускаю, що деякі з політичних сил, які так вперто ініціюють відставку губернатора, роблять це тільки для того, щоб прибігти до кабінету того ж губернатора і сказати: “від нашої позиції дуже багато буде залежати. Дайте нам те чи інше”.
Іван Вишневий
Олексій Антипович,
директор соціологічної групи “Рейтинг”:
– Насправді це незрозуміла картинка. Якщо на початках призначення губернатора такі кроки були ще якось умотивовані – мовляв, це чужинець, представник Партії регіонів, киянин, то зараз, коли область живе своїм життям, коли робляться справи, коли є певна стабільність і наближаються вибори, звичайно, такі тягання із недовірою губернатору є нічим іншим, як політичними технологіями.
Лариса Федорів,
депутат Львівської обласної ради, фракція УНП:
– Тепер знову відбувається черговий постріл по горобцях з огляду на те, що 10 вересня стартує виборча кампанія. Але я би хотіла спочатку, аби президія обласної ради чи депутати проголосували за те, щоб внести у порядок денний звіт голови Львівської ОДА. А поки не буде звіту, то нічого гадати на кавовій гущі.
Анатолій Романюк,
політолог, голова Центру політичних досліджень:
– Місцеві політичні сили хочуть показати свою силу і потужність, тому і виносять питання висловлення недовіри на обговорення. Думаю, що підсумки року дозволять оцінити діяльність губернатора на підставі результатів і показників. А поки що говорити про якийсь негатив зарано. На мій погляд, робота Горбаля триває в тому ж ключі, що й попередніх губернаторів.
Михайло Магеровський,
голова Львівської обласної організації Української спілки ветеранів Афганістану:
– Особисто я не бачу підстав для висловлення недовіри чи навіть відставки В. Горбаля. Але так вже склалося, що Львівщина завжди відрізнялась негативним ставленням до представників владної партії, яких тут сприймали негативно і як опозиціонерів. У діяльності В. Горбаля я не вбачаю чогось, що загрожує місцевим жителям, незалежності чи ще будь-чому на Львівщині. На даний момент я не бачу причин для недовіри В. Горбалю.
Андрій Бокотей,
ректор Львівської національної академії мистецтв, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка:
– В. Горбаль мало попрацював, щоби висловлювати йому недовіру. Особисто мені голова обласної адміністрації здається позитивним чоловіком. Останнім часом ми пережили чимало різних змін і перестановок. Тепер потрібно хоча би якоїсь стабільності.
Тадей Едер,
генеральний директор Львівського національного театру опери та балету ім. С. Крушельницької:
– На цю тему можна говорити до ранку. Я завжди прислуховуюся до слів нашого геніального поета, письменника Івана Франка. Він сказав такі слова: що менше таланту, то більше роблять шуму.
Андрій Мацяк,
генеральний директор Національного академічного українського драматичного театру ім. М. Заньковецької:
– Поки що зарано про це говорити і поки що немає про що говорити. Людина ще жодним чином не мала можливості себе проявити. Хто буде давати оцінку діяльності Горбаля? Очевидно, жителі області й Президент, який його призначив. Коли це буде? Будуть вибори до органів місцевого самоврядування. От після виборів ми побачимо і з’ясуємо, якою є ситуація і що буде.
Михайло Ватуляк,
голова Асоціації книговидавців і розповсюджувачів:
– Висловлення недовіри – це нонсенс. Він (Василь Горбаль. – “Пошта”) щойно прийшов і не зробив чогось глобально негативного, за що одразу варто висловлювати недовіру. Дайте людині попрацювати і хай себе покаже. А за півроку можна буде зробити висновки – чи варта ця людина посади, чи ні. Точно можу сказати, що за Горбаля гірше не стало, якщо порівнювати з іншими головами Львівської облдержадміністрації.