На місцеві вибори пустили всіх охочих. Знавці стверджують, що це на руку одній партії
Учора парламентська коаліція позачергово зібралася у сесійній залі ВР, аби зробити закон про місцеві вибори таким, що відповідає європейським демократичним засадам. І депутати 264 голосами ухвалили документ, який є значно привабливішим, аніж досі. Іншими словами, коаліціянти визнали, що закон про вибори, ухвалений раніше, містив низку суперечливих і неприйнятних у політикумі й суспільстві норм.
Аби продемонструвати ці суперечності, наведемо рядки із пояснювальної записки автора змін до виборчого закону, депутата фракції Партії регіонів Олександра Єфремова: “Насамперед це стосується закріпленого в Законі дискримінаційного критерію, за яким лише ті місцеві організації партій, які зареєстровані не пізніше як за 365 днів до дня виборів, мають право висувати кандидатів на місцевих виборах.
Не повною мірою відповідає демократичним засадам і міжнародним стандартам виборчого права й передбачений Законом порядок формування територіальних виборчих комісій.
Для організації та проведення місцевих виборів є неприпустимим формування виборчих комісій за поданням організацій лише тих політичних партій, які представлені у Верховній Раді України поточного скликання.
Відсутність можливості брати участь у формуванні територіальних виборчих комісій усіх місцевих організацій політичних партій може призвести до порушення принципу рівності суб’єктів виборчого процесу, а відтак до зловживання політичними силами своїм впливом на членів виборчих комісій і до нечесних виборів. З метою приведення Закону у відповідність із демократичними міжнародними стандартами пропонується внести зміни до деяких положень Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.
Отже, депутати, по суті, визнали свої поспіхом прийняті помилки, але вчасно їх виправили.
За словами Єфремова, документ прийнятий за основу та у цілому і встигне набути чинності до старту виборчої кампанії.
“Він набуде чинності з моменту підписання його Президентом України. Це відбудеться до офіційного старту. Там правки внесені, але вони у жодному разі не міняють термінів проведення кампанії, а лише уточнюють окремі норми, дають можливість іншим політичним силам брати участь у виборах”, – сказав він.
Змінами до закону про вибори обранці увімкнулили “зелене світло” трьом партіям, яким раніше участь у виборах була заборонена – “Фронту змін”, “Сильній Україні” та “Громадянській платформі”. Саме ці політичні сили здійняли найбільше галасу через регламентовану законом заборону брати участь у виборах партійним організаціям, зареєстрованим пізніше, ніж за рік до дати виборів. Тепер цю норму скасували.
Крім того, учорашні зміни збільшили склад територіальних виборчих комісій до вісімнадцяти осіб та надали право подавати кандидатури для формування територіальних виборчих комісій не лише місцевим організаціям тих політичних партій, які представлені у Верховній Раді України поточного скликання, а усім місцевим організаціям політичних партій, що зареєстровані в Україні.
Визначено чіткий порядок відбору кандидатур до складу територіальних виборчих комісій, до якого входитимуть п’ятнадцять осіб від місцевих організацій політичних партій, які представлені у Верховній Раді України поточного скликання, а також три особи з числа кандидатур, поданих місцевими організаціями політичних партій, які визначатимуться шляхом жеребкування.
Також депутати підтримали пропозицію депутата від НУНС Руслана Князевича про те, щоб залишити в законі норму, згідно з якою мають право бути обраними особи, які на день голосування досягли 18-річного віку.
В середовищі експертів, однак, наголошують, що змінений закон – на руку правлячим “регіоналам”. Зрештою, таку думку задовго до голосування висловлювали і в БЮТі, оскільки чудово розуміли – дозвіл на участь у виборах “Фронту змін”, “Громадянської позиції” та “Сильної України” суттєво розшарпає електорат прихильників Юлії Тимошенко – як на Заході країни, так і на Сході. Однак позірно нова редакція “місцевого закону” виглядає демократичнішою, задовольняє міжнародні інституції. Тепер Банковій нічого остерігатися невизнання місцевих елекцій світом або ж закидів у нечесності чи фальсифікаціях.
Роман Кошовий,
голова правління ЛОГО Комітет виборців України”:
– Ці зміни набагато покращили ті норми, які були наявні у цьому законі. Але не до кінця. У цьому випадку можна говорити, що певні грубо недемократичні норми усунули. Насамперед це стосувалося формування територіальних виборчих комісій і норми про 365 днів для осередків політичних партій, також дали можливість непарламентським фракціям пропонувати своїх кандидатів до комісій, міським головам – самовисуватися, а не ставати рабами тих чи інших політичних партій. Бо ні для кого не є таємницею, що нині реальна підтримка політичних партій в Україні сягає менше 5%. Тому ми не можемо сьогодні усіх виборців ставити у залежність від національних партій.
Степан Кубів,
голова Львівської обласної організації політичної партії “Фронт змін”:
– Демократія перемогла, і це треба вітати. Треба вітати виборців, які хочуть змінити своє життя на краще. Чи готові ми до виборчого процесу? Від самого початку, коли формували громадську організацію “Фронт змін”, поставили перед собою цілі, які сьогодні коригує не влада, а суспільство, яке може впливати на позитивний розвиток демократичних процесів в Україні. І ці процеси не зупинити. Ці демократичні процеси були закладені на Майдані 2004 року і сьогодні вони є в ментальності українців.
Олег Мацех,
голова ЛОО “Громадянська позиція”:
– Було б нелогічно говорити, що ми не радіємо цим змінам і не вітаємо їх. Прикро, що узагалі було можливе прийняття закону без таких змін. Фактично місяць політикум у державі лихоманило, а особливо це стосувалося нових партій. Права нових політичних сил були порушені й це визнав Президент. Мені цікаво подивитися, хто нестиме відповідальність за прийняття такого закону. Адже Партія регіонів готувала і приймала цей закон про вибори! Сам Президент виступив проти закону саме в тій редакції, у якій він був прийнятий. Тому це питання персональної відповідальності. Ще місяць тому ми не бачили шансів на зміну цього законодавства. Перші сигнали про те, що законодавство таки може бути змінене, надійшли від нашого лідера. Отримавши таку інформацію, ми почали готувати до виборів і переформатовувати наші сили. Сьогодні ми цілком готові до місцевих виборів.