Виборці, які мали проблеми з голосуванням на минулих президентських виборах, очевидно, матимуть їх і 31 жовтня
Цьогорічні вибори до місцевих рад відбуватимуться за старими списками. За словами Олександра Черненка, голови Комітету виборців України, державний реєстр виборців просто не встигнуть оновити. Втратити право голосу найбільше ризикують три категорії осіб: ті, хто змінював прізвище, адресу, а також ті, хто голосуватиме вперше.
– Восени кожного року органи державного реєстру виборців на місцях проводять додаткову планову звірку списків, – розповів “Пошті” Олександр Черненко. – Цього року вирішили її не проводити, оскільки дуже мало часу до виборів. В ідеалі всі помилки, які виявили під час президентських виборів, мали б бути виправленими в електронному реєстрі. Однак на практиці далеко не завжди так є, і все залежить від кожного конкретного органу ведення реєстру.
На перевірку даних про себе у списку на ДВК виборцям цього року відвели лише дев’ять днів. За словами пана Черненка, на практиці цей термін буде ще меншим, адже експерти очікують проблем із формуванням самих дільничних комісій. При цьому всі списки мають бути закриті за три дні до виборів.
У Держреєстрі виборців у Львівській області стверджують, що постійно працюють над оновленням списку. За словами Федора Алєйнікова, начальника відділу адміністрування Державного реєстру виборців ЛОДА, ці зміни пов’язані зі смертю виборців, зміною виборчих адрес тощо. Попри це, в Комітеті виборців України не виключають можливості, що на Львівщині списки будуть далеко не досконалими. Окрім цього, львівські експерти КВУ наголошують, що недосконалість закону про вибори дає можливості зробити 31 жовтня цього року масові фальсифікації
– На цих виборах повернули норму, за якою дільничні виборчі комісії можуть вносити виборців у списки без жодної перевірки, чи не внесена ця особа у списки на іншій дільниці, – розповів у коментарі “Пошті” Роман Кошовий, голова КВУ у Львівській області. – На минулих виборах цієї норми не було, адже це дає можливість зробити масові фальсифікації. Тож дехто може проголосувати двічі, а дехто, через недосконалість списків, – жодного разу.
Експерти радять: ті, хто не хоче позбутись голосу, мають самі завчасно перевірити дані про себе у державному реєстрі. Зараз це зробити набагато простіше, аніж за кілька днів до самих виборів. Щоправда, для цього людині треба приїхати до місцевих відділів реєстру виборців, які розташовані при районних державних адміністраціях.