Вибори з багатьма невідомими

На місцевих виборах 31 жовтня цього року на Львівщині оберуть 17 377 осіб до складу представницьких органів і міських голів, тобто 16 667 депутатів та 710 сільських, селищних, міських голів

На місцевих виборах 31 жовтня цього року на Львівщині оберуть 17 377 осіб до складу представницьких органів і міських голів, тобто 16 667 депутатів та 710 сільських, селищних, міських голів. Про це повідомила керівник апарату Львівської облдержадміністрації Ірина Мішура на засіданні прес-клубу “Львівський вибір – 2010”.

За її словами, процес підготовки до виборів у області вже стартував. Зокрема, відбулись перевірки на предмет забезпечення комісій приміщеннями, засобами зв’язку та технічного забезпечення. Інформацію з кожної з 731 ТВК вже передали до ЦВК. Для кандидатів у депутати Львівська ОДА підготувала “Довідник депутата місцевої ради”. У ньому міститься інформація про кількість виборців у кожній сільській, селищній та міській територіальній громаді, карти районів та довідкові телефони.

Процес підготовки до виборів, звичайно, річ цікава, але для опозиційних політичних сил та громадян значно цікавіше, чи застосує обласна влада під час перегонів адміністративний ресурс. За словами виконавчого директора ЛОГО “КВУ” Оксани Дащаківської, Партія регіонів уже почала застосування адмінресурсу в підготовці до виборів.

“ТВК, які будуть визначати результати виборів, формуватимуть фактично партії, які представлені у ВР. Це Партія регіонів, партія комуністів та інші провладні сили. Але знайти так багато людей, які будуть встановлювати результати виборів, за такий короткий проміжок часу вдасться тільки тим силам, які мають політичний ресурс”, – каже Оксана Дащаківська.

“Найактивнішу підготовку до місцевих виборів почала влада – ресурс державних адміністрацій ставиться, як основне пріоритетне завдання. Фактично державний апарат сьогодні займається не державним управлінням, а готується до виборів. Здавалося б, ми уже пережили адміністративний ресурс, розквіт якого припав на часи кучмізму. Але, очевидно, щось подібне ми будемо спостерігати під час цієї кампанії. Ті політичні сили, які сьогодні здобули владу, намагатимуться її утвердити на місцевому рівні”, – заявив політолог, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка Юрій Шведа.

Водночас Ірина Мошура факт застосування адміністративного ресурсу в ЛОДА заперечила.

Експерти, які були присутні на засіданні прес-клубу, зійшлися на думці, що результати виборів будуть оскаржені в судах. “Результати виборів, швидше за все, будуть встановлюватися в судах. Тому політичні партії мають готувати собі юристів, які належним чином представлятимуть їх у судах”, – наголосила Оксана Дащаківська. Судові процеси, на її думку, зумовлені самим виборчим законодавством.

Ще одним висновком експерта КВУ є теза про те, що після прийняття нового виборчого законодавства місцеве самоврядування обмежує або навіть втрачає свої права. Пов’язано це з тим, що, згідно із законом про місцеві вибори, територіальні виборчі комісії відтепер формуватиме на свій розсуд Центрвиборчком, хоча раніше вони формувалися жеребкуванням.

“Є загрози централізації місцевого самоврядування. Великі партії в Києві намагатимуться керувати місцевим самоврядуванням”, – переконана Оксана Дащаківська.

До теми

Новий закон про місцеві вибори обмежує право на участь політичних партій у виборах. Про це йдеться у меморандумі, підготовленому американськими Міжнародним республіканським інститутом і Національним демократичним інститутом. Експерти розкритикували норму закону, яка дозволяє брати участь у виборах тільки за умови, що партійні осередки зареєстровані за рік до виборів. На їхню думку, це створить очевидні переваги чинним партіям, представленим сьогодні у парламенті. “Обмеження для нових партій і незалежних кандидатів є необґрунтованими у світлі принципів, встановлених українським законодавством, а також міжнародними зобов’язаннями, які Україна на себе взяла”, — наголошується в документі. В обох організаціях зазначають, що ключові зміни до закону про вибори внесли за 100 днів до виборів, хоча за принципами Венеціанської комісії зміни в законодавство про вибори можна вносити протягом року до виборів. Автори документа резюмують, що в країні зросте залежність місцевих еліт від традиційних політичних партій. Головою ради директорів Міжнародного республіканського інституту є сенатор, екс-кандидат у президенти США Джон Маккейн, а головою ради директорів Національного демократичного інституту – колишній держсекретар США Мадлен Олбрайт.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4183 / 1.58MB / SQL:{query_count}