Відносна демократія

За останні 10 років українська демократія стала кращою

За останні 10 років українська демократія стала кращою. Такі висновки зробила Міжнародна організація “Freedom House” у своїй доповіді “Держави в перехідному стані”, присвяченій позитивним і негативним змінам становища, що стосується прав людини і демократії за 2009 рік. У ній йдеться про тривожну тенденцію згортання демократичних реформ і сповзання до авторитаризму, яка проявилася в 14 з 29 досліджуваних країн.

Організація “Freedom House” оцінює країни за сі­мома критеріями (виборчий процес, громадянське суспільство, незалежні ЗМІ, державне демократичне управління, місцеве демократичне управління, незалежність юридичної системи, корупція) та присвоює оцінки від 1 до 7 балів (від кращого до гіршого). Загальний рейтинг є середнім арифметичним семи оцінок.

Що стосується результатів дослідження України, то, порівняно з 2008 роком, стан демократії знизився. Тоді державний рейтинг становив 4,39 бала, цьогоріч ж він спав на 0,14. Для порівняння, з 28 країн Східної Європи і колишнього СРСР, рівень розвитку демократії суттєво знизився також у Росії.

Якщо розглядати описане вище становище детальніше, то державне управління в Україні погіршилося з 4,75 до 5 балів, прозорість виборчого процесу – з 3 до 3,5 бала, незалежність юридичної системи – з 4,75 до 5 балів. Разом з тим залишилися на колишньому рівні громадянське суспільство (2,75), свобода ЗМІ (3,5), місцеве управління (5,25). Також Україну визнано найбільш корумпованою країною світу (5,75).

Загальна картина дещо позитивніша. Якщо підсумувати останні десять років, рівень демократії таки зріс. Найвище він оцінювався в постпомаранчевий період , 2006 року, бо досягнув 4,21 бала. Найгірший результат був зафіксований у 2002 році (4,92). А у січні “Freedom House” четвертий рік поспіль визнала Україну вільною країною за підсумками 2009 року.

Та все ж ми майже вдвічі відстаємо від багатьох сусідніх країн. З 29 країн до групи “стійких демократій” (від 1 до 2,99 бала) належать Словенія, Естонія, Латвія, Чехія, Литва, Польща, Угорщина і Словаччина. Росія і Таджикистан, які набрали по 6,14 бала, виявилися найкращими у групі “стійких авторитарних режимів” (від 6 до 7 балів). Найгірша ситуація з демократією в Узбекистані – за підсумками 2009 року країна набрала майже максимум – 6,93 бала.

За всіма підсумками та порівняннями, українській демократії куди ближче до Росії, ніж хоча б до сусідньої Польщі. Болить також те, що цьогоріч ми зробили півкроку назад до посттоталітаризму, що все повертається та ніяк не лікується. Загалом одужавши, час від часу проявляються колишні синдроми політично залежної держави. Тому і демократія в нас так стрибає. І чомусь залежить від влади. Демократія…Це ж стан суспільства, а не забаганка номенклатури?

Марта Барнич

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8654 / 1.55MB / SQL:{query_count}