Гукнулося у Стокгольмі, повернулося в Україну

Минулого тижня Стокгольмський міжнародний арбітражний суд зобов’язав “Нафтогаз України” повернути “RosUkrEnergo” 12,1 млрд кубометрів газу

Минулого тижня Стокгольмський міжнародний арбітражний суд зобов’язав “Нафтогаз України” повернути “RosUkrEnergo” 12,1 млрд кубометрів газу

Вітчизняні газовики недаремно попере­джають про загрозу небезпечних наслідків у місцях, де проходять газові мережі, як і взагалі – при необережному користуванні цим видом пального. Рішення Стокгольмського арбітражу акурат із  категорії таких. Але тут йдеться вже про енергетичну безпеку держави.

Відлуння минулого

Про запеклу боротьбу екс-прем’єра Юлії Тимо­шенко проти компанії-посередника із постачання газу в Україну “Ros­Ukr­Energo” та одного з голов­них її співвласників – олігарха Дмитра Фірташа, яка почалася ще 2006 року, вітчизняні ЗМІ писали чимало. Хоча, зауважмо, після першої відставки Юлія Володимирівна не мала достатньо важелів впливу, аби остаточно усунути РУЕ із вітчизняного ринку. Проте намірів не полишала, публічно оприлюднюючи їх у статусі народного депутата та лідера фракції.

Але часи змінилися. ЮВТ вдруге очолила Кабмін, світ і Україну охопила фінансова криза, а українсько-російські газові відносини початку 2009-го вибухнули нечуваним протистоянням. Його наслідком стало припинення постачання газу не тільки в Україну, а й його транзит до Європи. Апофеозом і остаточною крапкою конфлікту були взаємообумовлені речі: підписання нових газових угод, вилучення із наших газосховищ понад 11 млрд кубів газу, що належали “RosUkrEnergo” (точніше – Дмитрові Фірташу), та остаточне усунення компанії із вітчизняного ринку. Причому  вийшло так, що цей газ Україна ніби викупила в “Газпрому” за пільговою ціною. Як з’ясувалося, крапка була, далебі, не остаточною.

Минулого тижня австрійська компанія “Cent­ra­Gas Holding AG”, яка є акціонером “Ros­UkrEnergo”, поширила офіційну заяву про рішення Стокгольмського суду, яке підтверджує, що спірний обсяг палива “Нафтогаз” вилучив із порушенням умов конт­ракту з “RosUkrEnergo”про зберігання газу. Ба більше, НАК зобов’язали повернути РУЕ 11 млрд куб. м газу із підземних газових сховищ України на тих же умовах, як і до вилучення. А на додаток Стокгольмський арбітражний суд ухвалив, що “RosUkrEnergo” має отримати від "Нафтогазу" ще й додатковий обсяг газу в розмірі 1,1 млрд куб. м як  неустойку за порушення умов контракту.

Це рішення стало наступним після раніше ухваленого вердикту цього ж суду від 30 березня 2010 року про відшкодування “RosUkrEnergo” близько 200 млн дол. за різні порушення "Нафтогазом" умов контрактів із постачання, транзиту і зберігання газу. Він також набув чинності, і тому вказана вище сума має бути тепер виплачена “RosUkrEnergo” як частина цього нового рішення.

Співвласник “RosUkr­Energo” Дмитро Фірташ давно наголошував, що оптимальним рішенням Стокгольмського суду для компанії стане варіант, який зобов’яже Україну повернути вартість 11 млрд куб. м газу.

Кримінал і взаємні звинувачення

Зважаючи на поперед­ню реакцію посадових осіб, рішення арбітражу стало дещо несподіваним. Міністр палива та енергетики Юрій Бойко заявив, що Україна вивчить можливість подачі апеляції, зазначивши при цьому, що у будь-якому разі “не буде бездумної віддачі ресурсів за рахунок наших споживачів і національних інтересів. Тому що віддати 11 млрд куб. м газу із балансу "Нафтогазу України" – це неможливо”. Бойко також наголосив на потребі втручання правоохоронних органів для оцінки схеми, яка спровокувала неприємну для країни ситуацію.

Відтак і Президент заявив про доконечність розслідування, перш ніж виконувати рішення Стокгольмського суду. Віктор Янукович нагадав, що СБУ порушила кримінальну справу за фактом завдання збитків державі у зв'язку з рішенням арбітражу, висловив надію, що слідство дасть відповіді на всі запитання.

Згодом, після допиту в СБУ, у першого заступника голови НАК "Нафтогаз України" Ігоря Діденка взяли підписку про невиїзд, таким чином визначившись із головним фігурантом справи. Нагадаємо, Діденко обіймав посаду першого заступника глави НАК за часів Тимошенко, виконував обов’язки голови "Нафтогазу", бо Олег Дубина перебував на лікарняному.

Генпрокуратура, своєю чергою, порушила кримінальну справу проти службових осіб Держкомрезерву та держпідприємства "Ресурспостач" за ч.2 ст. 364 КК України. Справу скерували в СБУ.

Пристрасті навколо га­зу вирують і у ВР. Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив: “Не забуваймо про те, що цей інцидент між “Ros­Ukr­Energo” і особисто Тимо­шенко був ініційований ще при їх правлінні. Тобто, “RosUkrEnergo” в результаті особистого конфлікту, який був розв'язаний Ти­мо­шенко, подав відповідний позов до Стокгольмського суду", – заявив він. На його думку, або Тимошенко – непрофесіонал, або варто з’ясувати посередника після того, як уряд Тимошенко усунув “RosUkrEnergo”.

Фракція БЮТ, своєю чергою, вимагає створення ТСК із розслідування ситуації. Зокрема, Андрій Сенченко лякає, що наслідком рішення арбітражу може стати втрата Україною газових сховищ та незаконна приватизація облгазів та облтеплокомуненерго.
Словом, пристрасті вирують. Ми, звісно, не маємо наміру оцінювати те, що вже відбулося. Та нас, звичайних споживачів, куди більше цікавить інше.

Ціна на газ таки зросте?

На цьому тлі пересічна громада не звернула уваги на інше повідомлення. НАК "Нафтогаз України" просить Мінпаливенерго сприяти у прийнятті Національною комісією регулювання електроенергетики (НКРЕ) рішення про підвищення граничних цін на газ для промислових підприємств та бюджетних організацій на 13,3%, або 266,08 грн, – до 2258 грн за тис. куб. м. Держхолдинг пропонує ще одне збільшення, встановивши для цих категорій з 1 жовтня граничні ціни на рівні 2400 грн за тис. куб. м. Таким чином, до кінця 2010 року ціна газу для промпідприємств та бюджетних організацій може зрости на 20,5%. При цьому "Нафтогаз" пропонує встановити такі ціни, зокрема, і для підприємств-виробників азотних добрив, вартість газу для яких зараз становить 1633,30 грн за тис. куб. м.

Обґрунтовуючи коригування цін, компанія зазначає, що при встановленні чинної ціни НКРЕ не врахувала зміни ціни закупівлі імпортного газу (у І кварталі – 304,33 дол. за тис. куб. м, у ІІ кварталі – 232,85 дол. за тис. куб. м), а також необхідного відшкодування витрат компанії, пов’язаних із закупівлею і реалізацією природного газу споживачам. При цьому, за оцінками НАК, через невідповідність ціни реалізації природного газу цим категоріям споживачів, її збитки в І кварталі становили близько 6 млрд грн.

Та справа в тому, що наступними будемо ми з вами. Тим паче, на збільшенні ціни на газ для населення щонайменше на 75% наполягає МВФ. А оскільки Президент вже заявив, що питання із кредитом Фонду владнають до кінця червня, очевидно, ми таки не оминемо здорожчання. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4351 / 1.61MB / SQL:{query_count}