Двері до парламенту, що ледь не вдарили главу держави, вінок-“нападник”
і, врешті, блискавка, що влучила у шпиль Верховної Ради саме тоді, коли
обранці розглядали законопроект Президента про засади внутрішньої та
зовнішньої політики, в якому Україна офіційно відмовляється від вступу в
НАТО. Схоже, владу переслідують, якщо не якісь зловісні знаки, то
суцільні конфузи
Цього четверга Віктор Янукович у надзвичайно урочистій атмосфері у столичному палаці “Україна” виголосив послання до українського народу. Ця подія відзначилася безпрецедентною і незвичною підготовкою.
Ще напередодні Окружний адміністративний суд Києва заборонив акції опозиції 3 червня біля палацу “Україна”.
– Суд мотивував своє рішення “інтересами національної безпеки” та послався на те, “що організатори акції звернулися із заявкою про проведення напередодні, 2 червня, що унеможливило належну організацію проведення цих акцій”, – йдеться у повідомленні ВО “Свобода”. Де не можна опозиції, там можна владі, – так вирішили прихильники Партії регіонів та з партійною символікою прийшли “поддєржать” свого лідера.
Таким чином суд зробив “подарунок” Президентові, але зате зіпсував свято опозиції, яка, вочевидь, мала намір помітингувати під стінами “України”. Свободівці мітингувати не прийшли.
Замість них прийшла нечисленна група активістів партії В’ячеслава Кириленка “За Україну”. Щоправда, цілком виявити свою майстерність мітингувальники так і не змогли – цьому завадили численні загони міліції та спецпідрозділу “Беркут” , які охороняли підступи до палацу “Україна” та спокій глави держави. Чому влада так боїться проявів інакодумства свого ж народу, про який так ревно хоче дбати? Демократією це назвати важко. Радше початком авторитаризму. Пригадуються слова міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова про те, що опозиції варто виділити місце для мітингів десь поза межами столиці. Загалом же те, як міліція “опікувалася” опозицією, дуже нагадує те, як подібні акції відбуваються у Росії. Чи варто робити з цих фактів висновок, що Віктор Янукович бажає побудувати в Україні так звану путінську модель управління державою? Очевидно, так.
Далі ще цікавіше. Організатори свята глави держави вирішили очистити прилеглі до місця проведення урочистостей вулиці від рекламного сміття.
Відповідні письмові доручення з проханням зачистити від комерційної реклами території, прилеглі до палацу “Україна”, отримали керівники столичних рекламних агенцій. Про це йдеться в документі з вихідним номером і за підписом директора КП “Київреклама”.
До цього переліку варто додати ще одну невеличку надзвичайну подію. Коли вранці Верховна Рада України розглядала законопроект про засади внутрішньої і зовнішньої політики у будівлю парламенту… влучила блискавка. З вулиці було видно, як блискавка влучила у шпиль, встановлений на куполі Верховної Ради. У цей час у сесійній залі зникло світло, світилася тільки центральна люстра під куполом. Розряд блискавки спричинив збій у системі освітлення та телефонній підстанції парламенту, що призвело до часткового зникнення світла, виходу з ладу на кілька секунд системи “Рада” та телефонної мережі. Опозиція відразу ж записала цю подію на свою користь. Мовляв, навіть вищі сили протестують проти ухвалення даного законопроекту.
Нагадаємо, що мова йде саме про законопроект Віктора Януковича, який регламентує засади внутрішньої та зовнішньої політики України і офіційно перекреслює курс нашої держави на членство у Північноатлантичному альянсі.
Однак примхи природи не завадили депутатам коаліції прийняти законопроект у першому читанні і з полегшенням вирушити на урочистості з нагоди 100 днів глави держави.
Що ж до самого виступу гаранта, то він був переповнений мажорними нотами і солодкими обіцянками хорошого життя, яке чекає на українців уже зовсім скоро. Виступ Віктора Януковича складений за стандартними схемами виступів усіх українських політиків – попередня влада була поганою і зруйнувала країну, а при нас усі заживуть дуже добре. До обіцянок нам не звикати.
Цікаво також, що Віктор Янукович цього року не виступатиме зі зверненням до українських парламентарів з трибуни Верховної Ради України. Про це заявила заступник глави адміністрації Президента Ганна Герман. Замість виступу в АП, надрукують книжечку зі зверненням і роздадуть її парламентарям. За словами Ганни Герман, “у нас саме так буде зроблено, заощадження часу і сил” . Ймовірно, що таке “заощадження” зроблене через опозицію, яка знову може вдатися до кидання димових шашок та яєць у Раді.
Свято перших ста днів Віктор Янукович розтягнув на два дні. У п’ятницю Президент зустрівся із журналістами і запевнив їх, що ніхто на ЗМІ не тисне, а ті факти, про які кажуть медійники, будуть ретельно розслідувані.
Варто сказати, що частина журналістів прийшла на зустріч із главою держави, одягнена у футболки “Стоп цензурі”.
У своєму вступному слові Янукович також заявив, що його влада буде “будувати сам дім, у якому будуть вікна, а вікна – це свобода слова та інформації”.
– Тому я бажаю, щоб ці вікна завжди були чистими і прозорими. Щоб ми бачили через ці вікна весь світ і нас також бачив весь світ, – сказав він.
Однак події, які розгорнулися на вулиці під Українським домом, де відбувалася зустріч Президента із пресою, свідчили про зовсім інше. Як і попереднього дня, “Беркут” знову не дав опозиції навіть наблизитися до будинку, в якому перебував глава держави.
Підсумовуючи сто днів президентства Віктора Януковича, можна погоджуватися або не погоджуватися з його прихильниками чи опозиціонерами. Але незаперечною є оцінка діяльності гаранта міжнародних інституцій. Міжнародна організація Freedom House опублікувала звіт про політичну свободу і громадянські права у світі за 2009 рік. Україна з 2006 року закріпила статус вільної країни, проте, за словами експерта організації, може його втратити. Експерт Freedom House Арч Паддінгтон зазначив, що нинішні події з численними скаргами на утиски свободи слова і свободи зборів з приходом нової влади ще не були відображені в звіті. Але якщо ці тенденції триватимуть, Україна може втратити статус вільної країни в класифікації організації.
– Ми стурбовані розвитком подій в Україні. Україна належить до категорії вільних країн, але вільних країн, які мають деякі проблеми. Тому, якщо станеться навіть незначне погіршення, Україна потрапить до категорії частково вільних країн, – попередив експерт.
До негативних аспектів української демократії експерти Freedom House віднесли ріст рівня корупції в країні, утиск журналістів на місцевому рівні і ґендерну дискримінацію.
Правозахисники вважають, що на роботу мас-медіа негативно вплинули президентські вибори, що відбулися цього року. “У вересні 2009 року Печерський районний суд Києва заборонив будь-яке неправдиве висвітлення діяльності прем'єр-міністра Юлії Тимошенко”, – сказано в звіті.
Попри те, в документі Україна названа “найбільшою демократією, що динамічно розвивається в регіоні, де цінуються фундаментальні права і свободи людини”.
Аналітики Freedom House зазначають, що 2009 року підтримати статус вільної держави Україні допомогли затримання головного підозрюваного в організації вбивства журналіста Георгія Ґонґадзе Олексія Пукача і зняття заборон на трансляцію російських телеканалів.
Підсумовуючи перші сто днів Віктора Януковича, варто виокремити кілька фактів: діяльність опозиції зазнала суттєвих утисків, а це може означати згортання демократії. Засоби масової інформації заявляють про цензуру, а заявлений минулою владою курс на інтеграцію в НАТО повністю перекреслений. І це у той час, коли навіть Білорусь іде на зближення із Північноатлантичним альянсом, відкриваючи у себе Центр інформації та документації НАТО, а білоруські делегації вже гостюють у штаб-квартирі Альянсу у Брюсселі. Неоднозначно був сприйнятий і крок України стосовно продовження терміну базування Чорноморського флоту Росії у Криму до 2042 року. Загалом же українці в очікуванні підвищення рівня життя і достатку своїх сімей. Сто днів, звісно, не показник для таких оцінок. Поки зроблено низку важливих і суперечливих політичних кроків і заяв про економічні реформи. Дивіденди від усіх цих кроків варто очікувати щонайменше наступного року, але аж ніяк не вже.
Ігор Балинський,
політичний експерт:
– Аналізуючи четвергове послання Януковича до українського народу, в якому він намагався окреслити план реформ на найближчі роки, говорити про те, що це буде ефективно реалізовано, не доводиться. Ми можемо зробити нині проміжні підсумки. Ці підсумки назагал є такими, що українське суспільство їх характеризує як позитивні. По-перше, Янукович позиціонує себе Президентом, який пропонує суспільству жорсткий, інколи адміністративно-ручний метод керування країною, який є затребуваним у суспільстві. По-друге, українське суспільство має радянський тип мислення. І ті речі, які Віктор Янукович називає ефективними чи добросусідськими відносинами з Україною, матимуть позитивний контекст в українців. Більшість населення не матиме особливих претензій до якості українсько-російських угод, і відповідно Віктор Янукович набере політичних балів, на які розраховує. Третій плюс, який матиме підтримку суспільства, це те, що Віктор Янукович удосконалив систему управління Україною, яка була за часів Леоніда Кучми. Останній намагався балансувати між різними групами впливу і цим збалансовував загальну ситуацію в державі. Янукович підпорядкував собі всі економічні і політичні групи впливу і не збирається між ними лавірувати, а буде ставити їм завдання і вимагатиме їх виконання. Щодо негативу, то наголошу на принципових моментах для стратегії розвитку України. Передусім це поведінка Януковича в гуманітарній сфері. З обранням Януковича змінюється вектор гуманітарного розвитку України. Усі заяви Януковича під час виборчої кампанії про те, що він намагається об’єднати Україну і не розколювати її дражливими питаннями, сьогодні не відповідають дійсності. Він не планує і, напевно, не має можливості стати Президентом усієї України. Після Віктора Ющенка ми отримати ще одного регіонального Президента. Другий аспект, який є одним із найбільших мінусів Януковича, це фрагментарність його мислення. Він не мислить комплексно. Він мислить тактично, а не стратегічно. Свідченням цього є харківські угоди, коли, отримавши преференції щодо ціни на газ на найближчі кілька років, Янукович не здатний розрахувати довгострокові перспективи і ризики, які отримає Україна від продовження базування Чорноморського флоту. Янукович сьогодні не бачить жодної загрози у тісному кооперуванні української та російської економік, не вважаючи, що поглинання російською економікою ефективних українських підприємств може бути загрозою для держави. І ще один негатив, це те, що ні Янукович, ні Азаров не мають цілісного уявлення про те, якою має бути політика нової влади у соціальній сфері, зокрема, у дражливому і спекулятивному питанні нової влади боротьби з бідністю.
Володимир Цибулько,
політолог:
– Сталася своєрідна гармонізація у самій владній вертикалі. Хоча ця вертикаль і має дещо виродкуваті форми від радянської адміністративної системи, але все ж такої відвертої війни між гілками влади немає. Це видається найбільшим успіхом нової владної команди. Але успіх доволі сумнівний, бо спроба повернути зрозумілу команді Януковича радянську адміністративну модель не означає стабілізації самої політичної системи. Тут є або свідома помилка, або певний самообман з боку влади, бо реальної стабілізації не відбулося. Що ж відбулося реально? Реально поглибився міжрегіональний розкол країни і зафіксувався ціннісний розкол. З перемогою Януковича Україна стала країною двох народів – радянського і українського. На жаль, український народ і його цінності в цій системі є меншістю. На шляху їхньої пострадянської стабілізації виникає багато супровідних моментів, які цю стабілізацію формують і стають такими родовими плямами цієї системи. Це спроба розгорнути патерналістську державну модель, схожу на радянську. Хоча економіка не дозволяє гратися в такий патерналізм і, найімовірніше, економіка цього не витримає. Відповідно, згортання всіх традиційних міжнародних програм, відхід у тінь російської зовнішньої політики не гарантують великого економічного прориву Януковича. Оцінюючи його прес-конференцію і його жорстку позицію щодо Абхазії та Осетії, стає зрозуміло, що російський вектор і російська програма в розумінні Януковича сьогодні вичерпана. Якою буде європейська програма Януковича, поки важко сказати. Згортання свободи слова, демократичних норм можуть викликати своєрідну міжнародну блокаду. Спочатку це буде підвищена критика української влади, а потім і згортання контактів з нею.