Юлія Тимошенко вирішила не визнавати перемогу Віктора Януковича на виборах Президента.
Лідер опозиції закликає чинного прем'єра піти у відставку
Чинний прем'єр незвично довго не з'являється на публіці. Скасовано кілька її прес-конференцій, а також позавчорашнє засідання уряду. Дехто із експертів каже, що Юлія Тимошенко була психологічно не готовою до поразки, а тому їй потрібен час для вироблення нової стратегії. Поза тим, ситуація зі сприйняттям виборів
7 лютого не сприяє планам кандидата від БЮТ вирвати перемогу.
Юлія Тимошенко вирішила не визнавати перемогу Віктора Януковича на виборах Президента.
Лідер опозиції закликає чинного прем'єра піти у відставку
Чинний прем'єр незвично довго не з'являється на публіці. Скасовано кілька її прес-конференцій, а також позавчорашнє засідання уряду. Дехто із експертів каже, що Юлія Тимошенко була психологічно не готовою до поразки, а тому їй потрібен час для вироблення нової стратегії. Поза тим, ситуація зі сприйняттям виборів
7 лютого не сприяє планам кандидата від БЮТ вирвати перемогу.
Розрив у понад три відсотки за результатами другого туру виборів глави держави по-різному трактують в Україні та за кордоном. Президент Європарламенту Єжи Бузєк, відкриваючи вівторкову сесію ЄП, назвав електоральну кампанію великим успіхом України. Насамперед пан Бузєк мав на увазі враження своїх колег, "вони повідомляють, що, незважаючи на певну кількість скарг та порушень під час голосування, загалом виборчий процес відповідав демократичним процедурам та методам. Це великий успіх для всієї України".
Ба більше, Єжи Бузєк від імені Європарламенту побажав новому Президентові України, обраному демократичним та мирним шляхом, розпочати роботу на благо своєї країни. "Я хотів би закликати всі політичні сили України подолати розбіжності та швидко перейти до співпраці у питаннях соціально-економічних реформ, реформи судової системи та конституційної реформи, а також останнє за списком, але не останнє за значенням - продовжувати виконання Європейського порядку денного", - сказав президент Європарламенту.
Єдине - пан Бузєк не уточнив, кому саме. А це важливо, оскільки, як повідомляють ЗМІ, Юлія Тимошенко ще у понеділок увечері на засіданні своєї парламентської фракції заявила про небажання визнавати перемогу Віктора Януковича. Чинний прем'єр сказала: "Я ніколи не визнаю легітимність перемоги Януковича з такими виборами". У принципі таку позицію Юлія Тимошенко озвучила публічно в ефірі одного із телеканалів, правда, її риторика була ще жорсткішою: "Для мене Янукович - це не лідер, не кандидат у Президенти, не політик. Це ставленик української олігархії, маріонетка, через яку вони хочуть далі забрати у держави всі стратегічні об'єкти".
Юристи БЮТ тепер готуватимуться до судового оскарження результатів виборів, аби у перспективі бути готовими навіть до проведення третього туру голосування. Про це у вівторок повідомила заступник голови фракції БЮТ Олена Шустік.
Спочатку оскаржуватимуть результати голосування на дільницях, відтак вимагатимуть перерахунку в округах і, "якщо буде позитивний результат в судах, ставитимуть під сумнів загальний результат виборів", - сказала вона.
Крім того, пані Шустік вважає, що слід проаналізувати голосування удома. За її словами, 5,6% виборців зробили це без належних довідок, голосували, за її словами, "живі та ненароджені" у Донецькій, Дніпропетровській та інших східних областях.
Однак, каже Олена Шустік, зараз вона не береться стверджувати, що після невизнання виборів у деяких округах обов'язково йтиме мова про третій тур.
"Третій тур взагалі-то законом не передбачений, але він був і не передбачений в 2004 році", - сказала вона.
Учора Андрій Кожем'якін, голова фракції БЮТ у парламенті заявив, що його політична сила очікує на офіційне оголошення результатів виборів, щоб почати процедуру їх оскарження.
За його словами, зараз депутати збирають інформацію про фальсифікації. "У нас все за законом, ми вчора все зібрали - всі скарги, акти, протоколи, окремі думки. Все зібрано і спрямовано туди, куди потрібно", - заявив народний депутат. Учора ж відомий адвокат з фракції БЮТ Сергій Власенко, заявив, що його політична сила вимагатиме масового перерахунку голосів у Донецькій і Луганській областях та Автономній республіці Крим.
Однак частина соратників чинного прем'єра, зокрема віце-спікер парламенту Микола Томенко, радять Юлії Тимошенко таки визнати перемогу Януковича і перейти в опозицію.
Не забарилися із відповіддю опоненти. Керівник виборчого штабу Віктора Януковича Микола Азаров вважає, що, обравши стратегію невизнання результатів виборів, Юлія Тимошенко "ставить на своїй кар'єрі жирну крапку".
- Місії ради НАТО, ЄС, ПАРЄ визнали вибори демократичними, чесними і закликали Тимошенко вести себе гідно, визнати поразку, як це повинно бути в демократичній країні, і піти у відставку, - заявив він з трибуни Верховної Ради. - До нашого величезного здивування, вона втратила здоровий глузд, втратила голову і закликає весь народ боротися. За що? За високі ціни, безробіття? Вона бореться з усім світом і зі своїм народом. Вона не визнає авторитетної думки міжнародних спостерігачів. Це нонсенс! - додав Микола Азаров.
Він закликав також народних депутатів від БЮТ замислитися над цим, оскільки і на їхній кар'єрі "хочуть поставити крапку".
- З ваших потуг нічого не вийде. Ми сміємося з вас! Не робіть із себе посміховисько на весь світ! - додав керівник виборчого штабу Віктора Януковича.
Не робить трагедії із перспективи судової тяганини і народний депутат від ПР Нестор Шуфрич. Він вважає, що така лінія поведінки "відповідає характеру нашого опонента... Нічого надзвичайного тут немає. Законом про вибори Президента передбачена процедура оскарження підбиття підсумків і оголошення результатів (виборів) Центрвиборчкомом. Наші опоненти можуть цим своїм законним правом скористатися... Єдине, на що вони можуть спромогтися, - це затримати процедуру інавгурації на два-три тижні".
Тим часом учора Віктор Янукович публічно порадив Юлії Тимошенко подати у відставку і оголосити про ліквідацію урядової коаліції.
Суб'єктивний погляд:
Степан Курпіль, народний депутат від фракції БЮТ:
- Коли ми зібралися на обговорення підсумків голосування у другому турі, то керівники південно-східних штабів в один голос заявляли про порушення на дільницях. Звичайно, якщо є факти порушень, то це потрібно розглядати в судах. Тому дії нашої фракції та Тимошенко є цілком обґрунтовані. У неї є не тільки таке право, а й обов'язок захистити кожен голос свого виборця. Тому ми заявили, що якщо, припустімо, суд визнає, що ці порушення, фальсифікації не мали системного характеру і вони суттєво не вплинули на результати волевиявлення українського народу, то ми готові визнати результати виборів, готові йти в опозицію, ми готові до того, що переможець буде формувати свою коаліцію та свій уряд. Будь ласка - це вже можна робити, однак не захистити кожен голос у суді - це було б неправильно. З точки зору демократії, з точки зору захисту інтересів наших виборців не бачу тут нічого поганого.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від фракції Партії регіонів
- Якщо розглядати оскарження результатів виборів у межах всієї України, то це маловірогідний сценарій. Треба, щоб судами було визнано, що на величезній кількості дільниць були порушення, що можуть суттєво вплинути на результат. При цьому кожне із порушень ще потрібно довести. Вже визначена реакція міжнародної спільноти: всі експерти, як в Україні, так і з-за кордону говорять про те, що вибори минули вільно та демократично. На мою думку, подібні дії більше псуватимуть її репутацію як демократичного політика, аніж допоможуть якось зберегти обличчя. Що стосується дій Партії регіонів у цьому контексті, то ми абсолютно спокійно дивимося на всі оці судові процедури. У нас є аргументи на користь того, що всі ці закиди, які приписують нам опоненти з БЮТу, більше могли б бути приписані самій Тимошенко. Однак ми цього не робимо: дивимося не в минуле, а в майбутнє. Загалом вважаю, що це прикрий факт. Люди, які називають себе демократами, насправді виявляються дріб'язковими в питаннях честі.