До виборів - готові! Так 12 січня відрапортували журналістам відповідальні за проведення народного волевиявлення на Львівщині особи. І гроші є, і канцелярських товарів вдосталь, і комісії повністю укомплектовані. На практиці, щоправда, виглядає не все так весело, хоча й не вельми трагічно. Попри політичний хаос, за оцінками спостерігачів, більшість ОВК у Львівській області були сформовані з людей з багаторічним досвідом організації передвиборного процесу. Значно складніша ситуація склалася із кадровим наповненням ДВК, де чимало членів комісій відмовлялися від своїх обов'язків, в результаті чого комісії подекуди виявлялися недієздатними через відсутність кворуму. Та у переддень виборів усі ОВК повідомили про повну укомплектованість усіх дільниць. До прикладу, у 120 виборчому окрузі за допустимої максимальної кількості 36 членів, сьогодні у дільничних комісіях є по 2025 членів. "Ми довший час не могли зібрати кворум комісії, бо з 25 членів приходило не більше як 10, - розповів "Пошті" пан Олег, член однієї з ДВК у 117 ТВО. - І комісія не могла приймати жодних рішень. Врешті ОВК відрахувала "прогульників", проте доукомплектувати комісію нема ким. Тепер нас залишилося 15 осіб на 2,5 тисячі виборців".
Ще одна виборча проблема - приміщення та холод. "У деяких селах Львівщини спостерігачі зафіксували відсутність нормальних приміщень для роботи виборчих дільничних комісій, - розповів Андрій Дутчак, керівник проекту моніторингу виборів у Львівській області громадянської мережі "ОПОРА". - Бачили дільницю, розташовану у спортзалі школи, де підлога дірява. Є дільниці організовані у сільських клубах, які ніколи не опалювалися, там вибиті вікна. Людям висидіти на таких дільницях по 24 години дуже проблематично. Ми промоніторили 64 дільниці в області, і така ситуація у близько 20% обстежених дільниць". Така ситуація, наприклад, була у селі Тестинів Кам'янкаБузького району (104 ДВК у 122 ТВО), де не було не лише тепла і телефонного зв'язку, а навіть нормального освітлення. Щоправда, проблеми частково вдалося вирішити. "Нам дали обігрівачі на день виборів, вже під'єднали телефон і навіть купили жарівки", - сказала "Пошті" Любов Засадко, заступник голови комісії. У "бойовій готовності" перебувають і правоохоронці. З 11 січня взято під цілодобову охорону 7 територіальних виборчих комісій, на які в цей день з ЦВК були доставлені виборчі бюлетені. За попередніми розрахунками, для охорони бюлетенів на виборчих дільницях будуть задіяні дві тисячі працівників міліції Львівщини.
Та найцікавішим залишається питання щодо реєстру виборців, вади якого можуть стати причинами масових фальсифікацій. "Якість інформації державного реєстру на день виборів безпосередньо залежатиме від якості інформації, наданої органами державної влади, та активності самих виборців щодо перевірки особистих даних та внесення уточнень", - обтічно заявив начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців ЛОДА Федір Алєйніков. За його словами, щодо кожної середньої виборчої дільниці, де кількість виборців становить близько 1,5 тисячі, було по 20 - 25 правок. Та, до прикладу, на ДВК №10 у 125 ТВО, за словами секретаря комісії Олександри Боднарчук, до минулого тижня виправили 80 помилок. Цікаво, що пан Алєйніков також зауважив високу активність виборців, тоді як спостерігачі від "ОПОРИ", навпаки, наголошують на байдужості мешканців Львівщини до передвиборного процесу.
Щоправда, напередодні виборів активність електорату й справді можна зауважити, надто ж тих, які намагаються продати свій голос. Українці, у тому числі й львів'яни, розміщують в Інтернеті оголошення про готовність продати свій голос на виборах, дехто навіть обіцяє "голоси гуртом". За один голос громадяни просять від 300 до 2000 гривень. Експерти пояснюють таке явище абсолютною зневірою українських виборців у політиках. І хоча, згідно з опитуванням центру "Демократичні ініціативи", 72,7 % українців не готові продати свій голос за гроші, голова Комітету виборців України Олександр Черненко називає технологію підкупу виборців небезпечною і прогнозує її використання у другому турі виборів. На думку пана Черненка, у першому турі штаби економлять кошти, "хочуть подивитися, чим закінчиться перший тур, а в другому буде вже чисто прагматика - скільки відсотків нам не вистачає". "Але вже збирають дані про тих, хто хоче й може продати голос, вже збирають паспорти, і підготовча робота, на жаль, ведеться. І ведеться кількома штабами. Та все одно це не більше як 2 - 3% виборців", - сказав він.
СБУ вже задокументувала факт підкупу виборців у Києві. 24річний чоловік пропонував двом особам, які засвідчили спробу підкупу, по 150 гривень за голосування за певного кандидата. За інформацією пресцентру СБУ, для контролю за готовністю осіб проголосувати він планував відбирати ксерокопії паспортів та контактні номери телефонів. Розраховуватися за підтримку вказаного кандидата чоловік планував після першого туру виборів. Наразі матеріали передані в прокуратуру Києва. Також 11 січня голова СБУ Валентин Наливайченко заявив про спроби підкупу членів дільничних виборчих комісій у Донецькій і Луганській областях. Йшлося про те, щоб вони допомогли визнати недійсними результати голосування на окремих виборчих дільницях. У селі Патріотичному Новоазовського району Донецької області голова дільничної виборчої комісії №62 намагався примусити секретаріат виборчкому розповсюджувати агітаційні матеріали на підтримку одного з кандидатів у Президенти.
Довідка
На Львівщині для виборів Президента України-2010 організовано 2 тис. 142 виборчі дільниці. Участь у цих виборах мають право взяти близько 1 мільйона 951 тисячі жителів Львівщини. Це приблизно на 10 тисяч виборців менше, аніж на виборах у 2006 році.