Ще кілька днів тому "Пошта" писала про нав'язливі чутки, які циркулюють столичними владними коридорами і стосуються перспектив запровадження в Україні надзвичайного стану. Тоді це насправді сприймалося на рівні чуток, політтехнологічних заготовок. Представники фактично усіх партійних фракцій Верховної Ради доволі скептично оцінювали такий варіант розвитку подій, натякаючи на складність механізму запровадження НС.
Але і політики, і пересічні громадяни, видається, були оптимістами. Тим паче, що шок перших днів епідемії досі не з'ясованої недуги змусив навіть Президента заговорити про потребу підтримки уряду (!) в його спробах протистояти "чумі".
Однак уже в середу Віктор Ющенко змінив тон своїх "примирливих" заяв. Використавши формат звернення до нації, Президент звинуватив уряд, очолюваний його опоненткою на майбутніх виборах, у... поширенні епідемії із західних областей (де прихильники Тимошенко становлять левову частку електорату) на Лівобережжя, точніше - у Київ. Ба більше, Віктор Ющенко, на відміну від своїх традиційних промов, говорив жорстко і коротко.
- Треба міняти систему. Треба міняти всю систему організації державної влади в Україні... Але зараз, у цю хвилину, часу для вмовлянь і чекання немає... Головним центром прийняття рішень має стати Рада національної безпеки і оборони (курсив наш - "Пошта")... Невиконання її рішень буде супроводжуватися негайним поданням до правоохоронних органів... Нагадую це усім відповідальним особам і привертаю увагу до всіх моїх доручень, зроблених у Львові чотири дні тому. Через три дні спливає строк виконання цих доручень. Своїм рішенням вводжу посади міністра охорони здоров'я і головного державного санітарного лікаря України до складу Ради національної безпеки і оборони. Я свідомий своєї відповідальності, - сказав Президент.
Три дні, за нашими підрахунками, спливуть у суботу. Поза тим, після виступу в середу глава держави, як повідомляють у Секретаріаті Президента, доручив керівникам збройних формувань посилити координацію із Міністерством охорони здоров'я та головним державним санітарним лікарем. Таке доручення, пише, зокрема, RUpor, Ющенко висловив за підсумками наради з першим заступником міністра оборони Валерієм Іващенком, командувачем внутрішніми військами МВС України Олександром Кіхтенком, керівниками Державної прикордонної служби Миколою Литвином, адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Миколою Мальком. Ці посадовці обговорювали шляхи виконання рішення РНБОУ про гарантування національної безпеки в умовах спалаху епідемії в Україні. Але військові, мабуть, виконуватимуть специфічні функції забезпечення режиму надзвичайного стану.
Про перспективи запровадження НС доволі дипломатично висловився і спікер Володимир Литвин. "Якщо ця біда (епідемія грипу - "Пошта") набуває масштабів, які потребують запровадження надзвичайного стану, то треба ухвалювати відповідні рішення, - заявив він в ефірі "5 каналу". - Усе залежатиме від того, як просуватимуться події далі. Якщо буде тривати процес з'ясування стосунків, то, я думаю, що ефективних заходів уживатимуть мало, бо вони мають не сутнісне призначення, а для того, щоб сподобатися".
Довідка |
Генераллейтенант СБУ Олександр Скіпальський: ексзаступник особливого відділу КГБ СРСР; ексзаступник начальника управління військової контррозвідки МО України; ексголова Спілки офіцерів України; ексначальник ГРУ МО України; народний депутат України ІІ скликання; ексзаступник голови СБУ та міністра із надзвичайних ситуацій; колишній радник голови СБУ Ігоря Смішка, чинний почесний голова правління "Об'єднання ветеранів розвідки України". Генералполковник Геннадій Курдаков: представник Національного комітету з питань боротьби із корупцією, за даними "Пошти", був заступником командира групи радянських військ у Чехословаччині (штаб у Міловіце). Юрій Збітнєв відомий українському виборцю як один із фундаторів СДПУ, відтак лідер партії "Нова сила", яка, за офіційними даними ЦВК на виборах до Верховної Ради України у березні 2006 року, набрала 0,04% голосів. Ідеологією "Нової сили", повідомляє офіційний сайт партії, є солідаризм. Найпромовистіше позицію пана Збітнєва пояснює сентенція в одному із численних інтерв'ю: "Назагал в країні відбулася криза парламентаризму як такого і криза демократії. Такій демократії час покласти край". |
Учасники демаршу вважають за потрібне передати владу військовим і зафіксувати жорстку вертикаль влади. Якщо ж Віктор Ющенко не прислухається до цих порад, силовики погрожують створити паралельні структури управління державою.
Вимоги, як на нашу думку, на грані фолу, тобто межують із законом. Фактично йдеться про легалізацію ідеї військового перевороту з наслідками, які можуть спричинити громадянський конфлікт. Реагувати на такі сентенції - справа правоохоронців.
Нагадаємо, кількома днями раніше з пропозицією запровадження надзвичайного стану у зв'язку з епідемією грипу до Віктора Ющенка зверталися народний депутат від фракції НУНС Лілія Григорович та ексголова Секретаріату Президента, лідер Єдиного центру Віктор Балога.
Суб'єктивний погляд |
Анатолій Гриценко, - У нашій політичній ситуації з тими персонажами, які ухвалюють рішення, говорити про те, буде чи не буде запроваджено надзвичайний стан, це, радше, гадати на кавовій гущі. Жодної доцільності у режимі надзвичайного стану ані в Україні, ані в окремих регіонах немає. І Президент, і уряд мають усі конституційні і законодавчі повноваження, аби вирішити питання епідемії спокійно, діяти рішуче і зупинити епідемію грипу та паніку. Ті, хто говорить про надзвичайний стан, мабуть, говорять одне, а мають на увазі зовсім інше. І таким чином планують або залишитися довше у кріслі, або зірвати вибори. Я не бачу для цього жодних змістовних умов. Немає такої доцільності.
Олександр Скіпальський, - Ми дали оцінку владі з посиланням на провідних політиків та на двох керівників держави - голову Служби безпеки Валентина Наливайченка та Президента Віктора Ющенка. Я і раніше стверджував, що відбувається руйнація державного механізму, але сьогодні це вже досягло піку. Тому ми вважаємо, що треба ввести надзвичайний стан, відтермінувати вибори, бо як вони можуть повноцінно відбутися в умовах, коли країна перебуває в карантині і блокаді, а у суспільства - такий настрій? Ми пропонуємо Президентові замінити голову Ради національної безпеки, а також членів ради, які абсолютно не реагують на все те, що відбувається у суспільстві. У Президента ще є шанс, бо якщо втягнеться в цей вибір і стане учасником, то він їх не виграє, а Україна опиниться перед величезною загрозою. Тому патріотичні сили повинні об'єднуватися, діяти за Конституцією і легімітизувати владу для громади. Ми готові допомогти цьому суспільству, і наше завдання - навести в країні порядок. Ми маємо готові списки кандидатур, але називати їх не будемо. |