Вибори без правил?

Сьогодні розпочинається висування кандидатів на посаду Президента України. Проте досі не відомо, за яким законом відбудеться кампанія

Сьогодні розпочинається висування кандидатів на посаду Президента України. Проте досі не відомо, за яким законом відбудеться кампанія

Згідно з календарним планом виборів Президента, ухваленим Центральною виборчою комісією, 20 жовтня розпочинається офіційне висування претендентів на посаду глави держави партіями та блоками політичних партій. Однак нова редакція закону, за яким мали б відбуватися цьогорічні перегони, є предметом дискусій не тільки серед політичних кіл, а й у правничих інституціях.

Нагадаємо, що Верховна Рада України 21 серпня 2009 року подолала президентське вето і таким чином ухвалила нову редакцію Закону "Про вибори Президента України". 14 вересня чинний глава держави звернувся до Конституційного Суду з поданням про відповідність Конституції (конституційність) окремих положень цього документа.

Найавторитетніший орган у царині конституційного права, думку якого шанують в Європі, - Венеційська комісія - вже висловив низку зауважень.

Серед них - недоліки реєстрації спостерігачів, виборців, процедури висунення та реєстрації кандидатів; використання ЗМІ; положень, які стосуються громадського спостереження за виборами; принципів формування виборчих комісій, а також способів оскарження дій як у ході виборчої кампанії, так і підсумків голосування. На думку фахівців, ігнорування їхніми порадами суттєво погіршить якість українського виборчого закону, позаяк деякі його положення суперечать усталеним у демократичних країнах нормам. Більше того, "венеціанці" вважають, що нова редакція закону про вибори відкидає країну назад.

Своєю чергою, голова Верховної Ради України Володимир Литвин вважає, що інших висновків Венеційської комісії і не слід було очікувати. "Для мене не були великим відкриттям оцінки і висновки Венеційської комісії щодо закону про вибори Президента України... Це (зміни до закону - "Пошта") рейдерська схема захоплення підприємств, накинута на вибори Президента". На думку Литвина, ставки у виборчій боротьбі надзвичайно високі, і закон "написано під двох кандидатів у Президенти, у сукупності із суцільним зомбуванням людей про неперспективність інших кандидатів".

Через місяць вивчення президентського подання Конституційний Суд України, ймовірно, сформулював свої висновки. Принаймні у ЗМІ, зокрема у тижневику "Дзеркало тижня", з'явилися повідомлення про те, що КС має намір скасувати щонайменше п'ять положень нової редакції виборчого закону.

Зокрема, суд визнав такою, що не відповідає Основному Закону, норму, згідно з якою правом участі у виборах за межами країни наділені тільки громадяни, які перебувають на консульському обліку в дипломатичних представництвах України. Поза тим, навіть у Центральній виборчій комісії сумніваються, що участь у виборах зможе взяти кожен десятий український заробітчанин. "Лише 1/10 частина виборчих бюлетенів, що будуть виготовлені для голосування за кордоном, будуть фактично використані", - заявив член ЦВК Михайло Охендовський. За офіційними даними, на консульському обліку перебуває 391 тис. громадян України, що живуть за кордоном. За словами Охендовського, за кордоном зазвичай голосує максимум 4050 тисяч осіб.

Конституційний Суд України також має намір скасувати заборону на участь у роботі виборчих комісій громадян, які не проживають в межах конкретного виборчого округу, а також відмову від розгляду ЦВК і судами скарг у день голосування.

Крім того, КС готовий визнати неконституційною передачу даних виборчого реєстру політичним партіям, що мають фракції у Верховній Раді. Однак "Дзеркало тижня" пише, що політичні структури вже встигли отримати інформацію з реєстру.
Є проблема і в Центральній виборчій комісії. Там щойно сподіваються, що Верховна Рада розгляне питання про відставку члена ЦВК Анатолія Писаренка. Член ЦВК Михайло Охендовський повідомив, що ще у березні пану Писаренку виповнилося 65 років, а, за українським законодавством, чиновник, що досяг цього віку, має піти у відставку із займаної посади.

"Певні політичні сили будуть намагатися використовувати цей аргумент для майбутнього оскарження усього виборчого процесу і, відповідно, результатів майбутніх виборів, посилаючись на те, що вони були проведені Центральною виборчою комісією, що діяла в незаконному складі", - сказав Михайло Охендовський.

Поза тим, напередодні старту офіційного висунення кандидатів Михайло Охендовський прогнозує, що їх буде не менше трьох десятків.

- За нашими даними, вже майже тридцять осіб заявили про те, що вони планують висувати свої кандидатури на вибори Президента України. Буде їх більше чи менше - судити складно. Дочекаймося подання документів для реєстрації до Центральної виборчої комісії. 13 листопада закінчиться термін, відведений законом для реєстрації кандидатів. Ось тоді і можна буде назвати максимальну кількість кандидатів на майбутніх виборах, - заявив Михайло Охендовський в інтерв'ю інтернет­виданню "Форум".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4537 / 1.58MB / SQL:{query_count}