Загострився конфлікт між Секретаріатом Президента та Кабінетом Міністрів - глава держави заблокував низку урядових ініціатив
Президент відмовився підписати закон про зобов'язання Національного банку перерахувати 9,8 млрд гривень до державного бюджету на підготовку до проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року.
"Не можу підписати Закон від 21 серпня 2009 року № 1608- VІ "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет на 2009 рік" і деяких інших законів України", - йдеться у листі Ющенка до Ради.
Президент пропонує парламенту, відповідно до Конституції, повторно розглянути цей закон з його пропозиціями. Віктор Ющенко нагадав, що після того, як Рада подолала його вето на цей закон, він ветував його повторно, а парламент другий раз вето не долав.
Президент зазначив, що у разі публікації цього закону, всупереч установленій Конституцією процедурі, він буде вимушений оскаржити його в Конституційному Суді.
Нагадаємо, 6 жовтня Рада доручила спікерові Володимиру Литвину підписати і оприлюднити цей закон, якщо Президент не зробить цього упродовж трьох днів.
Президент повторно скористався правом вето до закону, яким Рада зобов'язала НБУ перерахувати 9,8 млрд гривень у держбюджет2009 на підготовку до проведення ЧЄ2012.
Ще одним своїм указом Президент призупинив дозвіл Кабінету Міністрів Національній акціонерній компанії "Украгролізинг" залучити кредит Експортноімпортного банку Кореї в розмірі не більше як 100 млн доларів для закупівлі обладнання для молочної галузі. Про це йдеться в указі глави держави № 815/2009 від 9 жовтня. Нагадаємо, що ідея закупівлі молоковозів, які б обслуговували селянські кооперативи, була однією з провідних обіцянок прем'єрміністра Юлії Тимошенко під час Всеукраїнської наради з головами селищних і сільських рад у Києві на початку вересня. Вочевидь, цій ідеї напередодні виборів не судилося бути втіленою у життя.
Під сокиру Президента потрапила також постанова Кабміну, якою "Укрмедпостачу" дозволялося залучити 85 млн євро і 500 млн євро кредитних коштів у UniCredit Bank Austria під держгарантії.
Гроші передбачалися на фінансування проекту із забезпечення лікувальнопрофілактичних закладів устаткуванням, транспортом, виробами медичного призначення, 500 млн євро - для забезпечення транспортом медичного призначення лікувальнопрофілактичних установ.
Свої дії Президент аргументував, тим, що згідно з Законом від 26 грудня 2008 року "Про державний бюджет України на 2009 рік" встановлено, що 2009 року державні гарантії надаються Кабміном в обсязі не більше як 37 млрд гривень.
А станом на 5 вересня уряд надав держгарантії на 35,5 млрд гривень.
Така ж доля спіткала ще одну постанову Кабміну про залучення у компанії "Medic Trust" 800 млн євро під державні гарантії. Таким чином гарант "перекриває" уряду доступ до фінансів як у середині держави, так і зовні. Окрім того, варто згадати проголосований у першому читанні законопроект про підвищення соціальних стандартів, який став ще одним "подарунком" для уряду і який Юлія Тимошенко вже назвала "атомною бомбою" для країни.
Без сумніву, ключову роль у цій історії відіграли вибори, які з кожним днем наближаються і на які кожен із кандидатів працює - хтось переконливими гаслами з білбордів, а хтось указами. І те, й інше робиться для виборців. От тільки виборцям від того не легше.