Без стратегій, але з популізмом

Закон про вибори Президента критикує не лише Комітет виборців України, але й Європа, зокрема, насторожено ставляться до його положень в ОБСЄ та Венеціанській комісії. "Цей закон є найбільшою загрозою майбутнім виборам. Ще одна небезпека - реєстр виборців", - зазначив "Пошті" Олександр Черненко, голова правління КВУ. За його словами, порівняно з 2004 роком, на заході та центрі держави буде більша конкурентність між кандидатами у Президенти, а на сході та частково на півдні - більша монолітність.

Закон про вибори Президента критикує не лише Комітет виборців України, але й Європа, зокрема, насторожено ставляться до його положень в ОБСЄ та Венеціанській комісії. "Цей закон є найбільшою загрозою майбутнім виборам. Ще одна небезпека - реєстр виборців", - зазначив "Пошті" Олександр Черненко, голова правління КВУ. За його словами, порівняно з 2004 роком, на заході та центрі держави буде більша конкурентність між кандидатами у Президенти, а на сході та частково на півдні - більша монолітність.

- Які особливості президентської виборчої кампанії2010?

- Закон про вибори змінюють напередодні виборів. Також кампанія розпочалася до її офіційного старту. Зараз бачимо повноцінну агітацію, працюють штаби.

Спільне також жорстке протистояння між головними кандидатами, що дає прогноз на не надто толерантну та демократичну і дуже брудну кампанію. Маємо різку та не зовсім публічну зміну закону, адже не було його обговорення.

- Кому на руку цей закон?

- Основним авторам - БЮТ та Партії регіонів. Він допоможе їм принаймні на етапі першого туру, бо поставить у гірше становище конкурентів. Але у другому конкурентами, очевидно, будуть самі Янукович і Тимошенко. А там уже сподіваються, хто перший і кого кине. І кожен думає, що він, а не його. Або тут дійсно є якась домовленість про розподіл влади за підсумками другого туру, або ж зараз зачистимо конкурентів, а у другому турі побачимо, хто виявиться спритнішим.

- Які найбільші небезпеки виборчої кампанії2010?

- Закон про вибори - це найбільш реальна та зрозуміла загроза. Ще одна небезпека - реєстр виборців. Процес уточнення первинного реєстру показав: його якість вкрай низька, він нічим не кращий за ті списки, які у нас були. Подекуди навіть гірший.

- Зрештою, скільки цей безлад триватиме?!

- Причин багато. ЦВК через різні тендерні корупційні суди та скандали почав формувати реєстр із значним запізненням. Процес довго затягувався, хто в кого купуватиме програмне забезпечення і кому які відкати давати. Згодом вирішили самі робити програмне забезпечення і стаханівськими темпами кинулися наповнювати реєстр. За час, що залишився, якісно зробити його нереально. Окрім цього, за основу взяли списки виборців 2006 р., але без уточнень. Також маємо українську халатність та безвідповідальне ставлення органів реєстру до цього процесу. Тут є спільна відповідальність ЦВК, органів реєстру на місцях та органів влади. На ці вибори якісних списків не буде. Реєстр однаково поганий у всіх регіонах, б'є по виборцю різних кандидатів.

- Скільки виборців через поганий реєстр можуть не проголосувати?

- 35% виборців із тих, що прийдуть на дільниці. Через низьку якість реєстру політики починають виправдовувати можливі фальсифікації на майбутніх виборах. Мовляв, реєстр поганий, треба дозволити комісіям знову вносити в нього виборців у день голосування. Досвід попередніх виборів, зокрема 2004го, свідчить: користуючись цією нормою, десятки а то й більше псевдовиборців на одній дільниці вносили у списки й вони голосували. Це було одним із найбільш дієвих механізмів фальсифікації у 2004 році.

- Чи буде застосований під час цих виборів адмінресурс?

- Адмінресурс, як засвідчили останні парламентські вибори, не є дієвим як засіб тиску. Радше мова йде про мобілізацію виборців. Це стосувалося й виборів у Тернополі до облради. Зараз немає монополії кандидатів на адмінресурс, як це було у 2004 р. Тоді місцеві адміністрації, правоохоронці, директори підприємств, ректори вишів працювали на одного кандидата. Хоча й у Ющенка є вертикаль адміністрації, але вона дуже розбалансована. Всі дивляться, а що ж буде після виборів, і не дуже активно слухають. Мери міст є представниками різних партій. Ректори та директори теж орієнтуються на різних кандидатів. Тепер такої державної машини, як ламання виборця через коліно, не буде. Буде або певне м'яке сприяння різним кандидатам, або у випадку з правоохоронцями десь будуть закривати очі на можливі порушення.

- Окрім фальсифікації, ще одна популярна технологія, яку застосували під час попередніх виборів, - підкуп виборців. Це побачимо зараз?

- Грошовий підкуп виборців був. На місцевих виборах це проявило себе як ефективна технологія. Тотально в усій Україні цього не буде. Вибиратимуть певні точкові регіони, можливо, з низьким рівнем життя. Так працюватимуть у депресивних регіонах, як­от селах. Досвід попередніх виборів свідчить, що це діє.

- Чим буде важливою Львівщина під час цих виборів?

- На Львівщині буде конкурентна боротьба між кількома кандидатами. Буде більше контролю, але й більше бруду, обопільних звинувачень, звинувачень у зраді. На Львівщині велику прихильність здобудуть праві сили. З іншого боку, Янукович матиме на Західній Україні дещо кращий результат, аніж 2004 року. Вплине й розчарування виборців. Симпатії виборців Львівщини ще коливатимуться. Від 5 до 10% голосів виборців за час кампанії ще можуть перетікати від одного до іншого кандидата.

- Що Вас особисто дратує у цій виборчій кампанії?

- Це, можливо, вперше у житті, коли не хочу виборів, бо бачу, якими вони будуть. Якщо у 2004 р. з обох боків електорату були вибори абсолютного добра і зла, але за цим ховались певні ідеології та стратегії розвитку країни, то зараз не бачимо боротьби стратегій, ідеологій, але бачимо боротьбу білбордів, образів, картинок, популізму та технологій. Це дратує мене як громадянина, зокрема, і українських виборців загалом.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7741 / 1.6MB / SQL:{query_count}