Швидка конституційна допомога

Алессіо Пекораріо, член Венеційської комісії, про претензії до президентського проекту нової Конституції України, потребу референдуму і життя після виборів

Алессіо Пекораріо, член Венеційської комісії, про претензії до президентського проекту нової Конституції України, потребу референдуму і життя після виборів

Саме так напівжартома означають свою діяльність члени комісії "За демократію через право", більш знаної як Венеційська комісія. Оскільки вона є інституцією Ради Європи, то Україна як член Ради перебуває під юрисдикцією комісії. Проте її вплив на наше законодавство має лише дорадчий характер.

Венеційську комісію створили відразу після падіння Берлінського муру, в 1990 році. Структура відіграла ключову роль у процесі ухвалення нових конституцій у східноєвропейських країнах.

Створена як інструмент конституційної допомоги в умовах демократичних змін, комісія поступово стала міжнародно визнаним форумом обміну ідеями у правовій площині. Вона відіграє унікальну й важливу роль у врегулюванні і попередженні конфліктів через напрацювання норм і рекомендацій у конституційному просторі.

Основною функцією комісії є сприяння гармонізації основних законів європейських держав через аналіз конституційного права і наближення національних конституцій до європейської конституційної традиції. Са­ме тому в процесі своєї конституційної реформи Україна постійно звертається до цієї комісії.

Під час міжнародної конференції "Якість виборів як основа зміцнення демократії" "Пошта" запросила до розмови Алессіо Пекораріо, члена Венеційської комісії, спеціаліста з порівняльного права.

- Незважаючи на те, що з боку Венеційської комісії вже лунали деякі зауваги щодо проекту нової Конституції, запропонованої Президентом України Віктором Ющенко, різні політичні сили в Україні, інтерпретують їх порізному. Чи можете конкретно назвати сильні і слабкі сторони цього проекту?

- Щоб дати офіційну оцінку, ми мусимо почекати, поки будуть внесені всі поправки і доки свої зауваження висловить Конституційний Суд. Будь­які наші попередні зауваження можуть вплинути на цей внутрішній процес.

Поза тим, хочу звернути увагу на два важливих моменти у цьому проекті: це помітна недосконалість принципу формування списків виборців і сама виборча система у цілому.

- Чи доцільним є, на Ва­шу думку, проводити референдум для створення проекту нової Конституції?

- Я думаю, що це питання Україна повинна вирішити сама.

- Чи існують сьогодні якісь загрози демократичному устрою України?

- Україна, яка почала свою дорогу до демократії лише кілька років тому, досягла великого результату, демократичні процеси є прогресивними. Ми часто наводимо вашу країну як приклад країни, яка розвивається. Звичайно, у вас були конституційні кризи, але не про це ми говоритимемо.

Оскільки наша комісія завжди тісно займалася українським законодавством, то ми і далі це робитимемо. Правда, для того, щоб Венеційська комісія надала свої офіційні коментарі та оцінки того чи іншого законопроекту, ми чекаємо офіційного звернення. Комісія ніколи не пропонує висновки сама, а лише через запит відповідної країни через Парламентську Асамблею.

Ваша країна завжди може апелювати до Венеційської комісії про підтримку в зміцненні конституційного порядку та розвитку демократії. Зі свого боку, Венеційська комісія буде дотримуватися власних інструкцій і допомагати країні у розробці ефективнішого виборчого законодавства. Бо і після виборів буде життя. І конституційний порядок треба поліпшувати і після виборчих процесів.

Насправді ми дуже зацікавлені у тому, щоб обговорити з вами ваші проблеми, обмінятися думками щодо різних аспектів вашої виборчої системи.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4771 / 1.57MB / SQL:{query_count}