Апетит влади

Олександра Кужель, голова Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, про МАФи, “гарячу” урядову лінію та смертну кару за корупцію

Олександра Кужель, голова Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, про МАФи, “гарячу” урядову лінію та смертну кару за корупцію  

Високопосадовці, експерти та науковці визнають: Україна під час світової економічної кризи виживає завдяки малому та середньому бізнесу. Однак, якщо зараз не вирішити питання про кредитування підприємців, їх бізнес зупиниться. Причина - брак обігових коштів. Для підприємців важливо й інше. Голова Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Олександра Кужель вважає, що підприємці мають бути обізнані: якщо бізнес освічений, то у майбутньому - це гарна влада. Свої слова аргументує тим, що саме необізнаний підприємець голосує емоціями, а не розумом. Мовляв, тому кожного мера, якого він так обирає, згодом знімає вилами.

Постанови як інструментарій

- Торік в інтерв'ю "Пошті" Ви зазначали, що "під час кризи у жодному разі не можна один одного їсти" (себто, влада - підприємців). Отож, їдять чи ні?

- Їдять. І влада має гарний апетит. Так, 70% скарг від підприємців - на органи місцевого самоврядування, себто місцеву владу. Це мене дуже дивує. Адже місцева влада у демократичних державах об'єднує людей, які мають за честь служити громаді. Підприємці скаржаться, що їх розривають мер, депутати міських чи сільських рад, забирають у них бізнес чи приміщення. Коли ми боролись за посилення незалежності місцевого самоврядування, то прагнули отримати справжнє демократичне представництво інтересів кожного мешканця. Центральна влада не має права втручатися, як керівник Державного комітету, я можу лише надавати рекомендації мерам, звертатись до них із проханням. Особливо це питання болюче у Києві. До Львова також багато запитань.

- ...Яких саме? І на що, зокрема, скаржаться львівські підприємці?

- На непрозорість роботи єдиного дозвільного центру. На жаль, є скарги, що після отримання погодження та дозволу через єдиний дозвільний центр мер старається, щоб підприємці таки зайшли до нього. Але у Львові дуже активна голова представництва Держкомпідприємництва, яка відстоює права та інтереси місцевих підприємців.

- Які кроки під час кризи зробив Держкомітет, аби підприємцям було легше працювати?

- Такого навантаження, як за останні півроку, комітет не мав упродовж десяти років його роботи: прийняли понад 60 дуже важливих постанов, дві з яких стосуються ринків. Ми надали інструментарій, що має впровадити місцева влада: провести інвентаризацію ринків, показати схему розміщення місць, щоб виключити будьякі зловживання. Також влада має перевірити собівартість робочих місць і обмежити невмотивоване зростання оренди, забезпечити укладання договорів з усіма, хто стоїть на ринках. Якщо громаді вигідно, що поряд продають свіже молоко, - зробити там тимчасовий ринок. Якщо є стихійний ринок, - припинити його роботу і надати підприємцям інші можливості для торгівлі.

26 серпня уряд прийняв постанову, внесену нашим комітетом та розроблену спільно з Мінрегіонбудом і Радою підприємців при Кабміні, "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності". Насамперед постанова щодо МАФів (малих архітектурних форм) дуже важлива для Львова. Важчої постанови у своєму житті не бачила... Разом із Оксаною Продан, головою Ради підприємців при Кабміні, писали її десь 50 разів. Чому важка? Земельні ділянки для розміщення МАФів виділялись тільки після аукціону, порядок проведення якого відсутній. Така правова колізія, яка існувала, призвела до того, що більшість МАФів розміщено в містах без будьяких документів. Підприємці опинилися у законодавчій пастці - жити не можна, і вбити не можна. Користуючись правовою невизначеністю, влада у Києві просто знущалася над підприємцями. Не краща ситуація й у Львові. Намагаючись знайти вихід із глухого кута, в якому опинились підприємці - власники МАФів та місцеві ради, Держкомпідприємництва спільно з юристами, будівельниками, землевпорядниками та громадськими об'єднаннями працював над розробкою документа.

- Що найголовніше у постанові про МАФи?

- Процедура прозора, проста і зрозуміла. Постанова тимчасово, до прийняття закону, врегульовує питання оформлення документів як для МАФів, що вже розміщені, так і для нових тимчасових споруд. Радам рекомендовано укладати схеми розміщення МАФів на території міста, проводити громадське обговорення і погодження цих схем із відповідними державними органами. Підприємцям пропонуватимуть уже готові місця, що не лише значно скоротить і спростить процедуру, а й ліквідує підґрунтя для виникнення корупції. Разом із тим, документом передбачено спрощену процедуру оформлення для МАФів, договори оренди землі під якими закінчились. Із власниками таких МАФів за рішенням місцевих рад буде укладено договір сервітуту. Повного пакета документів будуть потребувати нові тимчасові споруди, але передбачені чітка процедура з визначеними термінами, заборона безпідставної відмови, принцип мовчазної згоди при отриманні документів. Ця постанова уряду дає інструментарій, задає алгоритм вирішення проблеми. Якщо влада порядна, вона повинна скористатись наданими рекомендаціями та допомогти людям, якщо ні - не можу її змусити. Тут мені потрібна допомога кожного підприємця, щоб вони не давали спокійно жити місцевій владі. Там, де місцеві обранцідепутати та мери не допомагатимуть підприємцям, нехай представники Держкомпідприємництва очолюють рух проти такої влади. Іншого виходу немає. Де є бажання мера до діалогу, майже всі проблеми можна швидко вирішити. Через деякий час спільно з підприємцями та регіональними представництвами комітету підіб'ємо підсумки, проаналізуємо роботу місцевих рад та керівників міст, з'ясуємо, які мери сприяють підприємцям, а які заважають працювати. Відтак буду виходити на Асоціацію мерів.

- ...Себто, складете так званий "чорний список" мерів?

- Так. Із цим списком звернуся до регламентного комітету Асоціації мерів, аби порушників привели до тями та нагадали, що їх службовий обов'язок полягає у служінні громаді.

Горизонталь...

- Люди бізнесу часто кажуть: нехай влада не допомагає, лише б не заважала.

- Під час першої моєї каденції існувала 100відсоткова вертикаль влади і було набагато легше працювати, аніж зараз. У 90х роках час диктував необхідність пошуку тих допоміжних кроків, які б допомогли колишнім учителям та інженерам, що не знали бухгалтерії та основ ведення бізнесу. Тоді і з'явився спрощений податок, як порятунок. Зараз вертикаль влади розбалансована. Співчуваю Юлії Тимошенко, в яких умовах вона працює. Кабмін ухвалює гарні рішення, але їх блокують унизу. В Україні немає вертикалі влади, але є владна горизонталь, бо на місцевому рівні міцно переплетені мер, прокурор, суддя, міліціонер, податківець. Така собі сімейна мафія, яка є на кожному обласному, міському та районному рівнях. За відсутності вертикалі губернатор - нуль, проміжна ланка, яка десь там доходить до Президента.

Відстояти себе!

- А що Вам не подобається зі сторони бізнесу?

- Насамперед, що він за ці роки не вчився, не використовував можливостей, і це болить. Ще у 2000 р. казала, що найголовніша програма для розвитку бізнесу в Україні - питання просвіти населення, щоб люди розуміли, що живуть у нових ринкових умовах. Не можна підприємцю не знати обліку! Не може підприємець прийти й сказати, що він жебрак. Підприємець не може бути жебраком! Якщо справа не вдалася - має покинути бізнес, піти на біржу праці і бути найманою особою. В Україні сплутали поняття "підприємець" і "самозайнята особа". Мін­праці має вклонятися кожній самозайнятій особі, яка не стоїть у центрі зайнятості, а сама себе забезпечує, працює. Підприємець має починати день із бізнесових новин, перегляду Інтернету щодо змін до законодавства, знати комп'ютер. Рука на пульсі має бути щодня! Бізнес - це робота на власний ризик. Це має бути драйв, а не очікування чогось.

До мене прийшов підприємець із Краматорська, який хотів, аби комітет змусив, щоб у школах йому дали можливість фотографувати дітей, бо у нього фотобізнес. Замість того, щоб працювати майстерно, краще за інших і тим забезпечувати собі замовлення, хоче як у радянські часи - добровільнопримусово. Ментальність у нього не змінилася зі совкових часів, тому і вважає, що держава має йому допомогти здобувати замовлення, бо він узяв кредити. Звісно, це підтримати не можу, бо це - створення неконкурентних умов!

Вважаю: якщо бізнес обізнаний, то у майбутньому - це гарна влада. Необізнаний підприємець голосує емоціями, а не розумом. Тому кожного мера, якого він обирає, потім знімає вилами. На місцях у відповідь від підприємців чую, що мера вони не обирали. Якщо ж у день виборів не йдете і не обираєте, то до кого апелюєте?! Мер і депутатський корпус, яких обираєте на п'ять років, - це ваше бізнесове середовище. Підприємці самі мають ходити під'їздами, до сусідів та друзів і наголошувати: щоби цієї зарази більше не було, бо вона вимагала у мене хабарі, відбирала бізнес! Загалом підприємцям треба об'єднуватися і відстоювати себе. Немає такого питання, яке б не можна було відстояти. Підприємці самі мають бути активні і конкретно, а не анонімно називати тих, хто їм заважає працювати.

- Знову будуть вибори мера. Що порадите львівським підприємцям, аби потім знову не ходили і не нарікали?

- Обирати відповідальну владу і контролювати її. Але не лише обирати, але й відповідати! Приходити голосувати, зустрічатися з ними, запитувати, як відстоюватимуть підприємців. Пропонувати підписувати меморандуми, що робитиме те й те, а якщо ні, - то має написати заяву. Це влада для нас, а не навпаки! Якщо виникли проблеми з податковою, то працює експертно­апеляційна рада (у ній 50% посадовці, 50% - підприємці). Якщо у Львові виникла скарга щодо неправомірних дій податкової, то колись не можна було достукатись. А тепер не треба бігти до Кужель. Варто лише подати скаргу до цієї ради, в яку входять і Кужель, і Продан, і найкращі аудитори. І цю скаргу публічно розглянуть.

Дзвінок
до Тимошенко

- Знаю, що наступного тижня працюватиме гаряча лінія за участі глави уряду, присвячена проблемам підприємництва. Розкажіть детальніше про це.

- У вівторок, 8 вересня, з 11.00 впродовж двох годин на гарячу лінію (її номер - 88005073090) за участі Юлії Тимошенко та членів уряду підприємці зможуть донести до урядовців свої проблеми, запропонувати міністрам свої шляхи подолання наслідків світової економічної кризи та отримати конкретну невідкладну допомогу у вирішенні найгостріших питань малого та середнього бізнесу. Це наша ініціатива до Дня підприємця. Прошу, щоб львів'яни телефонували і говорили про порушення з боку МВС, Держспоживстандарту, СЕС. До речі, СЕС в Україні у рік проводить мільйон перевірок! Навіщо?! Перевірки мають бути спрямовані на запобігання, а не на покарання бізнесу.

Загроза державі

- Що Вас нині найбільше шокує у стосунках влади і бізнесу?

- Рівень корупції! Такої страшної, повальної корупції ще не бачила! Такого не було до 2005 р. Боялися! Був страх. Нині майже неможливо у законному порядку відстояти свої права. Суди корумповані на 99,9%. Я б навіть смертну кару ввела, щоб усі зупинилися! Немає страху ані Божого, ані людського. Бачу загрозу державі від рівня корупції..

- ...Кажуть, що риба гниє з голови. Хіба це не питання і до Президента?

- Я Вам на 100% це підтверджую. Прем'єри змінюються. Працюю вже у сьомому уряді, але такої безкарності не бачила!

- Чого чекати найближчим часом підприємцям?

- Підприємці мають зрозуміти важливість своєї громадської активності. Якщо малий та середній бізнес знову скаже, що він не обирав і не несе відповідальності за владу, тоді й претензії нехай адресує собі. Але хочу сказати корупціонерам: не дочекаєтесь, що бізнес впаде на коліна!

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5180 / 1.68MB / SQL:{query_count}