Їх війна за ресурси

Олег Соскін, директор Інституту трансформації  суспільства, про причини  протиріч між  Ющенком  та Тимошенко, корито та діагноз стану економіки

Олег Соскін,  директор Інституту трансформації  суспільства, про причини  протиріч між  Ющенком  та Тимошенко, корито та діагноз стану економіки

 

Марічка Ільїна
soskin.jpg

У світі завжди була, є і буде боротьба за ресурси та джерела прибутків. Особливо актуально це зараз і для України. Тим паче напередодні президентських виборів. Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, в інтерв'ю "Пошті" акцентує на "апетитах" політиків, називає п'ятірку найсильніших політичних лідерів та висловлює власну думку про те, чи можливі дострокові президентські вибори.

- Українці мало не щодня є свідками, як державу "роздирають" внутрішні конфлікти та протистояння. Власне зараз фаза активних протистоянь. Які їх реальні  причини?

- Зійшлися інтереси двох фінансово-корпоративних груп - Ющенко-Балога та Тимошенко. На жаль, в Україні почав розвиватися так званий трайбо­лізм (з англ. - плем'я). Це коли формуються ватажки, навколо них - васали, а васал мого васала мій васал. Вони тяжіють до центрів, це такий родово-феодальний спосіб життя. На жаль, він посилюється. Скажімо, єв­ро­атлантизм базується на цін­ностях, а трайболізм - на тому, що ти мені служиш, я - твій господар, я відповідаю за тебе, але ти віддаєш за мене своє життя та все інше. Зараз ці групи, які об'єдналися в коаліції проти Ахметова-Януковича, увійшли в антагоністичне протиріччя між собою. Головне протиріччя - доступність до джерел прибутків. Це газ, приватизація, доступ до природних ресурсів, експорту-імпорту, землі. Тут вони не можуть поді­лити між собою сектори.

- На вашу думку, на якому етапі боротьба за ці ресурси?

- На завершальному. Адже той, хто буде президентом, той апріорі має найбільші можливості до того, аби взяти під себе всі ці ресурси. Той, хто стане президентом, контролюватиме гроші. А це питання ринку зем­лі, транзиту газу, муніципальної реформи, Євро-2012. Власне боротьба за фінансові потоки, ресурси та владні повноваження.

Про п'ятірку найсильніших політичних лідерів в Україні: "Це ті, які нині мають вплив та гроші. Це Ющенко, Тимошенко, Ахметов, Балога та Кучма"

І тут ані Ющенко, ані Тимошенко не можуть поступитися один одному. Адже одна група хоче, аби Ющенко був лідером, і це зберігає їм котрольні висоти, інша - аби Тимошенко. Тут вони ніяк не домов­ляться, бо посада президента одна. Група Ющенка вже готова до інтеграції у євроатлантичну систему. Ющенко вже створив потоки, а Тимошенко - ще ні. Її система відокремлена від євроатлантичної моделі, вона тільки хоче наїстися, хоче дійти до столу. Ющенко ж хоче залишитися біля столу.

- Держава для політиків наче корито. А яке ж місце пересічного українця?

- Їжа в цьому кориті. Вони нас їдять, перетворюють у бидло...Потрібно сформувати нормальне праве крило. Ющенко та Тимошенко зруйнували праве крило. Вони себе позиціонують як праві, не будучи правими.

- Хто ж тоді вони?

- Тимошенко - націонал-есерка, у неї принцип: "Нехай живе перманентна революція". Ющенко - ліберал-опуртуніст із національним ухилом. 

- Ви вже згадували про приватизацію. Нині є різне бачення приватизації ...

- Потрібно навчитися, аби державна власність функціонувала як корпоративна і приносила прибуток. На посади по­трібні непродажні менеджери. Вважаю, що Одеський припортовий завод не можна приватизувати, натомість обов'язково потрібно приватизувати "Укртелеком".

-    Після Помаранчевої революції Україна як ніколи від­чула хаос у кадровому питанні, адже відбувалися пар­тійні призначення, а не за фаховими якостями. До чого докотиться держава, якщо й надалі будуть такі призначення?

- Формально призначення є за політичною квотою, по суті ж - ставлять віддану особу, яка робитиме те, що їй накажуть, а не фахових керівників. Ця особа навіть політичних поглядів не має.

У нас вже утворилися трайболістські, племінні клуби, які націлені на отримання монопольного прибутку. Цьо­горіч буде дефіцит платіжного балансу. Це означає, що сукупна пропозиція буде значно меншою за сукупний попит.

- Яким є діагноз сьогоднішньої української економіки?

- Вона перебуває у стагнації. Лише завдяки Нацбанку вдалося зупинити колапс. Ми взагалі були на межі дефолту. Тимошенко повинна була зробити сіквестр бюджету держави. Сьогодні найбільший паразит та споживач - державна машина. Це брехня, що уряд витрачає гроші на соціальні програми. Якщо взяти видаткову частину бюджету, то гроші витрачають на утримання апарату -  силового, фіскального, контрольного. Якщо Тимошенко не збіль­шуватиме видаткову частину бюджету, якщо вона зробить сіквестр, зріже апетити усіх бюрократичних служб, то ін­фляції не буде.

- Ще у січні громадян годували солодкими обіцянками про повернення заощаджень.  Але львів'яни, які подали заяви ще у березні, досі не отримали свою тисячу гривень...

- Тимошенко виявилася  популістом і сказала неправду. Ці гроші потрібно було заробити. Звісно, потрібно виставляти фінансові претензії Росії. Вони ж вкрали ці гроші...

- Але чомусь українська влада цього не робить...

- Бо хребти зламані! Вони не вміють, як поляки, як прибалтійці, обстоювати свої національні інтереси! Потрібно мати власну позицію, але тоді не треба красти. Бо тоді на тебе є досьє, і тобі кажуть: там у тебе маєтки, яхти, тут рахунки, там ти відмив гроші - а ти хочеш у чомусь з нами сперечатися...

- Говорять, що начебто екс-керівник адміністрації Президента Л. Кучми Віктор Медведчук допомагає леді Ю. Як гадаєте, це так?

- Він їй радить, але це вже нічого не дає... Це відчувається, що радив...

- В Україні щороку стає все більше мільйонерів, а пере­січні українці зубожіють. Ціни підвищуються, за ними не встигає підняття пенсій та зарплат. Яка ж нині модель в Україні ?

- Розвиваємося у рамках моделі кланово-корпоративного державного монополістичного капіталізму, а треба перейти в модель народного капіталізму. У першій моделі є 5 % багатих, 65-70 % - жебраків. Друга модель формує середній клас - 66-85 %. Зараз в Україні є лише 20 % середнього класу. Якщо ще років п'ять триватиме така ситуація, то країна не витримає. Адже основою, яка тримає країну ці­лісною та заможною, є середній клас.

- Гроші люблять спокій, але зараз у державі постійні пертурбації та політична колотнеча...

- У нас весь час у громадянина забирають гроші та змінюють правила гри. Постійно б'ю­ть по малому та середньому бізнесу, і не дають йому піднятися як потужному класу. Це пусті балачки, що є зелене світло для його діяльності.

До теми

Про можливість дострокових президентських виборів: "Навряд чи це можливо. Хіба що тільки Тимошенко для досягнення генеральної мети тактичним союзом об'єднається з регіоналами й комуністами, й вони оголосять імпічмент Ющенку та оприлюднять таку інформацію, яка призведе до того, що він буде змушений подати у відставку"

Про роль Львова у полі­тичному житті країни: "Роль Львова бачу у формуванні правого консервативного центру. У Києві він не сформується. Він може сформуватися лише в Галичині - нарешті реальний нормальний правий консервативний центр. Львів стане стрижнем процесу".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4694 / 1.62MB / SQL:{query_count}